مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

19 اسفند 1397 بدون نظر

خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت آن کشور از این طریق هدف بسیاری از هموطنان مان در طول سالهای گذشته بوده است. مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک یکی از گزینه هایی بوده که مورد توجه بسیاری از ایرانی ها قرار گرفته و با توجه به تبلیغات وسیعی که امروزه در شبکه های اجتماعی و برخی مطبوعات در این زمینه ها صورت می گیرد و معمولا در این تبلیغات گفته می شود که از طریق خرید ملک می توانید اقامت ترکیه را نیز بدست آورید، اما از آنجایی که برخی از هموطنان مان نگران سرمایه خود و از طرف دیگر نحوه بدست آوردن اقامت ترکیه هستند در این بخش تلاش می کنیم تا اطلاعات لازم را در اختیار شما بگذاریم. 

خوشبختانه بیشتر قوانین خرید ملک در ترکیه که توسط دو وزارتخانه امور خارجه و کشور ترکیه تهیه شده است به دو زبان انگلیسی و ترکی در سایت وزارت امور خارجه گذاشته شده اند که می توانید جهت اطلاع هر چه بیشتر به وب سایت فوق مراجعه نمایید.

اما جهت آشنایی هر چه بیشتر شما خوانندگان گرامی و علاقه مندان به خرید خانه و ملک در ترکیه، چکیده ای از مهمترین نکات و مراحل خرید ملک در ترکیه را در اختیار شما قرار می دهیم.

 

اعتبار فروشنده ملک:

چنانچه قصد خرید خانه در ترکیه را دارید، در درجه اول باید بدانید که فروشنده و یا شرکتی که از آنها می خواهید اقدام به خرید خانه کنید، معتبر است یا خیر. متاسفانه در سالهای اخیر عده ای از هموطنان ما فریب برخی از شرکتها و یا افرادی را خورده اند که به آنها قول خرید خانه ارزان در ترکیه با قیمت مناسب و همچنین دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را داده اند اما عملا با کلاهبرداری صرفا سرمایه این افراد را بر باد داده اند. لذا توصیه می کنیم که حتما در درجه اول اعتبار شخص حقیقی یا حقوقی که به شما پیشنهاد خرید خانه و مسکن در کشور ترکیه را داده است را به دقت بررسی کنید و سپس اقدام کنید.

 

مقایسه قیمت خانه در دو کشور:

یکی از مزایای خرید ملک در ترکیه این است که خانه های ترکیه بطور میانگین قیمت ارزان تری نسبت به ایران دارند و در واقع با هزینه ای که در شهرهای ایران (به خصوص تهران) یک واحد آپارتمانی معمولی را می توانید خریداری کنید، با همان پول در واقع می توانید در بهترین شهرهای غرب ترکیه یک واحد آپارتمانی بسیار مجهز با متراژ بیشتر و دارای امکاناتی از جمله استخر، سونا، جکوزی شوید. در واقع بیشتر کارشناسان املاک معتقدند که خرید خانه در ترکیه (به خصوص در شهرهایی مانند استانبول، آنتالیا، آلانیا و یا ازمیر) بسیار به صرفه تر از ایران است.

در حقیقت شما در صورت خرید خانه در این کشور یک سرمایه گذاری مطمئن را انجام می دهید.

البته در این میان نباید چند فاکتور مهم در خرید خانه در شهرهای ترکیه را فراموش کرد:

·         شهر مورد نظر

·         منطقه ای که ملک در آن ساخته شده

·         آپارتمانی بودن و یا واقع شدن در برج های بلند

·         فاصله از مرکز شهر

·         امکانات واحد مسکونی

·         وضعیت هزینه ها و شارژ

·         متراژ واحد مسکونی مورد نظر

·         فاصله از ایستگاه مترو و یا اتوبوس

·         قیمت

 

هر یک از موارد فوق را هنگام خرید خانه بهتر است به دقت بررسی کنید. اینکه شهر مورد نظر شما کدام است و آیا قصد کار و زندگی در آن شهر را نیز دارید یا خیر. برای مثال در صورتی که شانس پیدا کردن کار برای شغل شما در شهرهایی مانند استانبول و یا ازمیر بیشتر از آنتالیا و آلانیا باشد، خرید خانه در همان شهرها مسلما بهتر است. لذا در صورتی که در کنار خرید ملک در ترکیه قصد دریافت اقامت و یا کار و استخدام در این کشور را دارید، می توانید از شهرهای بزرگتری که در آنها فرصتهای شغلی بیشتر است، شروع کنید.

از طرف دیگر منطقه ای که خانه و یا واحد مسکونی مورد نظر شما در آن قرار دارد نیز اهمیت دارد چرا که در بسیاری از شهرهای ترکیه خانه ها و واحدهای مسکونی مرکز شهر دارای قیمت های بالایی هستند ولی با قیمت های بسیار ارزان تری در نقاط حاشیه ای این شهرها می توانید واحدهای نوساز آپارتمانی با امکانات مناسب خریداری کنید. البته مشکل برخی از این واحدهای مسکونی و آپارتمان ها دور بودن نسبت به ایستگاه های مترو و یا اتوبوس است که در این زمینه بهتر است تحقیق کنید. چرا که در ترکیه در مجموع قیمت کرایه تاکسی کمی گران است.

در خصوص خرید آپارتمان و یا واحدهای مسکونی برج ها نیز بد نیست که بدانید که به واحدهای آپارتمانی که دارای امکانات زیادی هستند در ترکیه "سیته" می گویند. معمولا بسیاری از این دسته واحدهای آپارتمانی دارای هزینه شارژ زیادی هستند که باید ماهیانه پرداخت شوند.

اما بسیاری از واحدهای مسکونی دیگری نیز برای علاقه مندان به خرید ملک در ترکیه به فروش می رسند که در واقع امکانات تفریحی چندانی (از قبیل استخر، فضای سبز بزرگ، سونا و جکوزی و ...) ندارند ولی هزینه شارژ آّب، برق و خلاصه تقریبا تمام و یا بیشتر هزینه ها بر عهده خود مالک و خریدار خانه است.

در بسیاری از شهرهای ترکیه به خصوص شهرهای مهم و توریستی نزدیک بودن محل خانه به ایستگاه مترو، تراموا و یا اتوبوس یک عامل تعیین کننده است و هر چه این فاصله بیشتر باشد، قیمت خانه ارزان تر است.

و یا برخی از مناطق در شهرهایی مانند استانبول و یا آنکارا دارای جمعیت قابل توجهی از کردها هستند، قیمت ها باز هم ارزان تر است.

 

مراحل مالکیت و خرید ملک در ترکیه:

مطابق قوانینی که در ترکیه در سال 2012 میلادی وضع شد از آن زمان خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی آزاد شده و البته این قوانین شمال برخی محدودیت ها نیز هست. برای مثال اتباع خارجی در اطراف مناطق امنیتی و یا نظامی، نمی توانند اقدام به خرید ملک یا خانه کنند.

مراحل خرید ملک در این کشور و مدارک لازم جهت این کار عبارتند از:

1- مراجعه به مشاور مناسب و دریافت راهنمایی ها و مشاوره های لازم جهت خرید ملک

2- انجام قولنامه

3- تهیه کردن مدارک مورد نیاز:

·         اصل و ترجمه شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه به زبان ترکی

·         یک قطعه عکس شش در چهار فروشنده و دو قطعه عکس شش در چهار خریدار ملک

·         سند ملک و نامه احراض مالکیت

·         برگه پایان کار و پرداخت کامل عوارض و مالیات های شهرداری

·         بیمه نامه زلزله ملک مورد نظر

·         در صورتی که طرفین نتوانند به زبان رسمی ترکیه صحبت کنند، حضور مترجم و حداقل دو شاهد

·         پرداخت هزینه های مربوطه

 

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک:

سئوالی که بسیاری از افراد در زمینه خرید ملک در ترکیه می پرسند این است که آیا اقامت دائم ترکیه بعد از خرید خانه به آنها تعلق می گیرد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که بستگی به بودجه شما و ملکی که خریداری می کنید دارد بطوری که با خرید املاکی با قیمت حداقل یک میلیون دلار، دولت ترکیه به شما اقامت دائم و پس از چندی حتی برای شما گذرنامه ترکیه صادر می کند.

 

اما نکته مهم وجود مسائل مختلف حقوقی در این خصوص و قوانین مربوط به خرید و فروش املاک در ترکیه و چگونگی شروع پروسه اخذ اقامت در این کشور است که به همین منظور لازم است حتما قبل از هرگونه اقدامی با یک وکیل مهاجرت که از اعتبار کافی برخودار است مشورت به عمل آورید.

ثبت پرسش