مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری

19 اسفند 1397 بدون نظر

 

ویزای طلایی برای سرمایه گذاران خارجی در هلند

از تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۱۳، می توان به عنوان سرمایه گذار خصوصی خارجی از مجوز اقامت هلند بهره مند شد. این برنامه به سرمایه گذاران خارجی توجه دارد که سرمایه قابل توجهی را برای ارتقاء اقتصاد هلند وارد این کشور می کنند.به این ترتیب مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری به یکی از برنامه های پرطرفدار تبدیل شده است.

در حال حاضر، مجوز اقامت در هلند برای مدت ۱۲ ماه صادر می شود و قابل تمدید است. این نوع ویزا، ویزای سرمایه گذاری هلند برای افرادی با ارزش خالص بالا یا HNWI نامیده می شود.

 

مزایای اخذ ویزای طلایی هلند

ویزای طلایی در هلند نزد اتباع چینی، روس و عرب محبوبیت فراوانی دارد. مزایای ویزای طلایی در هلند به این قرار است:

·   تردد بدون نیاز به ویزا در حوزه شنگن

·   مجوز اقامت برای خانواده و فرزندان

·   عدم وجود شرط حضور

·   اخذ تابعیت اتحادیه اروپا بعد از ۵ سال اقامت

·   سرمایه گذاری اختیاری در بازار املاک، برای مثال خرید ملک

·   دسترسی به تابعیت دوگانه

·   تسهیل تجارت در اروپا

·   حق کار در هلند

 

شرایط اصلی سرمایه گذاری در هلند

اتباع خارجی به روش های مختلف می توانند برای این نوع ویزا واجد شرایط باشند. یک سرمایه گذاری شخصی در هلند به مبلغ حداقل ۱،۲۵۰،۰۰۰ یورو با ماهیت غیرجعلی را می توان به روش های زیر صورت داد:

1.      یک شرکت نوآورانه

2.      یک سرمایه گذاری شرکتی که به رشد یک یا چند شرکت نوآور کمک می کند

3.      یک سرمایه گذاری دانه ای که مورد تایید وزارت امور اقتصادی هلند است

4.      یک سرمایه مشارکتی که بخشی از جامعه مشارکت شرکتی هلند است.

مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری باید در یک حساب بانکی هلندی یا بانکی در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در هلند دفتر دارد و تحت نظارت یک بانک هلندی است سپرده گذاری شود.

سرمایه گذاری در هلند باید به گونه ای باشد که در مدت 5 سال برای 10 نفر ایجاد اشتغال نماید. در این روش مجوز اقامت در هلند برای حداکثر ۳ سال به همراه حق کار در هلند صادر می شود. هیچ شرط و الزامی برای اقامت و زندگی مستمر در هلند وجود ندارد.

 

ارزیابی ارزش سرمایه گذاری جهت مهاجرت

تحت این نوع درخواست مهاجرت، آژانس سرمایه گذاری هلند (RVO) به مراجع مهاجرت هلند (IND) برای ارزیابی سرمایه گذاری شرکت نوآورانه در رابطه با ارزش آفرینی این سرمایه گذاری برای هلند توصیه های لازم را می کند.

در صورتی که سرمایه گذاری تحت گزینه های ۱ یا ۲ صورت پذیرد، RVO به طور مجدد نوآور و مبدع بودن شرکت و پایدار بودن سرمایه و تاثیرات مثبت کافی برای اقتصاد هلند را بررسی می کند که اشتغال زایی را نیز در برمی گیرد. این موارد بر مبنای یک سیستم امتیازبندی بررسی می شوند.

اگر یک متقاضی مهاجرت به هلند ، مطابق گزینه های ۳ یا ۴، سرمایه گذاری خود را به صورت دانه ای مورد تایید انجام دهد یا سرمایه گذاری مشارکتی انجام دهد، سرمایه گذاری باید برای اقتصاد هلند تاثیر مثبت کافی و ارزش آفرینی داشته باشد. بنابرین RVO درگیر هیچ ارزیابی امتیازی دیگری نخواهد شد.

 

بررسی های زمینه ای و پول شویی

یک عامل اساسی جهت مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری و احراز شرایط ، این است که فرد متقاضی بتواند از هر گونه بازرسی که توسط مراجع مختلف در هلند در انجام می گیرید ، سربلند بیرون بیاید و به عبارت دیگر هیچ شکی برای بازرسان مبنی بر پولشویی و چگونگی بدست آمدن سرمایه نباید وجود داشته باشد.

مراجع مهاجرت هلند در کنار واحد اطلاعات مالی هلند (FIU) کار می کنند که مبدا پول سرمایه گذاری شده را پیگیری می کند. تنها پس از تایید مثبت FIU مبنی بر عدم جعلی بودن منبع پول، IND می تواند پیشروی کند.

در صورتی که FIU نتواند منبع پول را به روشنی مشخص کند، IND قادر به تایید درخواست مهاجرت خود نیست. بعلاوه، اگر FIU منبع پول را جعلی بداند، بررسی های دیگری متعاقبا آغاز خواهد شد.

 

مقررات سخت گیرانه تر هلند به نسب سایر کشورها

تاکنون مجوز اقامتی طلایی هلند برای تعدادی اندکی تایید شده اند؛ از ابتدای شروع این برنامه جدید، تنها شمار اندکی از درخواست ها به جریان افتاده اند و تقریبا همگی رد یا لغو شده اند.

برنامه کنونی سرمایه گذاری هلند کمبودهای جدی دارد که می توان عمدتا آن را به معیار ارزیابی جامع و دشواری های عملی در درخواست مهاجرت نسبت داد.

سایر کشورهای اتحادیه اروپا که برنامه ویزای طلایی دارند، از این لحاظ سهل گیرانه تر هستند. برای مثال، سرمایه گذاران در مالتا، پرتغال، اسپانیا، و قبرس تحت قوانین آسان تری به اقامت و حتی تابعیت می رسند.

در هلند، روال کار بسیار طولانی است و موانع اجرایی و عملی متعددی در این فرایند وجود دارد (مانند افتتاح حساب بانکی در هلند به عنوان یک فرد غیرمقیم).

بعلاوه، به خاطر این امر که FIU در همه کشورها قدرت عمل ندارد، درخواست های مهاجرت و سرمایه گذاری اتباع این کشورها به طور خودکار از درخواست موفق تحت این گروه مهاجرتی کنار گذاشته می شوند.

 

تغییرات و قوانین جدید سرمایه گذاری در هلند

از ۱ جولای ۲۰۱۶، در تلاش برای جذب سرمایه خارجی بیشتر و این قبیل سرمایه گذاری ها توسط افرادی متمول در هلند، شرایط درخواست برای این نوع مهاجرت منعطف تر شده است.

تحت قوانین تسهیل شده، مجوز اقامت در هلند به جای یک سال برای مدت ۳ سال صادر می شود و این اطمینان بیشتری را برای سرمایه گذاران خارجی از لحاظ وضعیت اقامتی به همراه دارد.

 

اخذ اقامت و تابعیت هلند از طریق سرمایه گذاری

تحت سیستم امتیازبندی قبلی، بیشتر امتیازات به ویژگی نوآورانه سرمایه گذاری اعطا می شد. از جولای ۲۰۱۶، روی تاثیر اساسی بر اقتصاد هلند در یک مفهوم گسترده تر تاکید بیشتری می شود و اشتغال آفرینی برای ارزیابی ارزشمندتر محسوب می شود.

همانطور که بیان شد مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری حداقل ۱،۲۵۰،۰۰۰ یورو است. در اصل، سرمایه گذاری روی املاک مجاز است ولی سرمایه گذاری روی ملک برای اسکان از این برنامه مستثنی شده است و خرید ملک باید هدف تجاری داشته باشد.

اقامت دائم هلند پس از ۵ سال به فردی که به طور مستمر و نامنقطع در هلند زندگی کرده تعلق می گیرد و بعد از یک سال می توان برای اخذ تابعیت اقدام کرد.

 

پاسپورت هلند یکی از ارزشمندترین و معتبرترین پاسپورت های جهان است و در رنکینگ های جهانی، رتبه ۴مین پاسپورت قدرتمند دنیا را به خود اختصاص داده است. در صورتی که تمایل دارید در اقتصاد هلند سرمایه گذاری کنید و به این منظور حداقل ۱،۲۵۰،۰۰۰ یورو در منظور کرده اید، بهتر است پیش از هر اقدامی با مشاورین مطلع و مجرب در زمینه مهاجرتی و حقوق تجارت بین الملل مشاوره داشته باشید.

 

ثبت پرسش