مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

19 اسفند 1397 بدون نظر

امروزه بسیاری از افراد مایلند از طریق یکی از راه های مهاجرتی به اقامت کشور آلمان دست یابند. روش های متفاوتی نظیر روش ازدواج، تولد، تحصیل، کار، ثبت شرکت، سرمایه گذاری و ... می تواند برای اخذ اقامت مورد نظر قرار گیرد. کشور آلمان با داشتن اقتصاد بسیار قوی، ثبات سیاسی، سیستم آموزشی حرفه ای و کیفیت بالای زندگی همواره مورد نظر بسیاری از مهاجرین قرار می گیرد. امروزه با وجود بسیاری از راه های مناسب و کم خطر تعدادی از افراد از روش پناهندگی برای اخذ اقامت اقدام می کنند که اگر ریسک ها و دشواری های این روش را بدانند با دید باز تری می توانند برای اخذ اقامت در کشور آلمان تصمیم گیری کنند. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی یکی از روش های پر خطر برای اخذ اقامت و تابعیت در این کشور محسوب می گردد که به آن می پردازیم.

به طور کلی طی سال های اخیر تعاریف مختلفی برای پناهندگی ارائه شده است، بر اساس نام گذاری صورت گرفته در کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو به فردی که در کشور محل اقامت خود به دلیل مسائل مربوط به نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی، اعتقادات سیاسی یا .... مورد آزار و آسیب جدی قرار گیرد پناهنده می گویند. این آسیب جدی را می توان تهدیدات جدی، آزار جسمی، سلب آزادی و .... تعریف کرد که به دلایل خاص در این نوع مهاجرت توجه خاص و ویژه ای به قشر زنان می شود.

به طور کلی در کشورهای مختلف چندین نوع درخواست پناهندگی برای متقاضیان این امر وجود دارد که عبارتند از:

·   پناهندگی سیاسی

·   پناهندگی مذهبی

·   پناهندگی اجتماعی

 

پناهندگی سیاسی آلمان :

اشخاصی که در کشور آلمان برای پناهندگی سیاسی درخواست می کنند بر اساس قوانین پناهندگی در آلمان باید اثبات کنند که در کشور خود مورد آزار و اذیت جسمی و روحی قرار گرفته اند. با این شرایط کشور آلمان، متقاضیان را به عنوان پناهنده در کشور خود می پذیرد. بررسی تقاضای پناهندگی سیاسی متقاضیان در کشور آلمان و صدور حکم نهایی در این کشور به طور متوسط حدود ۷ ماه زمان خواهد برد. در صورتی که درخواست پناهندگی سیاسی متقاضیان مورد قبول واقع گردد، این افراد می توانند از تمامی حقوق شهروندان آلمانی از جمله حق تحصیل، کار، اشتغال و ... بهره مند شوند.

 

پناهندگی مذهبی آلمان :

افرادی که در کشور آلمان تقاضای پناهندگی مذهبی می نمایند بر اساس قوانین پناهندگی در این کشور باید اثبات کنند که دین خود را تغییر داده اند و در صورتی که به کشور خود باز گردند به همین علت مورد آزار و اذیت قرار خواهند گرفت در نتیجه به همین خاطر از کشور خود خارج شده و به کشور آلمان درخواست پناهندگی کرده اند. این گونه افراد به هیچ عنوان حق بازگشت به کشور خود را نخواهند داشت زیرا با این امر حرف خود را با عملشان نقض نموده اند.

 

پناهندگی اجتماعی آلمان:

متقاضیانی که تقاضای پناهندگی اجتماعی در کشور آلمان می نمایند به طور معمول با رد شدن تقاضای خود مواجه می شوند. کشور ایران به علت داشتن شرایط اقتصادی مناسب و امنیت بالای اجتماعی باعث نقض کردن درخواست متقاضیان ایرانی می شود در نتیجه پناهندگی اجتماعی برای ایرانیانی که در کشور آلمان درخواست پناهندگی اجتماعی می کنند مورد قبول واقع نمی گردد.

 

شرایط پناهجویان پس از درخواست پناهندگی در آلمان:

در کشور آلمان پناهجویان به صورت جمعی در کمپ های مخصوص پناهندگان نگهداری می شوند. کمپ های پناهجویان با وجود اتاق های کوچک دارای شرایط بهداشتی نامناسب و شرایط بسیار بد زندگی می باشد. زمانی که افراد برای پناهندگی در کشور آلمان تقاضا می نمایند باید تا مشخص شدن پاسخ تقاضای آن ها در کمپ های مورد نظر سپری نمایند که آلمان تا زمانی که وضعیت حقوقی آن ها مشخص نگردد از هیچ نوع حق وحقوقی چون اجازه تحصیل یا کاردر کشور آلمان برخوردار نخواهند بود.

جای خواب، خورد وخوراک و پاس سفید از امتیازاتی می باشد که کنوانسیون پناهندگی به پناهجویان اعطا می کند که با پاس سفید امکان سفر به کشورهای مختلف به جز کشور خود متقاضی به وی داده می شود. در صورتی که متقاضی پیش از آن که درخواست پناهندگی وی پذیرفته شود به کشور خود باز گردند اجازه ورود به کشورهای اروپایی را تا مدت زمان ۱۰ سال نخواهند داشت و هیچ نوع ویزای مسافرتی به وی اعطا نمی گردد.

محل اقامت پناهجویان در کشور آلمان بر اساس قوانین پناهندگی در این کشور شامل موارد زیر می گردد:

·   مراکز پذیرش اولیه

·   مراکز اقامت جمعی

·   محل اقامت غیر متمرکز

 

فرایند پناهندگی در کشور آلمان:

پناهجویان با ورود به کشور آلمان در اداره کنترل مرزی  یا اداره پلیس تقاضای پناهندگی نموده و درخواست پناهندگی خود را به ثبت می رسانند که پس از ثبت، در خصوص انتقال متقاضی به یکی از ۱۶ ایالت کشور آلمان و کمپ های موجود در آن، تصمیم گیری می شود و پناهجویان موظف اند در ۶ ماه ابتدایی در مراکز پذیرش اولیه اقامت داشته باشند. پس از انتقال پناهجو به کمپ مربوطه، از متقاضیان عکس و اثر انگشت گرفته می شود. این امر سابقه اعلام پناهندگی متقاضی در سایر کشورها را مشخص می نماید. تشکیل پرونده متقاضیان منوط به پاسخ آن ها در خصوص علت ترک کشور خود و هدف آن ها از اعلام پناهندگی خواهد بود. شرایط پناهجویانی که وضعیت خاص و ویژه دارند به صورت جداگانه و خاص بررسی می شود. پس از سپری شدن ۶ ماه ابتدایی، پناهجویان به مراکز اقامت جمعی منتقل می شوند، در بیشتر مواقع مراکز اقامت جمعی با مراکز پذیرش اولیه یکجا می باشد اما برخی از مراکز پذیرش اولیه در نزدیکی شهرهای بزرگی نظیر برلین، مونیخ، دورتموند و .... واقع شده اند. متقاضیان پس از درخواست پناهندگی در کشور آلمان موفق به دریافت گواهی نامه اجازه اقامت در جمهوری فدرال آلمان تا سپری شدن روند پناهندگی خواهند شد و در صورتی که پس از گذشت چند سال با درخواست پناهندگی آن ها موافقت نگردد موظف اند کشور آلمان را ترک نمایند.

در حال حاضر کشور آلمان بیشتر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا پناهنده می پذیرد که بیشتر پناهندگان از کشورهای ایران، ترکیه، افغانستان، سوریه وعراق می باشند. به طور معمول راه ورود پناهندگان به کشورهای اروپایی از طریق کشورهای یونان و ایتالیا است. متقاضیان مهاجرت به کشور آلمان اگر از روش پناهندگی برای مهاجرت اقدام نمایند باعث روبه رو شدن با خطرات جبران ناپذیر، تباه شدن فرصت و زمان، از میان رفتن شانس نهایی فرد و در نهایت آینده ی پرریسک برای آن ها می شود. با توجه به آمار منتشر شده از پناهندگان کشور آلمان، اوضاع پناهجویان این کشور مطلوب نبوده و با مشکلات بسیاری همراه است. بسیاری از این افراد پس از گذشت زمان طولانی دچار افسردگی یا بیماری های روحی شده و به اقداماتی مانند خودکشی دست می زنند.

 

امروزه در بسیاری از موسسات به جای اقدام از طریق روش های قانونی، روش پناهندگی به متقاضیان پیشنهاد می شود و هیچ گونه مطالبی در ارتباط با مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی و خطرات آن در اختیار متقاضیان قرار داده نمی شود. همان گونه که بیان شد پناهندگی از خطرناک ترین و پر ریسک ترین راه های مهاجرتی است که ما به شما عزیزان توصیه می نماییم به جای استفاده از این روش از راه های قانونی با درصد ریسک و خطر کمتر استفاده نمایید. برای اطلاع از بهترین روش مهاجرت متناسب با شرایط خود موسسات حقوقی معتبر و حرفه ای می تواند مرجع مناسبی محسوب گردد.

 

ثبت پرسش