اطلاعات ویزا و مهاجرت

روش های اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه

کامنتی برای این صفحه نوشته نشده است .

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور یکی از دغدغه های بسیاری از هموطنان مان در سالهای گذشته بوده است. مهاجرت ایرانیان به ترکیه در طول سالهای گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است. بطوری که با آشنایی هر چه بیشتر مردم کشورمان در طول دهه های گذشته با فرهنگ و زبان این کشور و همچنین همسایگی آن با ایران بعث شده تا زندگی و اقامت در ترکیه تبدیل به هدف بسیاری از مردم کشورمان به ویژه جوانان علاقه مند به زندگی، کار و یا تحصیل در آن کشور شود.


مهاجرت به ترکیه مزایای زیادی دارد از جمله: همسایگی ایران، اشتراکات فرهنگی و تاریخی، شباهت زبان ترکی با زبان های فارسی و آذری، مهربان و خونگرم بودن مردم ترکیه، هزینه های ارزان و مناسب، وجود شرکتهای خارجی در این کشور، رشد و توسعه مناطق مختلف ترکیه (به خصوص برخی نقاط توریستی غرب این کشور)، عدم نیاز به ویزا جهت سفرهای توریستی (به مدت کمتر از 3 ماه)،  امکانات مناسب آموزشی و تحصیلی و...

به همین جهت در این بخش تلاش داریم تا ضمن بررسی مهاجرت به این کشور و بهترین روش های آن، اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

در حال حاضر از چند طریق می توانید به کشور ترکیه مهاجرت و جهت دریافت اقامت این کشور اقدام کنید:

·         خرید ملک

·         کار در ترکیه

·         تحصیل

·         سرمایه گذاری

·         ازدواج


اقامت در ترکیه:

توجه داشته باشید که مسئله اقامت با مهاجرت و دریافت تابعیت (شهروندی) ترکیه تفاوت دارد. چرا که ممکن است بسیاری از افراد موفق به دریافت اقامت این کشور بشوند ولی در نهایت تابعیت این کشور را نتوانند به آسانی بدست بیاورند.


اقامت ترکیه چند نوع است:

- اقامت توریستی ترکیه:

این نوع اقامت خود بر چند دسته تقسیم بندی می شود: اقامت توریستی سه ماهه، شش ماه و یکساله.

اقامت توریستی 3 ماهه ترکیه :  برای ایرانیان و برخی از اتباع کشورهای دیگر جهان امکان اقامت در ترکیه بصورت توریستی تا 90 روز وجود دارد. به این صورت که شما تنها با رزرو تور مسافرتی و یا سفر به این کشور از طرق هوایی و یا زمینی می توانید تا سه ماه در این کشور بدون نیاز به ویزا اقامت داشته باشید. این ویزا محدودیت دارد و در این مدت شما حق کار و تجارت با این نوع ویزا را ندارید.


اقامت توریستی 6 ماهه ترکیه : در این نوع ویزای توریستی ترکیه، پس از طی کردن روال اداری به شما دفترچه اقامت تعلق می گیرد. معمولا زمانی در حدود دو هفته جهت اخذ این ویزا طول می کشد. افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، در ابتدا باید این نوع ویزا را دریافت نمایند و دفترچه اقامت را بدست بیاورند.


اقامت توریستی یک ساله ترکیه : برخی از افرادی که تمایل داشته باشند مدت بیشتری در ترکیه بصورت توریستی اقامت کنند و در صورت اجاره خانه در این کشور و همچنین تایید اجاره نامه توسط دفاتر ثبت اسناد ترکیه می توانند این نوع ویزا را بدست بیاورند.


- اقامت موقت ترکیه :

در این نوع ویزا فرد اقامت ترکیه را بطور موقت دریافت می کند و در طول این مدت اجازه کار، تحصیل و یا فعالیت های دیگر را دارد. این نوع ویزاها ممکن است از نوع قابل تمدید و یا غیرقابل تمدید باشند.


- اقامت دائم ترکیه :

با دریافت اقامت دائم ترکیه در واقع شما حق تحصیل، کار، کلیه فعالیت های تجاری و بازرگانی و یا تولید و خدمات را مطابق قوانین این کشور خواهید داشت. معمولا بیشتر افرادی که خواستار مهاجرت به ترکیه هستند، در ابتدا از طریق اقامت موقت در این کشور ساکن می شوند و بعد مراحل قانونی لازم جهت اخذ اقامت دائم ترکیه را می گذرانند و در نهایت پس از چند سال در صورتی که شرایط مورد نظر و اعلام شده توسط اداره مهاجرت ترکیه را داشته باشند، موفق به دریافت تابعیت و شهروندی ترکیه خواهند شد.


- خرید ملک در ترکیه:

خرید خانه در ترکیه و به دنبال آن دریافت اقامت آن کشور این روزها تبدیل به مسئله ای شده که بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت ترکیه درباره آن جستجو و یا بررسی می کنند. در این زمینه باید دقت زیادی به خرج دهید چرا که بیشتر املاکی که در این کشور به اتباع کشورهای خارجی - از جمله ایران - فروخته می شوند، در واقع شامل اقامت ترکیه نمی شوند و فرد باید پس از خرید ملک با استفاده از ویزای توریستی به ترکیه سفر و در آنها اقامت کند.

مگر شرایط خاصی که آن ملک ارزشی حداقل در حد یک میلیون دلار داشته باشد در آن صورت فرد می تواند اقامت ترکیه و حتی پاسپورت دریافت کند. در حال حاضر بسیاری از افرادی که دارای ملک یا ویلا در ترکیه هستند، با استفاده از ویزای توریستی به این کشور سفر و برای مدتی در املاک خود اقامت می کنند.

ضمنا جهت خرید ملک باید شرایط آن ملک و همچنین صداقت فروشنده را نیز به دقت بررسی کنید اینکه سند واقعی باشد، فروشنده وعده های دروغین به شما نداده باشد و امکانات و شرایط ملک شما در ترکیه دقیقا همان مواردی باشد که قبلا توسط فروشنده اعلام شده بود. همچنین مسائل مهم دیگری از قبیل دسترسی و نزدیک بودن ملک به ایستگاه های تراموا، مترو و یا اتوبوس نیز اهمیت دارند. در نهایت چنانچه یک ملک مناسب با قیمت و امکانات مناسب بتوانید خریداری کنید، در واقع یک سرمایه گذاری مناسب و آینده نگر را انجام داده اید.


- تحصیل در ترکیه:

تحصیل در ترکیه یکی از گزینه های مناسبی است که این امکان را به شما می دهد که ضمن بهره گیری از دانشگاه ها و مراکز علمی فرهنگی این کشور با زبان ترکی و فرهنگ مردم این کشور و به خصوص جوانان آن بیشتر آشنا شوند و در نهایت در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند بتوانند پس از فارغ التحصیلی هم در این کشور زندگی کنند.بخصوص تحصیل پزشکی در ترکیه که روشی بسیار پرطرفدار محسوب می شوذ. 

جهت تحصیل در ترکیه در مقطع آموزش عالی (دانشگاه ها) و اخذ ویزای دانشجویی این کشور باید در ابتدا باید زبان ترکی را بیاموزید تا حدی که بتوانید در امتحان آزمون زبان ترکی (TÖMER) شرکت کنید و مدرک "تومر" جهت ارائه به سفارت تهیه کنید. پس از اخذ مدرک زبان تومر می توانید با موسسات آموزش عالی این کشور مکاتبه و در رشته و مقطع مورد نظر خود ثبت نام کنید و در نهایت ویزای دانشجویی ترکیه را که شامل دفترچه اقامت نیز می شود را بدست آورید. آزمون تومر در برخی از دانشگاه های ترکیه از جمله "دانشگاه آنکارا" (Ankara University) بصورت هفتگی و یا روزانه برگزار می شود.

علاوه بر این مدرک زبان باید مدارک تحصیلی خود را نیز ترجمه و در صورت درخواست دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه، گاهی مدارک دیگری نیز ممکن است نیاز به ترجمه و ارائه داشته باشند. در نهایت ممکن است برای برخی از رشته های تحصیلی برای شما دعوت به مصاحبه حضوری به عمل بیاید که در این صورت باید برای این منظور به دانشگاه مورد نظر در تاریخ و زمان اعلام شده بروید.


- مهاجرت به ترکیه از طریق کار :

ویزای کار و استخدام در ترکیه یکی از گزینه هایی است که بسیاری از کسانی که در طول سالهای گذشته قصد مهاجرت به ترکیه را داشتند، از این طریق اقدام کرده اند. به خصوص هموطنان مان. جهت دریافت ویزای کار ترکیه باید مدارک لازم را ارائه دهید و مجوز کار در ترکیه را بدست بیاورید. مجوز کار در این کشور برای اتباع خارجی توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می گردد. به این ترتیب که در واقع داوطلبان کار و استخدام در ترکیه باید مدارک خود را به سفارت و یا کنسولگری ترکیه در ایران و از طرف دیگر کارفرمای مقیم ترکیه نیز مدارک را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارائه کند.

بر اساس اعلام سفارت ترکیه در این کشور، بر اساس قانون ۴۸۱۷ سه نوع اجازه کار برای اتباع خارجی صادر می شود:

·         اجازه کار مدت‌دار

·         اجازه کار دائم

·         اجازه کار برای موارد استثنایی

در حال حاضر بر اساس قوانین کشور ترکیه، اتباع خارجی جهت دریافت اجازه کار برای هر یک از سه حالت نام برده شرایط قید شده در قوانین ترکیه را بررسی و در صورتی که شامل آنها شود، جهت دریافت ویزای کار مورد نظر اقدام کنند.

مدت اعتبار اجازه کار مدت‌دار بر اساس قرارداد کار، معمولا حدود یک سال است. این نوع اجازه کار در واقع جهت کار و استخدام در محل مشخصی صادر می شود. به همین جهت فقط برخی افراد در زمینه مشاغل مورد نظر کارفرمایان ترکیه فعالیت دارند، بنا به نیاز کارفرما می توانند از این نوع اجازه کار استفاده و برخوردار شوند. پس از پایان دوره یک ساله کار و فعالیت، در صورتی که بین کارگر و کارفرما تواقق جهت تمدید کار و فعالیت صورت گیرد، بنا به نیاز کارفرما می تواند اجازه کار برای همان سمت و در همان محل کار، حتی تا سه سال دیگر تمدید شود و بعدا حتی تا شش سال نیز می تواند تمدید شود که البته همه این موارد بستگی به شرایط شرکت و یا موسسه کارفرما در ترکیه و همچنین شرایط کارمند یا کارگر خارجی دارد.
در نهایت اتباع خارجی که بتوانند حداقل به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند و در این مدت هیچ گونه فعالیت غیرقانونی در ترکیه نداشته باشند، می توانند جهت اجازه کار دائم اقدام کنند.

اما خبر خوب برای علاقه مندان به کار و استخدام در ترکیه اینکه این کشور جهت جذب هر چه بیشتر افراد تحصیلکرده و هنرمند و ورزشکار ویزاهای کار را معمولا بسیار آسان تر صادر می کند. بطوری که اگر شما هنرمند، ورزشکار، استاد دانشگاه (در برخی رشته های مورد نیاز این کشور) و یا برخی از مشاغل و یا فعالیت های خاص هنری مشغول هستید، می توانید براحتی جهت اجازه کار و سپس اقامت ترکیه اقدام کنید.


سرمایه گذاری در ترکیه:

اقتصاد ترکیه یک اقتصاد رو به رشد است و از این جهت این کشور برای سرمایه گذاری مکانی مناسب است. به خصوص اگر در زمینه مشاغل و فعالیت های تولیدی و یا خدماتی که در این کشور رونق زیادی دارند بتوانید سرمایه گذاری درست و اصولی انجام دهید، قطعا احتمال سوددهی و پیشرفت در این کشور را خواهید داشت و می توانید با گسترش کسب و کار خود یک زندگی ایده آل برای خود و خانواده رقم بزنید.

سرمایه گذاری در برخی زمینه ها مانند هتل داری، امور مربوط به توریسم و گردشگری، فعالیت در زمینه تولید و یا فروش پارچه و لباس، رستوران، کافی شاپ، ورزش (برای ورزشکاران حرفه ای) و... می تواند بسیار سودده و مفید باشند البته به شرط اینکه در زمان و مکان درستی اقدام به این کار کنید و سعی کنید با بازار ترکیه و شرایط آن نیز تا حدودی آشنا شوید.

در حال گفته می شود که بیش از 33000 شرکت در ترکیه فعالیت دارند که توسط اتباع خارجی تاسیس شده اند از طرف دیگر به دلیل رشد بالای اقتصاد ترکیه در دهه های گذشته، عدم وابستگی این کشور به نفت و گاز، احتمال عضویت در اتحادیه اروپا، وجود نیروی کار جوان و باانگیزه در این کشور و کاهش مالیات شرکتها در چند سال گذشته و مسائل مختل دیگر موجب شده که ترکیه تبدیل به مقصد بسیار مناسبی جهت سرمایه گذاری شود.


ازدواج با اتباع ترکیه:

همانند بسیاری از کشورهای جهان که شما می توانید از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه، تابعیت این کشور را بدست بیاورید. البته دقت کنید که ازدواج های صوری در این کشور نیز غیر قانونی محسوب می شوند و در صورت شناسایی از سوی پلیس و یا دادگاه های این کشور ازدواج باطل اعلام شده و اقامت تبعه خارجی باطل می گردد.

نکته مهم اینکه افرادی که اقدام به ازدواج با اتباع ترکیه می کنند، یک دوره سه الی پنج ساله را باید بگذرانند تا پس از پایان این دوره بتوانند اقامت دائم ترکیه را بدست آورند. فردی که با وی در این کشور ازدواج می کنید، باید شهروندی کامل این کشور را داشته باشد.


اقدام جهت مهاجرت به ترکیه:

متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل اشتباه و یا بدون تحقیق اقدام به سفر به ترکیه کرده اند در صورتی که بهترین حالت این است که جهت دریافت بهترین نتیجه و بدست آوردن اقامت این کشور از راه های صحیح و قانونی با موسسات مشاوره حقوقی مشورت و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید.

به یاد داشته باشید که هر کشوری قوانین خاص خود را دارد و ترکیه هم از این قاعده مستثنی نیست. یک مشاور مناسب مهاجرت براحتی می تواند شما را در مسیر درست قرار دهد تا از بهترین و کم هزینه ترین راه موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید.

تحصیل پزشکی در ترکیه

<p align="right"></p><p align="right">سالانه متقاضیان زیادی جهت اخذ پذیرش تحصیلی کشور ترکیه در رشته پزشکی اقدام می نمایند. مزیت های تحصیل در ترکیه باعث شده تا تقاضا برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه افزایش چشمگیری داشته باشد. در رشته ی پزشکی اقدام برای پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه امکان پذیر می باشد و هرکدام شرایطی دارند . میدانیم که تحصیل در این رشته در اکثر دانشگاه های دنیا هزینه ی بالایی دارد اما تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه بسیار کمی خواهند داشت . </p><br /><h2 align="right"><span style="color:#990000;">مزیت های تحصیل پزشکی در ترکیه</span></h2><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; نزدیکی این کشور به ایران که باعث می شود رفت و آمد دانشجو از طریق مرز هوایی و زمینی راحت باشد.</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; هزینه بسیار پایین تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; هزینه مقرون به صرفه زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورها</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; اعتبار بالای مدرک دانشگاه های پزشکی در سطح بین المللی</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; ارائه کارت طبابت بین المللی پس از فارغ التحصیلی</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; امکان داشتن همراه از ابتدا تا انتهای دوران تحصیل</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; هزینه های درمانی رایگان برای دانشجویان با استفاده از بیمه</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; تخفیف 50% برای استفاده از خدمات حمل و نقل برای دانشجویان</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; عدم نیاز به اخذ ویزا برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه بر اساس سیستم آموزشی کشور آمریکا طراحی شده و دانشجو در سال سوم فیلد مورد علاقه اش را انتخاب می کند و در همان فیلد تحصیلش را ادامه میدهد.</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; دانشجویان از همان ترم اولی که وارد دانشگاه می شوند فعالیت های عملی خود را آغاز می کنند و هفته ای 1 روز را در بیمارستان سپری می کنند.</p><br /><h2 align="right"><span style="color:#990000;">مراحل اخذ پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه های دولتی ترکیه</span></h2><p dir="RTL">دانشگاه های ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بالا می باشد. اما دانشگاه های دولتی رایگان بوده و حداقل هزینه را خواهند داشت. در ابتدا دانشجو باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی &nbsp;و یا در حال تحصیل در سال آخر دبیرستان باشد. معدل کل برای پذیرش در رشته ی پزشکی در ترکیه حداقل 16 می باشد. </p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">درخواست پذیرش پزشکی از دانشگاه های ترکیه</span></h2><p dir="RTL">در ابتدا دانشگاه های مورد نظر خود را انتخاب نموده و فرم پذیرش هر دانشگاه را پس از تکمیل اطلاعات برای دانشگاه بفرستید. در صورت نیاز به دوره ی زبان ، خوابگاه یا... درخواست خود را همراه با فرم پذیرش ارسال نمایید. بهتر است ترجمه ی مدارک خود را نیز تا قبل اعلام نتایج به دانشگاه ارائه نمایید.</p><p dir="RTL"></p><p dir="RTL"><strong>آزمون Y&Ouml;S و TOMER</strong></p><p dir="RTL">مرحله ی بعدی، آزمونهای ورودی دانشگاه هاست. برای ورود به اکثر دانشگاه های دولتی و به زبان ترکی در رشته ی پزشکی کسب نمره ی 90 به بالا در آزمون&nbsp; &nbsp;Y&Ouml;S&nbsp; الزامی است. آزمون Y&Ouml;S توسط هر دانشگاه جداگانه برگزار شده&nbsp; و دو بخش دارد که بخش اول شامل ریاضی و هوش و هندسه به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد که با دانش متوسط زبان ترکی یا انگلیسی قابل پاسخگویی است. بخش دوم درواقع برای سنجش سطح زبان ترکی متقاضی می باشد. اگر متقاضی موفق به کسب نمره ی حد نصاب بخش دوم نشود باید دوره ی زبان ترکی را گذرانده و سپس در آزمون زبان ترکی TOMER (تومَر) شرکت کند و نمره ی مورد نیاز را کسب کند.</p><p dir="RTL"></p><p dir="RTL"><strong>آزمون SAT</strong></p><p dir="RTL">از طرف دیگر متقاضیانی که تصمیم به اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه را دارند می بایست در آزمون SAT شرکت کنند. که شامل بخشهای ریاضی و درک مطلب و نگارش می باشد. همچنین بسته به قوانین هر دانشگاه داشتن مدرک آیلتس با نمره ی 6 یا 6.5 و یا نمره ی 80 تافل الزامی است.</p><p dir="RTL">در ادامه گفتنی است که بر اساس قوانین هر دانشگاه ممکن است کسب نمره ی قبولی در یکی از آزمونهای Y&Ouml;S یا SAT مورد نیاز باشد که اکثر دانشگاه ها طبق قوانین ذکر شده عمل می کنند.</p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">مدارک مورد نیاز برای پذیرش رشته پزشکی ترکیه</span></h2><p dir="RTL">پس از کسب نمره ی مورد نیاز در آزمون ورودی دانشگاه (Y&Ouml;S یا SAT) نوبت به ارائه ی مدارک به دانشگاه مورد نظر می رسد که عبارتند از :</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; مدرک دیپلم و ریز نمرات 3 سال پایه ی متوسطه (هم فارسی و هم ترجمه شده به یکی از زبانهای ترکی یا انگلیسی)</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی (هم فارسی و هم ترجمه شده به یکی از زبانهای ترکی یا انگلیسی)</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; عکس 4*3 </p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; اسکن از صفحه ی اول پاسپورت و اصل پاسپورت</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; کپی مدارک زبان</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; اسکن مدارک شناسایی همراه اصل آنها</p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">سیستم آموزشی رشته پزشکی در ترکیه</span></h2><p dir="RTL">سیستم آموزشی پزشکی در دانشگااه های دولتی ترکیه بر اساس سیستم تحصیلی آمریکایی بوده و به صورت ترمی واحدی می باشد. سال تحصیلی شامل ترم پاییز (اکتبر تا ژانویه) و ترم بهار (فوریه تا ژوئن) می باشد.</p><p dir="RTL">دوره پزشکی در ترکیه 6 ساله بوده و با دو بخش تئوری و عملی آموزش داده می شود تا دانشجویان از همان ابتدا با بیماران و محیط بیمارستانی و همچنین کار خود آشنا شوند.</p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">دانشگاه های دولتی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و درمان</span></h2><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; Koc university</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; hacettepe university</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; Istanbul university</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; Ankara university</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; ege university</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp; ataturk university</p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">هزینه زندگی در ترکیه</span></h2><p dir="RTL">هزینه های زندگی در ترکیه تا حدودی مشابه ایران می باشد. بسته به نوع زندگی دانشجو در ترکیه و یا انتخاب محل زندگی (خوابگاه یا خانه شخصی) متفاوت خواهد بود. تنها هزینه ی نسبتا بالا در ترکیه حمل و نقل می باشد که برای دانشجویان نیم بها بوده و با کارت دانشجویی تردد می کنند. همچنین هزینه های درمانی در ترکیه برای دانشجویان رایگان می باشد. به طور متوسط سالانه بین 6000 دلار تا 8000 دلار هزینه ی زندگی در ترکیه را می توان در نظر گرفت. </p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه</span></h2><p dir="RTL"><strong>هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه : </strong></p><p dir="RTL">تحصیل در این دانشگاه ها رایگان بوده و سالانه تنها 500 تا 2000 دلار هزینه بابت بیمه و برخی خدمات از دانشجویان دریافت می شود. با همین میزان دریافت در کل دوره ی تحصیل پزشکی هزینه های درمانی دانشجو کاملا رایگان بوده و هزینه حمل و نقل نیم بها می باشد.</p><p dir="RTL"><strong>هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه : </strong></p><p dir="RTL">تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه هزینه ی بالایی داشته و شهریه ها بنا بر امکانات و اعتبار دانشگاه متفاوت می باشد. به طور میانگین می توان شهریه پزشکی دانشگاه های خصوصی &nbsp;ترکیه را از ترمی 2000 دلار تا 10000 دلار در نظر گرفت.</p>

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

<p dir="RTL">خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت آن کشور از این طریق هدف بسیاری از هموطنان مان در طول سالهای گذشته بوده است. مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک یکی از گزینه هایی بوده که مورد توجه بسیاری از ایرانی ها قرار گرفته و با توجه به تبلیغات وسیعی که امروزه در شبکه های اجتماعی و برخی مطبوعات در این زمینه ها صورت می گیرد و معمولا در این تبلیغات گفته می شود که از طریق خرید ملک می توانید <a href="https://www.mohajerati.com/Services/163/%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87">اقامت ترکیه</a> را نیز بدست آورید، اما از آنجایی که برخی از هموطنان مان نگران سرمایه خود و از طرف دیگر نحوه بدست آوردن اقامت ترکیه هستند در این بخش تلاش می کنیم تا اطلاعات لازم را در اختیار شما بگذاریم.&nbsp;</p><p dir="RTL">خوشبختانه بیشتر قوانین خرید ملک در ترکیه که توسط دو وزارتخانه امور خارجه و کشور ترکیه تهیه شده است به دو زبان انگلیسی و ترکی در سایت وزارت امور خارجه گذاشته شده اند که می توانید جهت اطلاع هر چه بیشتر به وب سایت فوق مراجعه نمایید. </p><p dir="RTL">اما جهت آشنایی هر چه بیشتر شما خوانندگان گرامی و علاقه مندان به خرید خانه و ملک در ترکیه، چکیده ای از مهمترین نکات و مراحل خرید ملک در ترکیه را در اختیار شما قرار می دهیم. </p><br /><h3 dir="RTL"><span style="color:#990000;">اعتبار فروشنده ملک:</span></h3><p dir="RTL">چنانچه قصد خرید خانه در ترکیه را دارید، در درجه اول باید بدانید که فروشنده و یا شرکتی که از آنها می خواهید اقدام به خرید خانه کنید، معتبر است یا خیر. متاسفانه در سالهای اخیر عده ای از هموطنان ما فریب برخی از شرکتها و یا افرادی را خورده اند که به آنها قول خرید خانه ارزان در ترکیه با قیمت مناسب و همچنین دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را داده اند اما عملا با کلاهبرداری صرفا سرمایه این افراد را بر باد داده اند. لذا توصیه می کنیم که حتما در درجه اول اعتبار شخص حقیقی یا حقوقی که به شما پیشنهاد خرید خانه و مسکن در کشور ترکیه را داده است را به دقت بررسی کنید و سپس اقدام کنید. </p><br /><h3 dir="RTL"><span style="color:#990000;">مقایسه قیمت خانه در دو کشور:</span></h3><p dir="RTL">یکی از مزایای خرید ملک در ترکیه این است که خانه های ترکیه بطور میانگین قیمت ارزان تری نسبت به ایران دارند و در واقع با هزینه ای که در شهرهای ایران (به خصوص تهران) یک واحد آپارتمانی معمولی را می توانید خریداری کنید، با همان پول در واقع می توانید در بهترین شهرهای غرب ترکیه یک واحد آپارتمانی بسیار مجهز با متراژ بیشتر و دارای امکاناتی از جمله استخر، سونا، جکوزی شوید. در واقع بیشتر کارشناسان املاک معتقدند که خرید خانه در ترکیه (به خصوص در شهرهایی مانند استانبول، آنتالیا، آلانیا و یا ازمیر) بسیار به صرفه تر از ایران است. </p><p dir="RTL">در حقیقت شما در صورت خرید خانه در این کشور یک سرمایه گذاری مطمئن را انجام می دهید. </p><p dir="RTL"><strong>البته در این میان نباید چند فاکتور مهم در خرید خانه در شهرهای ترکیه را فراموش کرد: </strong></p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; شهر مورد نظر</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; منطقه ای که ملک در آن ساخته شده</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; آپارتمانی بودن و یا واقع شدن در برج های بلند</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; فاصله از مرکز شهر </p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; امکانات واحد مسکونی</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; وضعیت هزینه ها و شارژ</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; متراژ واحد مسکونی مورد نظر</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; فاصله از ایستگاه مترو و یا اتوبوس</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; قیمت </p><br /><p dir="RTL">هر یک از موارد فوق را هنگام خرید خانه بهتر است به دقت بررسی کنید. اینکه شهر مورد نظر شما کدام است و آیا قصد کار و زندگی در آن شهر را نیز دارید یا خیر. برای مثال در صورتی که شانس پیدا کردن کار برای شغل شما در شهرهایی مانند استانبول و یا ازمیر بیشتر از آنتالیا و آلانیا باشد، خرید خانه در همان شهرها مسلما بهتر است. لذا در صورتی که در کنار خرید ملک در ترکیه قصد دریافت اقامت و یا کار و استخدام در این کشور را دارید، می توانید از شهرهای بزرگتری که در آنها فرصتهای شغلی بیشتر است، شروع کنید.</p><p dir="RTL">از طرف دیگر منطقه ای که خانه و یا واحد مسکونی مورد نظر شما در آن قرار دارد نیز اهمیت دارد چرا که در بسیاری از شهرهای ترکیه خانه ها و واحدهای مسکونی مرکز شهر دارای قیمت های بالایی هستند ولی با قیمت های بسیار ارزان تری در نقاط حاشیه ای این شهرها می توانید واحدهای نوساز آپارتمانی با امکانات مناسب خریداری کنید. البته مشکل برخی از این واحدهای مسکونی و آپارتمان ها دور بودن نسبت به ایستگاه های مترو و یا اتوبوس است که در این زمینه بهتر است تحقیق کنید. چرا که در ترکیه در مجموع قیمت کرایه تاکسی کمی گران است. </p><p dir="RTL">در خصوص خرید آپارتمان و یا واحدهای مسکونی برج ها نیز بد نیست که بدانید که به واحدهای آپارتمانی که دارای امکانات زیادی هستند در ترکیه "سیته" می گویند. معمولا بسیاری از این دسته واحدهای آپارتمانی دارای هزینه شارژ زیادی هستند که باید ماهیانه پرداخت شوند. </p><p dir="RTL">اما بسیاری از واحدهای مسکونی دیگری نیز برای علاقه مندان به خرید ملک در ترکیه به فروش می رسند که در واقع امکانات تفریحی چندانی (از قبیل استخر، فضای سبز بزرگ، سونا و جکوزی و ...) ندارند ولی هزینه شارژ آّب، برق و خلاصه تقریبا تمام و یا بیشتر هزینه ها بر عهده خود مالک و خریدار خانه است.</p><p dir="RTL">در بسیاری از شهرهای ترکیه به خصوص شهرهای مهم و توریستی نزدیک بودن محل خانه به ایستگاه مترو، تراموا و یا اتوبوس یک عامل تعیین کننده است و هر چه این فاصله بیشتر باشد، قیمت خانه ارزان تر است.</p><p dir="RTL">و یا برخی از مناطق در شهرهایی مانند استانبول و یا آنکارا دارای جمعیت قابل توجهی از کردها هستند، قیمت ها باز هم ارزان تر است. </p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">مراحل مالکیت و خرید ملک در ترکیه:</span></h2><p dir="RTL">مطابق قوانینی که در ترکیه در سال 2012 میلادی وضع شد از آن زمان خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی آزاد شده و البته این قوانین شمال برخی محدودیت ها نیز هست. برای مثال اتباع خارجی در اطراف مناطق امنیتی و یا نظامی، نمی توانند اقدام به خرید ملک یا خانه کنند. </p><p dir="RTL"><strong>مراحل خرید ملک در این کشور و مدارک لازم جهت این کار عبارتند از:</strong></p><p dir="RTL">1- مراجعه به مشاور مناسب و دریافت راهنمایی ها و مشاوره های لازم جهت خرید ملک </p><p dir="RTL">2- انجام قولنامه</p><p dir="RTL">3- تهیه کردن مدارک مورد نیاز:</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اصل و ترجمه شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه به زبان ترکی</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; یک قطعه عکس شش در چهار فروشنده و دو قطعه عکس شش در چهار خریدار ملک</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; سند ملک و نامه احراض مالکیت </p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; برگه پایان کار و پرداخت کامل عوارض و مالیات های شهرداری </p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; بیمه نامه زلزله ملک مورد نظر</p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; در صورتی که طرفین نتوانند به زبان رسمی ترکیه صحبت کنند، حضور مترجم و حداقل دو شاهد </p><p dir="RTL">&middot;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; پرداخت هزینه های مربوطه </p><br /><h2 dir="RTL"><span style="color:#990000;">اقامت ترکیه از طریق خرید ملک:</span></h2><p dir="RTL">سئوالی که بسیاری از افراد در زمینه خرید ملک در ترکیه می پرسند این است که آیا اقامت دائم ترکیه بعد از خرید خانه به آنها تعلق می گیرد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که بستگی به بودجه شما و ملکی که خریداری می کنید دارد بطوری که با خرید املاکی با قیمت حداقل یک میلیون دلار، دولت ترکیه به شما اقامت دائم و پس از چندی حتی برای شما گذرنامه ترکیه صادر می کند. </p><br /><p dir="RTL" style="text-align:center;"><strong>اما نکته مهم وجود مسائل مختلف حقوقی در این خصوص و قوانین مربوط به خرید و فروش املاک در ترکیه و چگونگی شروع پروسه اخذ اقامت در این کشور است که به همین منظور لازم است حتما قبل از هرگونه اقدامی با یک <a href="https://www.mohajerati.com/Agency" target="_blank">وکیل مهاجرت</a>&nbsp;که از اعتبار کافی برخودار است مشورت به عمل آورید.</strong></p>
ثبت پرسش