مهاجرت به آلمان از طریق کار

26 خرداد 1398 بدون نظر

 

مهاجرت به آلمان از طریق کار روشی مناسب برای اخذ اقامت و تابعیت در این کشور محسوب می گردد که در ادامه به جزئیات این روش می پردازیم.

در حال حاضر بسیاری از افراد تمایل دارند از یکی از روش های مهاجرتی به اخذ اقامت و تابعیت دست یابند. روش های اخذ اقامت یا تابعیت با توجه به کشور مورد نظر متفاوت است اما می توان یکی از به صرفه ترین و مناسب ترین روش ها برای اخذ اقامت را روش کاری بیان کرد. یکی از مناسب ترین کشورهایی که با وجود اقتصاد قوی، کیفیت مطلوب زندگی و شرایط مناسب برای ویزای کاری مورد بررسی قرار می گیرد کشور آلمان می باشد. کسب و کار بی نظیر، کیفیت مطلوب زندگی، اعتبار بالای پاسپورت، ثبات سیاسی، سیستم آموزشی حرفه ای، اقتصاد قوی و پویا و بسیاری از مزیت های دیگر این کشور را به کشوری ایده آل برای متقاضیان تبدیل کرده است

 

کشور آلمان:

کشور آلمان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و هم پیمان شنگن محسوب می شود که همان طور که می دانید واحد پول یورو دارند و شرایط اقتصادی آنها از یکدیگر تبعیت می کند. این کشور با وسعتی بیش از ۳۵۷۰۰۰۰۰ کیلومتر با کشورهای دانمارک، بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه همسایه است. از مهمترین صنایع کشور آلمان میتوان به زمینه های تکنولوژی پیشرفته الکترونیکی، مکانیکی، منسوجات، مواد شیمیایی و وسایل نقلیه اشاره کرد. موضوعی که امروزه در کشور آلمان به وجود آمده و مورد بررسی قرار گرفته است کمبود نیروی کار و احتیاج به جذب نیروی انسانی می باشد. همین امر سبب شده بسیاری از متقاضیان کار برای اشتغال به کار و اخذ اقامت، کشور آلمان را هدف قرار دهند.

 

اخذ ویزای کار آلمان:

به طور کلی شهروندان عضو اتحادیه اروپا (EU)، شهروندان عضو مناطق اقتصادی اروپا سوئیس (EEA) و یا شهروندان کشورهای ثالث امکان کار در آلمان را خواهند داشت که از این طریق می توانند اقامت آلمان را برای خود و خانواده خود اخذ نمایند. کشور آلمان به دلیل کمبود نیروی کار امکان کاریابی را برای متقاضیان کار در این کشور فراهم نموده است که بسته به اولویت بندی موجود متقاضیان می توانند برای کاریابی در این کشور اقدام نمایند.

 

ویزای کار آلمان برای کشورهای غیر اتحادیه اروپا:

متقاضیان کار در آلمان (ملل غیر اتحادیه اروپا) می توانند از روش های زیر برای کار در این کشور اقدام نمایند.

·    استخدام به صورت عمومی از طریق پیشنهاد شغلی یا job offer

·    استخدام متخصصین حرفه ای

 

Job offer یا ویزای کار آلمان با داشتن پیشنهاد شغلی:

در این نوع از ویزای کار شخص با داشتن کارفرما و پیشنهاد کاری می تواند برای کار در کشور آلمان درخواست نماید. برای این امر کارفرما باید شغل مورد نظر را به مدت ۳ ماه در کشور آلمان آگهی نماید و در صورتی که فردی خواستار شغل نشد ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی نماید، با این شرایط پس از مدت زمان ۶ ماه در صورتی که متقاضی برای کار مورد نظر یافت نگردید کارفرما می تواند شخص مورد نظر خود را برای کار استخدام نماید. با توجه به شرایط اقتصادی موجود اخذ ویزای کار آلمان از طریق دریافت پیشنهاد شغلی دشواری های خود را داراست و شانس اخذ آن کمتر می باشد.

 

Job seeker یا ویزای جست و جوی کار:

در این نوع از ویزای کار به متقاضی فرصت داده می شود که در مدت محدود ۶ ماه به کشور آلمان ورود کرده و به دنبال کار بگردد. برای دریافت این ویزا شرایط متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که شرایط لازم برای دریافت ویزا را داشته باشد امکان کاریابی به وی اعطا می گردد. فرد با کاریابی در کشور آلمان و عقد قرارداد کاری ویزای ۶ ماهه خود را تمدید نموده و می تواند در انتها به اقامت دائم کشور آلمان دست یابد. متقاضیان می توانند از روش های گوناگون برای کاریابی در کشور آلمان اقدام نمایند، کاریابی در اینترنت، سایت های کاریابی، آژانس های کاریابی کشور آلمان، روزنامه ها و .... می تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان کار در این کشور محسوب گردد.

 

شرایط لازم برای اخذ ویزای کار آلمان:

متقاضی مورد نظر برای اخذ ویزای کار آلمان باید شرایط لازم را داشته باشد، یکی از این موارد شرایط سنی متقاضی است که برای اخذ ویزای کار آلمان مطرح می باشد که سن وی باید زیر ۴۰ سال باشد. متقاضی مورد نظر باید حداقل مدرک کارشناسی در رشته های مورد نیاز کشور آلمان را ارائه نماید که زیر شاخه های رشته مهندسی و پزشکی جزو این مشاغل محسوب می گردد. آشنایی به زبان آلمانی برای اخذ ویزا و کاریابی در کشور آلمان مورد نیاز می باشد، همچنین برای اخذ ویزا کار آلمان، باید سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی ارائه گردد. داشتن مدارک فنی و حرفه ای در راستای تخصص فرد می تواند در کاریابی فرد بسیار موثر باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار آلمان شامل موارد زیر می گردد:

·    تکمیل فرم تقاضای کار

·    دو قطعه عکس

·    اصل پاسپورت متقاضی به همراه کپی

·    اصل شناسنامه متقاضی به همراه کپی

·    بیمه نامه

·    ترجمه مدارک تحصیلی متقاضی به زبان انگلیسی یا آلمانی

·    گواهی عدم سوء سابقه کیفری

·    سوابق کاری متقاضی و ترجمه آن

·    رزومه کامل متقاضی

·    گواهی تمکن مالی از حساب شخص متقاضی

·    گواهی رزرو محل سکونت متقاضی

 

کارت آبی یا EU Blue card:

کارت آبی  اجازه کار مورد تایید در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد که به جز کشورهای انگلیس، ایرلند و دانمارک امکان کار در سایر کشورهای اتحادیه اروپا را به متقاضی اعطا می نماید. برای اخذ کارت آبی آلمان داشتن مدرک معتبر دانشگاهی و ارائه قرارداد کاری با درآمد سالیانه حداقل ۴۹,۶۰۰ یورو (این درآمد برای مشاغل خاص که به شدت مورد نیاز کشور آلمان می باشد سالیانه حداقل  ۳۸,۶۸۸ یورو در نظر گرفته شده است) مورد نیاز است. در حالت کلی افرادی که موفق به دریافت ویزای کار آلمان شده اند با کاریابی و تمدید ویزای خود می توانند پس از مدت ۵ سال به اقامت دائم کشور آلمان دست یابند. در صورتی که متقاضی مورد نظر موفق به دریافت کارت آبی شود می تواند پس از ۳۳ ماه برای اخذ اقامت دائم خود درخواست نماید. در صورتی که متقاضی از ابتدای پروسه یا پس از ورود به کشور آلمان موفق به اخذ مدرک زبان آلمانی  B1 شود می تواند پس از ۲۱ماه اقامت دائم آلمان را اخذ نماید. کارت آبی آلمان برای قرارداد های نامحدود یا بیش از ۴ سال حداکثر به مدت ۴ سال صادر می شود که امکان تمدید را به متقاضی می دهد. برای قراردادهای کاری کمتر از این مدت، کارت آبی به مدت زمان قرارداد کاری به علاوه ۳ ماه صادر می شود که همان طور که بیان شد قابلیت تمدید را خواهد داشت.

 

اخذ ویزای کار کشور آلمان و کاریابی در این کشور همواره گزینه ایده آلی برای متقاضیان کار در جهان محسوب می شود. متقاضیان با کاریابی در کشور آلمان می توانند ویزای خود را تمدید نموده و پس از مدت ۵ سال اقامت دائم کشور آلمان را دریافت نمایند که پس از مدت ۳ سال از اقامت دائم می توانند برای اخذ پاسپورت آلمان درخواست نمایند. اخذ ویزای کار کشور آلمان امکان بردن همراه از ابتدا را به متقاضیان نمی دهد اما متقاضیان می توانند پس از یافتن کار در این کشور برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) درخواست نمایند. همراهان متقاضی اجازه تحصیل و کار را در کشور آلمان خواهند داشت و می توانند در انتها اقامت دائم کشور آلمان را دریافت نمایند. در نتیجه می توان گفت مهاجرت به آلمان از طریق کار گزینه ای مناسب برای متقاضیان اخذ اقامت کشور آلمان محسوب می شود

 

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

ثبت پرسش