بورسیه تحصیلی در آلمان

19 اسفند 1397 بدون نظر

امروزه بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در بهترین دانشگاه های جهان به تحصیل بپردازند. امکانات کم نظیر و مدرن، سیستم آموزشی حرفه ای، تنوع در رشته، رتبه بالا دانشگاه ها، تحصیل با هزینه بسیار پایین، تاریخ غنی در زمینه فرهنگ و هنر و ادبیات، اقتصاد مناسب و بسیاری از شرایط مطلوب دیگر سبب شده است تا کشور آلمان جزو اولویت های دانشجویان برای ادامه تحصیل قرار گیرد. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود با دغدغه مواجه می شوند و به دنبال راهی برای ادامه تحصیل و زندگی خود با کمترین میزان هزینه می باشند. اخذ بورسیه تحصیلی آلمان می تواند روش خوبی برای تامین بخشی از این هزینه ها محسوب شود.

به طور کلی امکان دریافت بورس تحصیلی آلمان از بیش از ۳۰۰ دانشگاه یا موسسات علمی و تخصصی وجود دارد که از سال ۲۰۱۱ از سوی دولت و سرمایه گذاران در بخش خصوصی به متقاضیان این امر تعلق می گیرد. دریافت بورس تحصیلی آلمان شرایط و قوانین خود را داراست که در صورت رعایت آن از سوی متقاضی امکان دریافت بورس تحصیلی برای وی وجود خواهد داشت.

 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

به طور معمول اعطای بورس تحصیلی در آلمان ظرفیت محدود خود را داراست که برای اخذ آن رعایت شرایط و قواعد این امر الزامی است. بورسیه تحصیلی آلمان تنها به دانشجویان آلمانی تعلق نگرفته و شامل دانشجویان بین المللی هم می شود. یکی از مواردی که مورد بررسی قرار می گیرد داشتن معدل خوب در مقاطع تحصیلی پیشین متقاضی می باشد. کسب نمرات بالا و معدل مناسب تاثیر بسزایی در اخذ بورس تحصیلی خواهد داشت. علاوه بر آن داشتن مقالات علمی و فعالیت های مثبت پژوهشی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری می تواند به رزومه متقاضی بسیار کمک نماید. یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت بورس داشتن سطح زبان مناسبی از زبان آلمانی می باشد. متقاضی برای ارائه درخواست بورس بهتر است برای دریافت حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح B1 اقدام نماید. متقاضیانی که مدرک زبان انگلیسی دارند نیز شانس اخذ بورس تحصیلی را خواهند داشت اما در حقیقت شانس متقضیان دارای مدرک زبان آلمانی نسبت به متقاضیان دارنده مدرک زبان انگلیسی بالاتر خواهد بود. کشور آلمان این امکان را به متقاضیان می دهد که بتوانند سطح زبان آلمانی خود را در حین تحصیل افزایش دهند که این سطح بسته به مقطع تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری نیز مایل به دریافت بورسیه تحصیلی آلمان می باشند که برای تحصیل در این مقطع باید برای یافتن استاد راهنما یا سوپروایزر اقداماتی صورت گیرد. سطح زبان آلمانی یا انگلیسی متقاضی و داشتن نمرات و معدل مطلوب برای دریافت پذیرش از استاد راهنما دارای اهمیت بالایی می باشد و این امر می تواند در اخذ بورس تحصیلی بسیار تاثیرگذار باشد. در نتیجه می توان گفت جهت دریافت بورس تحصیلی در مقطع دکتری داشتن معدل و نمرات بالا، پیشینه تحصیلی قوی، رزومه مناسب در مقاطع پیشین، استاد راهنمای حرفه ای و متخصص، مقالات مطلوب بین المللی و سطح زبان متناسب مورد نیاز است.

بیان این نکته نیز ضروری است که اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان محدودیت سنی دارد و متقاضیانی می توانند برای ادامه تحصیل و دریافت بورس تحصیلی اقدام نمایند که از شرایط سنی مطلوبی برخورداند. متقاضیان اخذ بورس تحصیلی پیش از انتخاب دانشگاه و اقدام برای اخذ پذیرش باید دانشگاه مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهند. در صورتی که دانشگاه منتخب شده عضو شبکه اعطای بورس کشور آلمان نباشد امکان اخذ بورس تحصیلی برای متقاضی در طول تحصیل وجود نخواهد داشت. این امر هنگام مکاتبه، اخذ پذیرش یا مراجعه حضوری به دانشگاه قابل پیگیری می باشد.

دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود هیچ تعهدی نسبت به بازگرداندن کمک هزینه تحصیلی نخواهند داشت و می توان گفت کمک هزینه تحصیلی آلمان بازپرداختی برای متقاضیان اخذ آن ندارد.

 

مهلت ارائه درخواست بورسیه تحصیلی آلمان

یکی از مهمترین نکاتی که برای دریافت بورس تحصیلی آلمان باید رعایت گردد زمان مناسب برای ارائه درخواست بورس تحصیلی می باشد. توجه به این نکته ضروری است که روند اعطای بورس تحصیلی پیش از ورود دانشجو به دانشگاه مورد بررسی قرار نگرفته و این امر صرفا پس از ثبت نام متقاضی قابل پیگیری می باشد. به طور معمول درخواست بورس تحصیلی برای ترم زمستانه تا ۱۵ جولای هر سال تحصیلی و برای ترم تابستانه تا ۱۵ ژانویه هر سال تحصیلی محاسبه شده است.

 

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان مدارکی مورد نیاز است که عبارتند از:

·    مدارک هویتی

·    کپی صفحه اول پاسپورت با اعتبار بیش از ۶ ماه

·    اصل دیپلم و ریز نمرات آن

·    اصل پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن

·    اصل آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

·    ترجمه مدارک تحصیلی با اخذ تاییدیه از سفارت

·    ۶ قطعه عکس ۴*۶

·    مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی (در صورت وجود)

·    ارائه رزومه با فرمت مورد نیاز دانشگاه مقصد

·    ارائه ۲ توصیه نامه از اساتید پیشین متقاضی

·    ارائه یک انگیزه نامه یا SOP مناسب از متقاضی

 

مدت زمان دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

متقاضیانی که برای دریافت بورس تحصیلی تقاضا داده باشند می توانند به مدت حداقل ۲ ترم تحصیلی به صورت ماهیانه (مبلغی معادل ۳۰۰ یورو) کمک هزینه دریافت نمایند. پس از اتمام یکسال تحصیلی، دانشگاه رزومه متقاضی را از جهت نمرات، معدل، روند علمی و ... مورد بررسی قرار می دهد، در صورتی که رزومه متقاضی مثبت و قابل قبول باشد امکان تمدید بورس تحصیلی آلمان برای وی وجود خواهد داشت.

علاوه بر امکان اخذ بورس تحصیلی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور آلمان، امکان کار پاره وقت نیز برای این افراد وجود دارد که می تواند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی متقاضیان را تامین نماید. متقاضیان در صورت ارائه صحیح مدارک لازم، رعایت شرایط و قوانین و انجام روند درست اخذ بورس می توانند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی آلمان شوند که می تواند کمک هزینه ای برای هزینه های تحصیل یا زندگی متقاضی محسوب گردد اما در صورتی که متقاضی موفق به دریافت بورس تحصیلی این کشور نشد جای نگرانی نخواهد بود چرا که تحصیل در این کشور دارای هزینه های اندک می باشد و متقاضی متحمل هزینه های سنگین نخواهد شد. به صورت کلی می توان گفت تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور آلمان با هزینه های کم و امکان دریافت بورس تحصیلی می تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور محسوب شود.

ثبت پرسش