مهاجرت به هلند از طریق ازدواج

19 اسفند 1397 7 نظر

 

یکی از راههای اخذ اقامت هلند و مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج است . این نوع اقامت در کشورهایی که مهاجر پذیر نیستند و هیچ نوع اقامتی صادر نمی کنند جزو راههای اصلی اخذ مهاجرت است است . ما  در این مقاله به بررسی شرایط اقامت از طریق هلند می پردازیم .

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج نیاز به شرایط بخصوصی دارد..برای اینکه این ازدواج انجام شود و اقامت صادر شود باید شرایط زیر برقرار باشد:

·         حداقل سن قانونی برای ازدواج در هلند هیجده سال است .

·         متقاضی ازدواج باید مجرد باشد .

·         در صورت فوت همسر مدارک معتبر گواهی فوت ارائه شود.

·         در صورت طلاق باید مدارک قانونی تجرد ارائه گردد.

ازدواج در هلند می تواند در شهرداری و یا کلیسا و یا حتی مکانهای عمومی انجام شود . در هر صورت ثبت ازدوج در شهرداری ضروری است . اگر می خواهید ازدواجتان را در شهرداری ثبت کنید حتما باید از قبل  تاریخ را تعیین کنید و رزرو را در پیش بگیرید. ثبت نام باید حداقل 14 روز قبل از ازدواج انجام شود .

برای ازدواج رسمی در هلند در شهرداری باید چند  شاهد حضور داشته باشند :

 • حداقل دو شاهد یا حداکثر چهار شاهد باید گواهی ازدواج  را امضا کنند تا ازدواج رسمی در هلند صورت گیرد
 • تمام شهود باید 18 سال یا بیشتر باشند
 • شهرداری شاهدان را ارائه نمی دهد
 • شاهدان می توانند از هر ملیتی باشند
 • ارائه گذرنامه  هر دو طرف در شهرداری ضروری است  

 

نام خانوادگی پس از ازدواج در هلند

هنگامی که یک زن و شوهر به طور قانونی در هلند  ازدواج کنند . گزینه های زیر را برای انتخاب نام خانوادگی دارند :

 • شوهر می تواند پس از ازدواج نام خانوادگی همسرش را بگیرد و بالعکس
 • همسران می توانند از نام خانوادگی خود، یا نام خانوادگی همسر یا برعکس استفاده کنند
 • هر دو همسر  می توانند نام خانوادگی خود را حفظ کنند

 

نام خانوادگی کودکان پس از ازواج در هلند

 • کودکان می توانند نام خانوادگی  پدر یا مادرشان را داشته باشند .
 • پس از انتخاب نام خانوادگی تایید شده، تمام فرزندان یک پدر و مادر باید یک نام خانوادگی داشته باشند .
 • اگر پدر به طور قانونی فرزند خود را به رسمیت نمی شناسد ، او نام خانوادگی مادر خود را خواهد داشت .

 

اگر شخص غیر هلندی با یک هلندی ازدواج نماید  باید  شخص غیر هلندی یک اظهارنامه شخصی را تکمیل کند .هر دو طرف  باید تعهد نامه پر کرده و به شهرداری اعلام کنند . شهرداری در خواست را بررسی کرده و برای ثبت عقد به آنها وقت می دهد .

 IND وضعیت اقامت فرد غیر هلندی را بررسی می کند و پلیس حقیقاتی را انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که این رابطه واقعی است و ازدواج تنها دلیلی جهت اخذ اقامت نیست . این تحقیقات زمانی انجام می شود که یک زوج در نظر دارد ازدواج کند یا وارد یک مشارکت ثبت نام شده برای کسب اجازه  اقامت برای شریک غیر هلندی خود شود.

 

ازدواج در هلند و ملیت دوگانه

اگر یک شخص هلندی تصمیم ازدواج  با فرد غیر هلندی داشته باشد  باید این ازدواج با الزامات قانون هلند برای ازدواج ، مطابقت داشته باشد. اگر این الزامات را برآورده سازید، می توانید برای ازدواج ثبت نام کنید. اگر زوجین تمایل داشته باشند ازدواج را در هلند ثبت کنند باید فرد غیر هلندی بتواند وارد کشور هلند شود.

برای درخواست ویزای نامزدی باید فرد هلندی مدارک مورد نیاز برای اثبات ارتباط عاطفی را به اداره مهاجرت ارائه دهد . دعوتنامه مورد نظر برای فرد غیر هلندی صادر خواهد شد و وی با ارائه مدارک دال بر تجرد و ارتباط عاطفی با شخص هلندی روادید برای ورود قانونی به هلند دریافت می کند .اگر شخص ازدواج قبلی داشته باشد باید مدارک قانونی طلاق را ارائه نماید و گواهی تجرد برای ازدواج ارائه نماید .ویا اگر همسر قبلی وی فوت شده باشد باید بتواندگواهی فوت ارائه کند. 

فرد هلندی در کنار مدارک مورد نیاز مانند گواهی تجرد وغیره باید پاسپورت و آدرس محل زندگی خود در هلند و مدارک مالی مورد نیاز را ارائه نماید . این مدارک مالی شامل درآمد لازم برای زندگی هر دو نفر و آدرس محل اقامت برای انجام کارهای اقامت فرد غیر هلندی می شود . در واقع شخص هلندی باید نشان دهد که می تواند محل اقامت و هزینه های زندگی همسر خود در هلند پوشش دهد .

اگر شخص غیر هلندی تمایل دارد با یک فرد هلندی ازدواج کند و نتواند ویزای نامزدی در هلند را دریافت کند و اجازه ورود قانونی به هلند را برای ازدواج نداشته باشد باید در یک کشور ثالث ازدواج بین المللی خود را ثبت نمایند . بعد از ثبت ازدواج خارج از هلند فرد هلندی در خواست الحاق همسر می دهد که بعد از طی مراحل قانونی ویزای برای شخص صادر می شود .

شخص غیر هلندی زمانی می تواند درخواست اقامت دائم هلند را دهد که حداقل 3 سال از اقانت موقت وی در هلند گذشته باشد .پس از آن است که با گذشتن 5 سال می تواند درخواست پاسپورت کشور هلند را داشته باشد .

فرزندی که حاصل ازدواج یک فرد هلندی با غیر هلندی است تابعیت هلندی خواهد داشت .قوانین هلند در اعطای تابعیت بر پایه خون است . تابعیت از پدر یا مادر به فرزندان منتقل می شود .بر اساس و اصل حقوق  بین الملل خصوصی در تمامی کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا  تابعیت از طریق ازدواج  از زن و مرد( هر دو )  انتقال می یابد .

ازدواج یکی از راههای مهاجرت به هلند و پس از آن باسپری شدن مدت زمان اقامت  (در کشورهای مختلف متفاوت است )تابعیت می باشد .هیچ  تفاوتی ندارد که شخص با زن یا مرد تبعه هلند ازدواج نماید .

اگر شخص با فردی که مقیم هلند است اما هنوز پاسپورت هلندی دریافت نکرده ازدواج نماید . می تواند بطور قانونی و پس از طی مراحب ذکر شده ویزا و سپس اقامت هلند را به دست آورد .اما پروسه زمانی جهت انجام کارهای ویزا و اقامت در ازدواج با فردی که پاسپورت هلندی ندارد و فقط مقیم هلند است طولانی تر است .فرزند این زوج تا زمانی که پدر و مادر پاسپورت هلندی نداشته باشند یک هلندی نخواهد بود .

چنانچه علاقمند به مهاجرت به هلند از طریق ازدواج هستید باید مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت را آماده نمایید . برای اطلاع از این مدارک و آماده شدن جهت اخذ اقامت از طریق ازدواج در هلند با کارشناسان مجرب و وکلای ارشد در دفاتر حقوقی معتبر مشورت نمایید .

 

ثبت پرسش
نیرخدادادی
سلام خانمی که اینجا ویزای ازدواج با یک شهروند هلندی دریافت کرده بعد از ورود به هلند برای دریافت کارت اقامت ازدواجش باید پولی به کشور هلند پرداخت کنه؟ ممنون میشه زودتر پاسخ منو بدید خیلی عجله دارم.

پاسخ کارشناسان
با عرض سلام و ادب، در پروسه ازدواج، در صورت رعایت شروط لازمه ازدواج، ابتدای امر، فرد اقامت موقت دریافت می کند که پس از گذشت چند سال و به شرط تداوم ازدواج به اقامت دائم تبدیل می شود. در پروسه اعطای اقامت، صرفاً زوج شهروند باید مدارکی دال بر توانایی حمایت مالی از همسرش ارائه نماید و مبلغی جهت دریافت اقامت اخذ نمی شود. * مانا باشید *
مجید
با سلام. با سپاس از مطالب مفیدتون.آیا ازدواج در هلند دو مرحله است؟ یعنی اینکه یک دوره نامزدی و یکسری اقدامات قانونی و ثبت نامزدی و در مرحله دوم ازدواج بصورت رسمی که خود اقدامات دیگری را می طلبد؟ اگر فرد هلندی و فرد ایرانی فقط قبلا همدیگر را حضوری ملاقات کرده باشند و تا مدت ها بصورت تلفنی در ارتباط باشند ، پس از علاقه مند شدن به ازدواج، برای شروع و در واقع نامزد کردن و اخذ ویزا به نیت ورود به هلند برای نامزد کردن اقدامات اولیه چیست ؟! و معمولا ویزای نامزدی هلند چقدر زمان می برد؟ با تشکر

پاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب، ممنون از لطف و توجه شما، عموماً قانون ازدواج برای کشورها به این گونه است که ویزای نامزدی به مدت کوتاهی حدوداً 6 ماهه صادر شده و فرد جهت انجام امور ازدواج، اقامت کوتاه مدت دریافت می نماید و پس از اقدامات لازم و تأیید رسمی ازدواج اقامت بلند مدت دریافت می کند. جهت دریافت مشاوره تخصصی ازدواج با مشاورین ارشد ما تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم تماس، منتظر تماس کارشناسان باشید. * مانا باشید *
فاطمه طالب
سلام قصد ازدواج با يك فرد هلندى دارم وسن من ١٩ هست ميتونم براي ويزا ازدواج اقدام كنم و همسرم سنش 34هست ممنون ميشم پاسخ بديد.

پاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب، جهت ازدواج با شخص خارجی شما باید نسبت به قوانین ازدواج در کشور خود و کشور مقصد آگاهی کاملی داشته و بر اساس قوانین اقدام فرمایید. لازم به ذکر است ایشان باید مجرد بوده و منابع مالی جهت حمایت مالی شما ارائه دهد. علاوه بر این افسر سفارت تحقیقاتی مبنی بر صحت ازدواج و وجود رابطه عاطفی به عمل خواهد آورد تا از هدف شما از این ازدواج اطمینان کسب کند که صرفاً به قصد اخذ اقامت هلند صورت نگرفته باشد. * مانا باشید *
زهرا
سلام ازسایت خوبتون تشکر برای ازدواج دائم در کشور هلند ازچه طریقی میتوانم کیس ازدواج گیر بیارم؟

پاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب، ممنون از حسن نظر جنابعالی، در این زمینه اطلاعات و خدماتی نداریم و توصیه ما به شما این است که در اندیشه ازدواج صوری و اخذ اقامت از این طریق نباشید چرا که افسر سفارت با تجربه ای که در این زمینه دارد، قطعاً به انگیزه شما پی برده و عواقب مطلوبی برای شما و شخص مقابل ندارد. * مانا باشید *
ندا رفعتی
سلام من خواهر زاده ای در ایران دارم که با خانمی که در هلند زندگی می کنند آشنا شده و چند بار این خانم ایران اومده و حالا قصد ازدواج دارند و می خواهند اول ازدواج ایرانی کنه با خواهر زاده من بعد اقدام کنه برای اقامت یا ویزای برای خواهر زاده من در ضمن این خانم در حال حاضر در هلند بیکار هستند و حقوق بیکاری می گیر ند آیا می توانند اقدام به اقامت برای همسر شون یعنی خواهر زاده من بکنند

پاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب، ایشان به منظور اخذ اقامت هلند باید توسط همسر خود از نظر مالی ساپورت شوند، جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام پروسه در جهت صحیح می توانند نسبت به مشاوره با وکیل لوکال (محلی) اقدام فرمایند. * مانا باشید *
فاطمه حاجی زاده
با سلام. من قرار است با یک فردی که اقامت دائم هلند رادارد و ترکیه ای است ازدواج نمایم. با توجه به اینکه اینجانب ویزای شینگن طولانی مدت دارم البته از کشور فرانسه برای مراسم ازدواج می توانم حضوری بروم بدون درخواست ویزای نامزدی یا ازدواج بعد از ازدواج می توانم انجا بمانم یا باید برگردم ایران ممنونم ازتون

پاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب، با توجه به اینکه کشورهای هلند و فرانسه هر دو عضو حوزه شنگن می باشند، شما بدون نیاز به اخذ ویزا، مجاز به سفر به هلند و ازدواج با ایشان می باشید اما امکان تغییر ویزای توریستی تایپ C به هیچکدام از انواع دیگر ویزا ممکن نیست و جهت دریافت اقامت باید از طریق ویزای پیوست اقدام فرمایید. * مانا باشید *