مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی

18 اسفند 1397 1 نظر

هر ساله بسیاری از افراد تمایل دارند از روش های مختلف برای دریافت اقامت و مهاجرت به انگلستان اقدام نمایند. در میان روش های گوناگونی که امکان اخذ اقامت را به افراد می دهد تعدادی از افراد تمایل دارند از روش پناهندگی اقدام نموده و مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی را هدف خویش قرار می دهند. می توان گفت یکی از دشوار ترین و پرریسک ترین راه های اخذ اقامت در کشور انگلستان روش پناهندگی است. در این مقاله به توضیحاتی در خصوص پناهندگی، قوانین، خطرات و شرایط آن پرداخته و اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به انگلیس از طریق پناهندگی به شما عزیزان ارائه می نماییم.


پناهندگی  انگلیس و مراحل آن

به فردی که به دلایل مختلف نظیر فعالیت های سیاسی، تبعیض نژادی، مسائل مذهبی، ناامنی و ... مورد تهدید جانی قرار گرفته و به کشور دیگر پناه می برد تا در شرایط اقتصادی و اجتماعی بهتری زندگی کند پناهنده می گویند.

معمولا افرادی که تمایل به پناهندگی دارند در مراجعی چون مبادی ورودی انگلستان (فرودگاه، بنادر دریایی، بنادر خاکی و …)، ادارات مرزبانی این کشور و پست برای افرادی که امکان سفر به مرزبانی ندارند تقاضای خود را ارائه می نمایند.

متقاضیان پناهندگی با اعلام پناهندگی خود به مراکزی با نام های Harmondsworth removal centre مختص آقایان و Yarls Wood Removal Center مختص بانوان منتقل و نگهداری می شوند. در این مراکز سازمان های مربوطه به مذاکره با پناهجویان و دلایل آن ها می پردازند.

اداره مرزبانی انگلستان در مصاحبه با پناهجویان در ارتباط با نحوه ورود، زمان و مکان ورود به انگلستان، علت درخواست پناهندگی و علت عدم بازگشت به کشور مبدا، سوالاتی را مطرح می نماید. پناهجویان موظف اند به تمامی سوالات به صورت دقیق پاسخ داده و تناقضی میان گفتارهایشان وجود نداشته باشد. تمامی خطرات، ریسک ها و موانع بازگشت متقاضی باید با اسناد و مدارک همراه باشد و اثبات گردد. با توجه به اقدامات فراوانی که در زمینه پناهندگی انجام می شود ملاک های مورد نظر برای سنجش مصاحبه سختگیرانه و دقیق می باشد و افرادی که به صورت غیر واقعی برای این امر تقاضا می نمایند شانسی اندکی برای تایید خواهند داشت. موافقت این امر با افرادی است که به طور واقعی مستحق دریافت کمک از سوی این دولت باشند و مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی را نقطه امید خویش در نظر گرفته اند.

تمامی اظهارات پناهجو به عنوان سند با نام interview record درج شده و یک نسخه از آن به خود پناهجو ارائه می گردد. پس از انجام مصاحبه، مسئول پرونده یا افسر اداره مهاجرت (case owner) متقاضی را پناهنده اعلام نموده و در طول مدت مصاحبه که عموما مراحلی بس طولانی دارد متقاضی می تواند با وکیل خود در ارتباط باشد. متقاضیان در حین مصاحبه ملزم به ارائه عکس و اثر انگشت می باشند که برای آن ها درخواست کارت (Application (َARC)Registration Card) یا نامه (Standard Acknowledgment Letter(SAL)) گواه بر پناهنده بودن متقاضیان صادر گردد.

به برخی از متقاضیان مجوزی جهت اقامت و زندگی با نام IS96 ارائه می گردد که نیاز است این افراد در فواصل زمانی مشخص به مراکز مربوطه مراجعه و اعلام حضور نماید.


رد درخواست پناهندگی انگلستان

پناهندگانی که در کشور انگلستان درخواست خود را اعلام می نمایند اکثرا مورد تایید قرار نمی گیرند. دولت انگلستان فرصت تجدید نظر پرونده را برای ارائه اطلاعات بیشتر و توضیحات دقیق تر به متقاضیان می دهد و با وجود رد شدن اکثر تقاضاها امکان خروج داوطلبانه متقاضیان از خاک کشور انگلستان به آن ها تعلق می گیرد. تصمیم نهایی در انتها بر اساس نظر مقام تجدید نظر صادر می شود و در صورتی که با درخواست شخص موافقت نگردد متقاضی موظف است خاک کشور انگلستان را ترک نماید. در صورتی که متقاضی با وجود رد شدن تقاضای خویش خاک کشور را ترک نکند و در کشور حضور داشته باشد هیچ گونه مساعدت مالی یا اجتماعی دریافت نکرده و در این کشور رها می شود. خانواده پناهنده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) همراه وی محسوب می شوند و به عنوان همراهان وی پذیرفته می گردند اما در موارد پناهندگی هر یک، یک شخص مستقل محسوب می شود.


خطرات پناهندگی

پناهندگی برای متقاضیانی که واقعا در شرایط نابسامان به سر می برند یک حق محسوب می شود اما همواره با ریسک هایی همراه است. به طور معمول کشورهای مبدا تمایلی برای ارسال افراد به عنوان پناهنده نداشته و با این امر مخالفت می کنند هم چنین دشواری های این امر و مهاجرت از این طریق به شدت بالاست و ممکن است برای متقاضیان آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.


حقوق پناهنده

پناهنده با تکمیل و ارائه فرم پناهندگی از حقوق اولیه نظیر مسکن، خورد و خوراک، مقرری ماهیانه، خدمات پزشکی، بیمه و .... برخوردار است، همچنین به پناهندگان امکان تردد اعطا خواهد شد. در صورت قبولی درخواست پناهنده، متقاضی از حقوق ابتدایی نظیر حق تحصیل، کار، بیمه و درمان، کمک های دولتی و .... مانند شهروندان کشور انگلستان برخوردار می باشد و پس از سپری نمودن زمان مورد نیاز (پنج سال اقامت در خاک انگلستان) امکان اخذ اقامت و پس از آن تابعیت در این کشور برای متقاضی وجود خواهد دااشت.


با توجه به آسیب ها و خطراتی که در روش پناهندگی وجود دارد به هیچ عنوان این روش مورد توصیه قرار نمی گیرد. دشواری ها و خطراتی که در این پروسه وجود دارد در انتها ممکن است با آسیب های جبران ناپذیری همراه گردد که در انتها نه به اقامت و نه به تابعیت ختم نشود. راه های قانونی و کم خطری نظیر تحصیل، کار، ثبت شرکت و سرمایه گذاری و ... روش های بهتری برای اخذ اقامت و تابعیت در کشور انگلستان محسوب می شود. ما به شما عزیزان توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی در خصوص مهاجرت به انگلستان در خصوص راه های مطمئن و مناسب ترین روش برای گزینه خود تحقیق نموده و بهترین راه را انتخاب کنید. آگاهی و اخذ اطلاعات در خصوص مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی می تواند برای شما در این امر راهنما باشد.

ثبت پرسش
احسان مرادپور
شرايط ويزاى توريستى انگلستان رو لطفا ميفرماييد ؟ ( من و همسرم ساكن تركيه هستيم. )

پاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب، جهت اخذ ویزای توریستی انگلستان شرایطی مورد نیاز است که باید وضعیت شما به طور دقیق بررسی شود. در صورت تمایل جهت بررسی شرایط اخذ ویزای توریستی می توانید با دفاتر تماس حاصل نموده و راهنمایی دریافت نمایید، همچنین می توانید شماره تماس واتساپ خود را جهت تماس از طریق واتساپ در بخش درخواست تماس با ما وارد نمایید. از موارد موردنیاز، دعوتنامه یا حضور فرزند در انگلستان می باشد. لازم به ذکر است جهت اخذ ویزای توریستی، وثیقه جهت اطمینان از عدم پناهندگی اخذ می شود. * مانا باشید *