اعلام آمادگی اتریش برای میانجی گری در حل بحران سوریه

22 تیر 1398 بدون نظر

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه اتریشی "کوریر"، "سباستین کورس"، صدر اعظم اتریش مذاکرات مقدماتی درباره یک ابتکار عمل دیپلماتیک جدید در بحران سوریه را در گفت و گویی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مورد بحث و بررسی قرار داد.

صدر اعظم اتریش اعلام کرد که رئیس جمهور روسیه با این پیشنهاد دولت اتریش که وین به عنوان مکانی برای در پیش گرفتن این مذاکرات انتخاب شود موافق است.
کورس بعد از این تماس تلفنی این طور برآورد کرد که پوتین بسیار آرام بود و حتی از آمادگی خود برای بازگشت به حالت نرمال بعد از حملات موشکی اشاره کرد. اما به عنوان اولین قدم به گام های اعتماد ساز نیاز هست. همچنین باید درباره فرمت چنین مذاکراتی بحث شود.
صدر اعظم اتریش همچنین این مسئله را یادآوری کرد که مذاکرات سوریه در سال 2015 هم در وین برگزار شد.
کورس در مذاکره با پوتین همچنین بر اهمیت کمک های انسانی در سوریه تاکید کرده و اعلام کرد که روسیه یک بازیگر مهم در سوریه است و از این رو باید در یک راهکار صلح آمیز در این کشور وارد شود. باید با همه ابزار ممکن از تشدید درگیری ها در سوریه بخصوص بین قدرت های بزرگی مانند آمریکا و روسیه جلوگیری شود.
صدر اعظم اتریش همچنین در تماس تلفنی دیگری با صدر اعظم آلمان درباره تحولات سوریه گفت و گو کرد. وی تاکید کرد که ما در این باره با هم اتفاق نظر داشتیم که هیچ راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد. از این رو ما درباره اقدامات اعتماد ساز و ابتکار عمل دیپلماتیک برای یک راه حل صلح آمیز درگیری های سوریه صحبت کرده ایم.
وی بار دیگر از آمادگی کشورش برای میزبانی مذاکرات صلح سوریه سخن گفته و با اشاره به برگزاری مذاکرات هسته ای با ایران و مذاکرات صلح سوریه سازمان ملل با ریاست دی میستورا در وین گفت: اتریش به عنوان مکانی برای مذاکرات، سنتی طولانی دارد.
"الکساندر فان در بلن"، رئیس جمهور اتریش و "کارین کنایسل"، وزیر امور خارجه اتریش هم در سفر به اردن و دیدار با پادشاه این کشور درباره تحولات سوریه ونقش احتمالی اتریش به عنوان میانجی بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس جمهور اتریش در این باره گفت که اگر ما در اروپا بخواهیم اینجا شرایط پایدار شود بنابراین باید آماده باشیم برای آن پول هزینه کنیم. وی از علاقه اروپا برای ثبات و پایداری سیاسی در اردن سخن گفته و همچنین وعده کمکهای مالی کشورش برای پایداری در سوریه را داد.
آمریکا، انگلیس و فرانسه روز شنبه حملات موشکی گسترده‌ای به تاسیسات دولتی سوریه که به ادعای آنها برای تولید تسلیحات شیمیایی از آنها استفاده شده را انجام دادند. طی حدود دو ساعت در ساعات اولیه بامداد صبح شنبه، بیش از 100 موشک به سمت خاک سوریه شلیک شد که بخش اعظم آنها توسط سامانه پدافند ضدهوایی سوریه، دفع شدند.
این حمله موشکی با انتقادهای بین المللی زیادی همراه بود.

ثبت پرسش