مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل

18 اردیبهشت 1398 بدون نظر

آیا تا به حال به فکر مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل بوده اید ؟ همانطور که می دانید یکی از راه های مهاجرت به هر کشوری از طریق تحصیل در آن کشور می باشد و مجارستان نیز از این قائده مستثنی نیست. در مقاله ای که پیش روی شما سروران عزیز است سعی شده تا اطلاعاتی کلی در خصوص تحصیل در مجارستان و اخذ اقامت این کشور از این طریق در اختیارتان قرار بگیرد با هدف این که پاسخ بسیاری از سوالات خود را پس از خواندن آن دریابید.

 

درباره کشور مجارستان

کشور مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است که مساحتی بالغ بر 93.030 کیلومتر مربع دارد و در شمالش کشور اسلواکی، در شمال شرقی اش اوکراین، در شمال غربی اش اتریش، در مرزهای شرقی اش کشور رومانی، در جنوبش صربستان، در جنوب غربی اش کرواسی و در مرزهای غربی اش کشور اسلونی قرار دارند.

کشور مجارستان حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد و زبان رسمی اش زبان مجاری می باشد. پایتخت این کشور و در واقع بزرگ ترین شهرش شهر بوداپست بوده و از بازار کار نسبتا قوی و اقتصاد رو به رشدی برخوردار است.

این کشور از تاریخ 21 دسامبر سال 2007 عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن گشته است و قوانین شنگن بر این کشور نیز تماما حکم فرما می باشند.

تغییرات عمده مجارستان پس از عضویت در اتحادیه اروپا:

·    ویزاها و مجوزهای اقامتی که برای هر یک از دیگر کشورهای عضو شنگن صادر شده باشد در مجارستان هم معتبر است.

·    متقابلا ویزاهای مجارستان نیز مجوز ورود افراد به سرتاسر حوزه شنگن هستند.

نکته : افرادی که از کشورهایی خارج از حوزه اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا می خواهند به این کشورها از جمله مجارستان سفر داشته باشند می بایست اقدام به تهیه ویزا نمایند.

 

اخذ ویزا برای تحصیل در مجارستان

دانش آموزان و دانشجویانی که از کشوری خارج از اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا به مجارستان می روند برای اخذ ویزای تحصیلی می بایست پذیرشی به صورت تمام وقت از یک مرکز آموزشی مجارستان مثلا کالج یا دانشگاه داشته باشند. علاوه بر این تمکن مالی فرد که نشان دهنده قدرت اقتصادی وی برای تامین هزینه های زندگی اش مادامی که در مجارستان زندگی می کند و مقدمات زندگی از جمله رزو خوابگاه یا اجاره ملک و ... نیز می بایست نشان داده شود.

نکته ای که وجود دارد این است که اعضای خانواده فردی که با ویزای همراه با وی به کشور مجارستان می آیند، مثلا همراه کسی که با ویزای کار به مجارستان آمده، در صورتی که بخواهند دراین کشور تحصیل نمایند می بایست اقدام به اخذ یک ویزای تحصیلی در این کشور نمایند.

یک نکته مهم دیگر در خصوص شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور مجارستان این است که فردی که بر مبنای پذیرش خود از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه می خواهد اقدام نماید، لازم است یا مدرک زبان ارائه دهد یا به طریقی اثبات نماید توانایی برقراری ارتباط را با توجه به دانش کافی خود از زبان دارد. البته الزامی به دانستن زبان مجاری به هیچ وجه وجود ندارد و به هر زبانی که کورس های کالج یا دانشگاه ارائه می دهند فرد متقاضی آشنایی داشته باشد کفایت می کند.

علاوه بر موارد مذکور در بالا فرد می بایست تمکن مالی خود را از طریق نشان دادن پولی که به عنوان بورسیه از دانشگاه گرفته ( در صورت اخذ بورسیه ) ، گواهی بانکی و گردش حساب کافی خود را نیز اثبات نماید. یک مسئله دیگری که در بالا به طور خلاصه ذکر شد اثبات داشتن محل اقامت است که بانشان دادن فرم رزرو خوابگاه یا اجاره نامه منزلی که فرد در این کشور تهیه کرده است امکان پذیر می باشد.

 

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی مجارستان

·    پاسپورت معتبر

·    گواهی پذیرش از یک مرکز آموزشی معتبر مجارستان

·    مدرک زبان معتبر

·    گواهی ای که نشان دهد یا از سوی دانشگاه بورسیه تحصیلی به شما تعلق گرفته است و در غیر این صورت سندی که نشان دهد هزینه های حداقل یکسال تحصیلی خود را به حساب دانشگاه واریز نموده اید

·    اگر فردی که برای تحصیل به مجارستان می آید و به لحاظ مالی وابسته به خانواده اش است و قرار است مثلا پدر یا مادرش هزینه های وی را بپردازند، این نسبت خانوادگی نیز جزو مواردی است که باید به اثبات برسد

·    بیمه درمانی

·    اجاره نامه یا گواهی رزرو خوابگاه دانشجویی

·    در صورتی که فرد قصد ورود به مجارستان تحت عنوان ویزای همراه دانشجویی را دارد می بایست نامه ای ازآن عضو خانواده اش که مشغول تحصیل در مجارستان است، داشته باشد و در واقع فردی مجوز دادن چنین نامه ای را دارد که کارت اقامت بلند مدت یا دائم مجارستان را داشته باشد

·    بلیت معتبر یا نشان دادن دارا بودن بودجه کافی جهت تهیه بلیت

 

اجازه کار حین تحصیل در مجارستان

دانشجویان کشورهای دیگر که برای تحصیل به این کشور می روند در طول دوران تحصیل خود  24 ساعت در هفته اجازه کار دارند. در طول دوران تعطیلات این ساعاتی که فرد قانونا اجازه کار دارد ممکن است افزایش نیز پیدا کند.

 

نکته مهم:

زندگی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای حوزه شنگن کم هزینه تر است مثلا هزینه های زندگی در بوداپست ماهانه حدود 500 تا 600 یورو خواهد بود در حالی که هزینه های زندگی در وین پایتخت اتریش ماهی 1000 تا 1200 یورو است. در نتیجه در صورتی که می خواهید از سفارت کشوری در مجارستان استفاده نمایید که در کشور خودتان پروسه های وقت مصاحبه اش بسیار طولانی مدت است می توانید با ثبت نام در دوره های کالج زبان مجارستان با صرف هزینه های معقول در عین حال که وارد حوزه شنگن شده اید و اجازه سفرِ بدون نیاز به اخذ ویزای مجزا به سر تا سر اتحادیه را خواهید داشت، می توانید از سفارت کشورهای دیگر نیز در مجارستان استفاده کنید.

 

در صورتی که هنوز در مورد مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل سوالاتی دارید یا تصمیم خود را برای انتخاب این کشور گرفته اید بهتر است با مشاوره با وکلای مهاجرتی و توسط آنان اقدام فرمایید چرا که مسئله مهاجرت امری است خطیر و نیاز به دانش و معلومات تخصصی دارد.

ثبت پرسش