مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی

18 اسفند 1397 بدون نظر

پناهنده چه کسی است ؟

پناهنده کسی است که زندگی و وطن خود را به خاطر در معرض خطر بودن ترک می کند. کنوانسیون ژنو در مورد پناهندگان، کشورهایی را که این معاهده بین المللی را امضاء کرده اند (تقریبا ۱۵۰ کشور، من جمله تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا، و همین طور اتریش)  ملزم می سازد تا افرادی را به عنوان پناهنده تصدیق کند که به خاطر واهمه قابل توجیه از  آزار و اذیت ناشی از دلائل قومیتی، مذهبی یا سیاسی یا به خاطر ملیت یا پیوندشان با یک گروه اجتماعی خاص، مجبور به فرار و گریز از کشور خود شده باشند.

اگر در حین فرایند پناهندگی مشخص شود که چنین دلائلی وجود خارجی دارند، پناهندگی به فرد اعطاء می شود؛ در این صورت اصطلاحاتی چون “افرادی که برای پناهندگی واجد شرایط هستند” ، یا “پناهجویان” یا “پناهندگان” مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مهاجر چه کسی است ؟

افرادی مهاجر محسوب می شوند که بر خلاف پناهندگان، در کشور موطن خود مورد آزار و اذیت نیستند و وطن خود را، مثلا در راستای تحصیل یا کار یا دلائل شخصی، به صورت داوطلبانه ترک کرده اند. تصمیم گیری در مورد پناهندگان و مهاجرین متفاوت است: اتریش در مورد پذیرش مهاجرین تا حد زیادی به صورت خودمختار تصمیم گیری می کند و این امر را با توجه به ویژگی ها و تعداد مهاجرین صورت می دهد.

 

پناهندگان چگونه می توانند خود را به اتریش برسانند؟

درخواست پناهندگی از خارج از کشور ممکن نیست و فرد باید در خاک اتریش درخواست خود را تسلیم کند. برای پناهندگان، در واقع ورود قانونی به اتریش با ویزایی که توسط سفارتخانه اتریش در خارج از کشور صادر شده عملی نیست. بنابرین، پناهندگان باید سفر به اروپا را خودشان سازمان دهی کنند و مجبور هستند که از مرز اروپا یا اتریش به طور غیرقانونی عبور کنند. این سفر بسیار مخاطره آمیز و گران است و بیشتر پناهندگان برای عبور از مرزها که کار دشواری است به قاچاقچی های انسان روی آورند.

کنوانسیون ژنو مجازات پناهندگانی که به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده اند را منع می کند.

 

چگونه می توان درخواست پناهندگی داد؟

به این منظور فرد باید به مامور پلیس اتریش توضیح دهد که چرا به محافظت و مراقبت نیاز دارد.

 

روند و فرایند پناهندگی در اتریش

در صورتی که کسی برای پناهندگی در اتریش درخواست دهد، پلیس داده های شخصی وی را ثبت کرده، از او عکس می گیرد، اثر انگشتش را ثبت می کند و یک مصاحبه اولیه و مختصر با وی برگزار می کند.

سپس اداره فدرال مربوط به پناهندگان (Bundesamt für Fremdenwesen und Asyl (BFA)) در مورد این که پناهجو را برای دریافت خوراک و محل اسکان در حین برنامه رسیدگی اولیه توسط دولت، به کجا انتقال دهد تصمیم گیری می کند.

در بخش اول فرایند پناهجویی، پس از حداقل یک مصاحبه، BFA در این مورد تصمیم گیری می کنند که آیا دلائل متقاضی برای گریز از کشور مبدا بررسی شود یا این که بر طبق قانون سوم دوبلین، یک کشور دیگر در اتحادیه اروپا (بعلاوه نروژ، ایسلند یا سوئیس) مسئولیت انجام روند پناهندگی را به عهده بگیرد.

اگر اتریش روند پناهندگی را دنبال کند، BFA باید دلائل متقاضی برای گریز از کشور مبدا خود را از طریق مصاحبه ها و بازرسی ها بررسی کند و سپس در مورد اعطاء یا عدم اعطاء پناهندگی یا مجوز اقامت به فرد تصمیم گیری نماید. پناهجو (به طور کلی) برای اعتراض به این تصمیم دو هفته وقت دارد. "Verein Menschenrechte Österreich" یا "ARGE Rechtsberatung" باید به پناهجو در تسلیم اعتراض با در فرایند اعتراض کمک کنند.

دادگاه اجرایی فدرال در مورد اعتراض علیه تصمیمات BFA نظر می دهد.

 

رسیدگی به پناهجویان در اتریش

پناهجویان در اتریش نیازمند رسیدگی و مراقبت های اولیه هستند. برنامه رسیدگی اولیه، بیمه درمانی، غذا، پول تو جیبی، پول مورد نیاز برای پوشاک و اسکان در تسهیلات مناسب را شامل می شود. محل های اسکان می توانند در تسهیلات سازمان یافته با غذا، تسهیلات سازمان یافته با آشپزخانه یا در اتاق های شخصی (مثلا آپارتمان های اجاره ای) باشند. در حالی که مراجع فدرالی مسئول رسیدگی اولیه در طول بخش اول فرایند پناهندگی هستند، مراجع استانی اتریش نیز بخش دوم را به عهده دارند. در این جا نیازهای ویژه، مانند افراد مبتلا به معلولیت های ذهنی، قربانیان خشونت یا افراد صغیر باید تحت نظر و توجه قرار گیرند.

 

حقوق و تکالیف پناهجویان در اتریش

برخی از حقوق به این قرار هستند: پناهجویان باید بر طبق استانداردهای حقوقی مربوطه روالی را طی کنند که در آن علل نیاز به محافظت در اتریش مورد اشاره و بررسی قرار می گیرد و در صورتی که توضیحات مقتضی و مناسب باشد جایگاه و وضعیت پناهندگی به وی اعطاء می گردد. همانند هر فرد دیگری، پناهجوها از حق احترام برای اصل عدم اخراج برخوردار هستند. آن ها حق دارند از رسیدگی اولیه و مشاوره حقوقی برخوردار شوند.

برخی الزامات و تکالیف: پناهجوها باید در روند پناهندگی مشارکت کنند، به عبارت دیگر، باید در همه جلسات تنظیم شده توسط مراجع اتریشی شرکت کنند و در مورد علل این که قادر به بازگشت به کشور مبدا خود (یا یک کشور دیگر) نیستند یا علت ماندگاریشان در اتریش توضیحات صادقانه و واضحی ارائه دهند و در صورت امکان توضیحات خود را ثابت کنند. در صورتی که کسی بخواهد برای پناهندگی در اتریش درخواست دهد، باید این کار را به محض ورود به اتریش انجام دهد، در غیر این صورت، تبعات منفی در انتظار وی خواهد بود. پناهجوها باید بلافاصله BFA یا مراجع دیوان فدرال را در جریان تغییرات اقامت خود قرار دهند و همیشه در دسترس باشند. 

 

آیا پناهندگان در اتریش حق کار دارند؟

در طول فرایند پناهندگی پناهجوها تنها مدت زمان محدودی اجازه کار دارند و در طول سه ماه اول به هیچ عنوان اجازه کار ندارند. آنها برای کاری که درآمد مکفی داشته باشند به مجوز کار نیاز دارند، که در عمل معمولا تنها برای کار فصلی در کشاورزی و صنعت توریسم و تنها زمانی صادر می شود که هیچ فرد اتریشی یا غیراتریشی دارای مجوز کار برای جایگاه شغلی مربوطه در دسترس نباشد.

فارغ از این موارد، انجام کارهای عام المنفعه، مانند خدماتی با حقوق پایین برای مراجع فدرالی، استانی یا اجتماعی امکان پذیر است.

 

الحاق خانواده به پناهجویان در اتریش

در اصل، تنها پس از اعطاء عنوان پناهنده (بلافاصله) یا محافظت متممی (پس از تمدید اول) ، بر طبق قانون پناهندگی الحاق خانواده ممکن می شود. اساسا، تنها کودکان صغیر یا والدین کودکان صغیر و همسران می توانند تحت برخی شرایط خاص به پناهجو بپیوندند.

در طول روند پناهندگی و در صورتی که برخی اعضاء خانواده برای پناهندگی در ایالات دیگر اتحادیه اروپا (بعلاوه نروژ، ایسلند و سوئیس) درخواست داده باشند، بر طبق قانون سوم دوبلین، این احتمال نظری وجود دارد که روند پناهندگی اعضاء خانواده در یک کشور انجام پذیرد.

 

قانون سوم دوبلین

قانون سوم دوبلین یکی از قوانین اتحادیه اروپاست که بر طبق آن، روند پناهندگی باید در کشور عضو اتحادیه اروپا (بعلاوه نروژ، ایسلند و سوئیس) که پناهجو برای اولین بار از دروازه آن وارد اتحادیه اروپا شده، صورت پذیرد.

 

وضعیت پناهجویان صغیر بدون همراه

بر طبق کنوانسیون حقوق کودکان UN، همه کودکان زیر ۱۸ سال که بدون همراهی والدین یا سایر اعضای خانواده خود به اتریش پناه آورده اند و برای پناهندگی درخواست داده اند، پناهجویان صغیر بدون همراه محسوب می شوند. در سال ۲۰۱۴، تقریبا ۲۲۶۰ کودک صغیر بدون همراه برای پناهندگی در اتریش درخواست داده اند. کودکان صغیر بدون همراه از حق مددیاری ویژه در راستای برنامه رسیدگی اولیه برخوردار هستند. در بخش اول روند پناهندگی، آنها معمولا در تسهیلات مراقبت فدرالی اسکان داده می شوند و مشاورین حقوقی در روند پناهندگی به آنها کمک می کنند. در بخش دوم فرایند پناهندگی و پس از اختصاص برنامه رسیدگی اولیه یک ایالت فدرالی، معمولا در تسهیلات ویژه برای کودکان صغیر بدون همراه اسکان داده می شوند که در پی پناهندگی هستند.

 

کلیات پناهندگی در اتریش

کسانی که تحت عنوان پناهندگی به کشور اتریش وارد می شوند نباید انتظار پذیرایی گرمی از این کشور داشته باشند. طبق آخرین تمهیداتی که توسط مراجع در کابینه کشور اتریش ترتیب داده شده، در وهله اول پناهجوها وادار می شوند تا تلفن های همراه خود و تا ۸۴۰ یورو پول به مراجع تحویل دهند. این مبلغ صرف هزینه های درخواست شان می شود و در همین حین از داده های گوشی همراه شان برای بررسی درستی و صحت موقعیت جغرافیایی مورد ادعای پناهجوها استفاده می شود.

پناهجوها مورد خوشایند نه تنها اتریش، که هیچ کشور دیگری در دنیا نیستند. این افراد برای کشورهای دیگر هزینه به همراه دارند و تا زمان روشن شدن وضعیت شان، تنها به مدت محدودی اجازه کار دارند. بنابرین فرایند درک فرهنگ کشور میزبان و جا افتادن در این کشور برای آنها به کندی و سختی صورت می پذیرد. 

 

مشاورین موثق و مورد تایید مهاجرتی به هیچ عنوان پناهندگی را به عنوان یکی از راه های مهاجرت توصیه نمی کنند. بنابرین اگر در صدد مهاجرت به کشور اتریش از طریق پناهندگی هستید، بهتر است یک بار دیگر شرایط خود را به کمک مشاورین مهاجرتی قابل اعتماد ارزیابی کنید تا راه های مناسب دیگری را برای شما ترتیب ببینند که با شان و شخصیت شما همخوانی دارد.

ثبت پرسش