روش های مهاجرت به ایتالیا و اخذ اقامت

19 اسفند 1397 بدون نظر

ایتالیا، شبه‌جزیره‌ای چکمه مانند در جنوب اروپاست که با مساحتی حدود یک پنجم ایران، بیش از 60 میلیون نفر جمعیت دارد. از این رو بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا و پنجمین کشور پرجمعیت اروپا محسوب می‌شود. بدلیل آب و هوای مناسب و استاندارد بالای زندگی در این کشور، مهاجرت به ایتالیا همواره دارای متقاضیان بسیاری بوده و افراد زیادی هرساله از طریق سرمایه‌گذاری در ایتالیا، کار در ایتالیا، تحصیل در ایتالیا و غیره، به مهاجرت به این کشور می‌پردازند. در طرف مقابل به دلیل جمعیت و تراکم جمعیتی بالای این کشور، هرساله تعداد مهاجران کمتری نسبت به سایر کشورهای مهاجرت پذیر اروپا نظیر آلمان، اتریش و فرانسه موفق به اخذ اقامت ایتالیا می‌شوند.

متقاضیان مهاجرت به ایتالیا، پیش از اقدام باید نکاتی را درنظر بگیرند. ایتالیا از لحاظ اقتصادی به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. بخش شمالی ایتالیا دارای اقتصاد رو به رشدتری نسبت به بخش جنوبی بوده و شرکت‌ها و کسب و کارهای خصوصی بسیاری در این بخش فعالیت دارند. درحالیکه اقتصاد بخش جنوبی ایتالیا، اغلب برپایه کشاورزی و دامداری است. بطور کلی ایتالیا دارای اقتصاد متوسط و رو به بالایی است و دلیل اغلب مهاجران برای اخذ اقامت ایتالیا، جاذبه‌های طبیعی این کشور و دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل در ایتالیا است. روش‌های مهاجرت به ایتالیا به دسته‌های اصلی زیر تقسیم می‌شوند.

 

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار و تخصص

یکی از راه‌های اخذ اقامت ایتالیا، کار در ایتالیا می‌باشد. کار در ایتالیا دارای مزایای بسیاریست و از بین آنها می‌توان به قرار داشتن در اتحادیه اروپا، دریافت تابعیت ایتالیا بعد از پنج سال، اقامت در حین مدت کار در ایتالیا و غیره اشاره کرد. برای دریافت ویزای کاری ایتالیا، باید یک دعوت‌نامه از طرف یک کارفرمای ایتالیایی دریافت نمائید. پس از اخذ ویزای ایتالیا وارد این کشور شده و جواز اقامت خود را دریافت می‌کنید. پس از ده سال اقامت دائم و مکرر در ایتالیا می‌توانید شانس خود را برای اخذ شهروندی این کشور نیز امتحان نمائید. از مزایای شهروندی ایتالیا اینست که می‌توانید با پاسپورت این کشور در تمام کشورهای اتحادیه اروپا، بدون دریافت ویزا یا مجوز، کار کنید.

از آنجایی که دریافت پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای ایتالیا برای شما امکان‌پذیر نباشد، یکی از راه‌های پیشنهادی اینست که ابتدا اقامت ایتالیا از طریق تحصیل را دریافت نموده و از آنجایی که طبق قوانین این کشور، حین تحصیل در ایتالیا می‌توانید به انجام کار نیز بپردازید، قادر خواهید بود به دنبال کار مناسبی در ایتالیا گشته تا پس از فارغ‌التحصیلی نیز به آن ادامه دهید و زندگی خوبی را در این کشور به سر ببرید.

 

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری

همانطو که گفته شد، اقتصاد ایتالیا به دو بخش تقسیم می‌شود. همچنین از آنجایی که این کشور برنامه‌ی رسمی برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری ندارد، یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت در ایتالیا می‌باشد. بنابراین بهتر است در بخش شمالی این کشور شرکت خود را ثبت نمائید. سرمایه‌گذاری در ایتالیا دارای ریسک بسیار زیادی است، زیرا با اینکه این کشور دارای اقتصاد نسبتاً قدرتمندی است، اما نوسان‌ زیادی دارد. همچنین می‌توان از طریق خرید ملک در ایتالیا نیز، اقامت این کشور را دریافت نمود. متقاضی مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری، ابتدا دارای اقامت موقت شده و پس از مدت پنج سال، از اقامت دائم ایتالیا برخوردار می‌شود. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در ایتالیا مبلغ 300 هزار یورو است که نسبت به سایر کشورهای اروپایی، رقم بالایی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که قوانین مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری، روز به روز درحال توسعه و بهبود است.

 

تحصیل در ایتالیا

می‌توان گفت بهترین راه کسب اقامت ایتالیا، از طریق تحصیل در ایتالیا است. این کشور علاوه بر اینکه دارای دانشگاه‌های سطح بالای بسیاریست، زندگی دانشجویی خوبی برای برای متقاضیان به ارمغان می‌آورد. از جمله مشکلات زندگی در ایتالیا، هزینه‌های بالاست و متقاضیان می‌توانند با کار همزمان با تحصیل، مقداری از این هزینه‌ها را پوشش دهند. تحصیل در ایتالیا دارای مزایای دیگری نیز هست. پس از فارغ‌التحصیلی، متقاضی می‌تواند در این کشور مشغول به کار شود و با رعایت قوانین کار در ایتالیا، اقامت این کشور را دریافت نماید. همچنین با استفاده از ویزای تحصیلی ایتالیا، می‌توانید هنگام تحصیل به سایر کشورهای شینگن بدون دریافت ویزا، سفر توریستی داشته باشید. بنابراین به کسانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند، توصیه می‌شود ابتدا از طریق تحصیل در ایتالیا اقدام نموده و سپس از روش‌های مختلف، اقامت خود را به اقامت دائم و در نهایت به تابعیت تبدیل نمایند.

ثبت پرسش