تحصیل پزشکی در ترکیه

20 اسفند 1397 بدون نظر

سالانه متقاضیان زیادی جهت اخذ پذیرش تحصیلی کشور ترکیه در رشته پزشکی اقدام می نمایند. مزیت های تحصیل در ترکیه باعث شده تا تقاضا برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه افزایش چشمگیری داشته باشد. در رشته ی پزشکی اقدام برای پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه امکان پذیر می باشد و هرکدام شرایطی دارند . میدانیم که تحصیل در این رشته در اکثر دانشگاه های دنیا هزینه ی بالایی دارد اما تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه بسیار کمی خواهند داشت .

 

مزیت های تحصیل پزشکی در ترکیه

·   نزدیکی این کشور به ایران که باعث می شود رفت و آمد دانشجو از طریق مرز هوایی و زمینی راحت باشد.

·   هزینه بسیار پایین تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

·   هزینه مقرون به صرفه زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورها

·   اعتبار بالای مدرک دانشگاه های پزشکی در سطح بین المللی

·   ارائه کارت طبابت بین المللی پس از فارغ التحصیلی

·   امکان داشتن همراه از ابتدا تا انتهای دوران تحصیل

·   هزینه های درمانی رایگان برای دانشجویان با استفاده از بیمه

·   تخفیف 50% برای استفاده از خدمات حمل و نقل برای دانشجویان

·   عدم نیاز به اخذ ویزا برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

·   سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه بر اساس سیستم آموزشی کشور آمریکا طراحی شده و دانشجو در سال سوم فیلد مورد علاقه اش را انتخاب می کند و در همان فیلد تحصیلش را ادامه میدهد.

·   دانشجویان از همان ترم اولی که وارد دانشگاه می شوند فعالیت های عملی خود را آغاز می کنند و هفته ای 1 روز را در بیمارستان سپری می کنند.

 

مراحل اخذ پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بالا می باشد. اما دانشگاه های دولتی رایگان بوده و حداقل هزینه را خواهند داشت. در ابتدا دانشجو باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی  و یا در حال تحصیل در سال آخر دبیرستان باشد. معدل کل برای پذیرش در رشته ی پزشکی در ترکیه حداقل 16 می باشد.

 

درخواست پذیرش پزشکی از دانشگاه های ترکیه

در ابتدا دانشگاه های مورد نظر خود را انتخاب نموده و فرم پذیرش هر دانشگاه را پس از تکمیل اطلاعات برای دانشگاه بفرستید. در صورت نیاز به دوره ی زبان ، خوابگاه یا... درخواست خود را همراه با فرم پذیرش ارسال نمایید. بهتر است ترجمه ی مدارک خود را نیز تا قبل اعلام نتایج به دانشگاه ارائه نمایید.

 

آزمون YÖS و TOMER

مرحله ی بعدی، آزمونهای ورودی دانشگاه هاست. برای ورود به اکثر دانشگاه های دولتی و به زبان ترکی در رشته ی پزشکی کسب نمره ی 90 به بالا در آزمون   YÖS  الزامی است. آزمون YÖS توسط هر دانشگاه جداگانه برگزار شده  و دو بخش دارد که بخش اول شامل ریاضی و هوش و هندسه به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد که با دانش متوسط زبان ترکی یا انگلیسی قابل پاسخگویی است. بخش دوم درواقع برای سنجش سطح زبان ترکی متقاضی می باشد. اگر متقاضی موفق به کسب نمره ی حد نصاب بخش دوم نشود باید دوره ی زبان ترکی را گذرانده و سپس در آزمون زبان ترکی TOMER (تومَر) شرکت کند و نمره ی مورد نیاز را کسب کند.

 

آزمون SAT

از طرف دیگر متقاضیانی که تصمیم به اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه را دارند می بایست در آزمون SAT شرکت کنند. که شامل بخشهای ریاضی و درک مطلب و نگارش می باشد. همچنین بسته به قوانین هر دانشگاه داشتن مدرک آیلتس با نمره ی 6 یا 6.5 و یا نمره ی 80 تافل الزامی است.

در ادامه گفتنی است که بر اساس قوانین هر دانشگاه ممکن است کسب نمره ی قبولی در یکی از آزمونهای YÖS یا SAT مورد نیاز باشد که اکثر دانشگاه ها طبق قوانین ذکر شده عمل می کنند.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش رشته پزشکی ترکیه

پس از کسب نمره ی مورد نیاز در آزمون ورودی دانشگاه (YÖS یا SAT) نوبت به ارائه ی مدارک به دانشگاه مورد نظر می رسد که عبارتند از :

·   مدرک دیپلم و ریز نمرات 3 سال پایه ی متوسطه (هم فارسی و هم ترجمه شده به یکی از زبانهای ترکی یا انگلیسی)

·   مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی (هم فارسی و هم ترجمه شده به یکی از زبانهای ترکی یا انگلیسی)

·   عکس 4*3

·   اسکن از صفحه ی اول پاسپورت و اصل پاسپورت

·   کپی مدارک زبان

·   اسکن مدارک شناسایی همراه اصل آنها

 

سیستم آموزشی رشته پزشکی در ترکیه

سیستم آموزشی پزشکی در دانشگااه های دولتی ترکیه بر اساس سیستم تحصیلی آمریکایی بوده و به صورت ترمی واحدی می باشد. سال تحصیلی شامل ترم پاییز (اکتبر تا ژانویه) و ترم بهار (فوریه تا ژوئن) می باشد.

دوره پزشکی در ترکیه 6 ساله بوده و با دو بخش تئوری و عملی آموزش داده می شود تا دانشجویان از همان ابتدا با بیماران و محیط بیمارستانی و همچنین کار خود آشنا شوند.

 

دانشگاه های دولتی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و درمان

·   Koc university

·   hacettepe university

·   Istanbul university

·   Ankara university

·   ege university

·   ataturk university

 

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه تا حدودی مشابه ایران می باشد. بسته به نوع زندگی دانشجو در ترکیه و یا انتخاب محل زندگی (خوابگاه یا خانه شخصی) متفاوت خواهد بود. تنها هزینه ی نسبتا بالا در ترکیه حمل و نقل می باشد که برای دانشجویان نیم بها بوده و با کارت دانشجویی تردد می کنند. همچنین هزینه های درمانی در ترکیه برای دانشجویان رایگان می باشد. به طور متوسط سالانه بین 6000 دلار تا 8000 دلار هزینه ی زندگی در ترکیه را می توان در نظر گرفت.

 

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه :

تحصیل در این دانشگاه ها رایگان بوده و سالانه تنها 500 تا 2000 دلار هزینه بابت بیمه و برخی خدمات از دانشجویان دریافت می شود. با همین میزان دریافت در کل دوره ی تحصیل پزشکی هزینه های درمانی دانشجو کاملا رایگان بوده و هزینه حمل و نقل نیم بها می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه :

تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه هزینه ی بالایی داشته و شهریه ها بنا بر امکانات و اعتبار دانشگاه متفاوت می باشد. به طور میانگین می توان شهریه پزشکی دانشگاه های خصوصی  ترکیه را از ترمی 2000 دلار تا 10000 دلار در نظر گرفت.

ثبت پرسش