مهاجرت به کانادا از طریق خرید ملک

17 اسفند 1397 بدون نظر

در رابطه با خرید ملک در کانادا، افراد غیرمقیم از حقوق برابر مالکیت با افراد مقیم یا تبعه کانادا برخوردار هستند. از دیدگاه اقامتی، اگر اتباع خارجی در صدد اقامت ۶ ماهه یا کمتر در این کشور باشند، دولت آنها را غیرمقیم محسوب کرده که به این معنی است که می توانند در این کشور حساب بانکی باز کرده و ملک خریداری نمایند. خرید ملک در کانادا متضمن اخذ تابعیت در این کشور نیست. هر کس از هر کشوری می تواند بدون محدودیت در مورد ملک در این کشور خانه بخرد. شایان ذکر است که از ۲۱ آوریل ۲۰۱۷، افرادی که در کشور کانادا اقامت ندارند و در صدد خرید ملک در این کشور هستند باید بر قیمت خرید ملک یک سفته مالیاتی ۱۵٪ غیر اقامتی پرداخت نمایند. مالیات ۱۵ درصدی تنها در برخی مکان ها در کانادا اعمال می شود.

 

خرید ملک در کانادا و تسهیل شرایط اقامتی در این کشور

فرایند اخذ تابعیت در کانادا پیچیده است. با این حال، خرید خانه اول در کانادا به عنوان فردی که اقامت این کشور را ندارد به هیچ عنوان متضمن اخذ تابعیت خودکار برای فرد غیرمقیم نیست. هر فردی که در صدد اخذ تابعیت کامل کشور کانادا است باید در وهله نخست فرایند مهاجرتی خاص این کشور را طی کند.

 

ملاحظات مالی برای خرید ملک در کانادا

فردی که در کانادا اقامت ندارد باید یک پیش پرداخت ۳۵٪ برای خرید ملک داشته باشد. اتباع خارجی باید مستقیما به بانک برای دریافت وام مراجعه کنند و احراز شرایط برای تامین رهن مستلزم مصاحبه های تلفنی، از طریق فکس و ایمیل به همراه جمع آوری اطلاعات شخصی است که دارایی ها/ دیون، شفاف سازی درآمد، سود مالیات و اطلاعات اعتباری را شامل می شود.

به منظور تعیین مبلغ رهنی که وام گرفته می شود باید از هزینه های عقد قرارداد به طور کامل آگاهی داشت که موارد زیر را شامل می شود:

·   قیمت خرید

·   مالیات انتقال ملک – که توسط خریدار در یک درصد ۱۰۰۰۰۰ دلار کانادا، و دو درصد بر تراز پرداخت می شود.

·   هزینه های ارزیابی بانک (که همیشه الزامی نیست)

·   هزینه های بازرسی

·   هزینه های بیمه – که بسته به ملک و سیاست مربوطه متفاوت است.

·   هزینه های حقوقی عقد قرارداد

 

مراحل خرید ملک در کانادا

فرایند خرید ملک در همه استان های کانادا یکسان است و فرایند انتقال معمولا بین ۶۰ تا ۹۰ روز زمان می برد. اگر ملک خالی باشد فرایند انتقال می تواند ظرف یک ماه به سرانجام برسد.

1- در ابتدا باید برای جستجوی ملک یک دلال معاملات ملکی محلی بیابید. دلال های معاملات ملکی متخصصین املاک دارای مجوز هستند که منبعی برای املاک محسوب می شوند و به عنوان مذاکره گر با کارگزار فروشنده از طرف خریدار عمل می کنند و در راستای انجام معامله مشاوره می دهند. دلال معاملات ملکی همچنین در رابطه با تعیین بهترین ملک خدمات ارائه می دهد. هزینه های واسطه گر توسط فروشنده در زمان فروش ملک پرداخت می شوند.

2- از پیش در رابطه با مبالغ رهن از بانک استعلام بگیرید تا در مورد استطاعت مالی تان برای خرید ملک اطمینان حاصل نمایید.

3- پس از تعیین و انتخاب ملک مورد نظرتان، از دلال معاملات ملکی بخواهید تا قرارداد فروش و توافق خرید را تنظیم نماید. پس از امضاء قرارداد توسط خریدار، واسطه قرارداد را به کارگزار فروشنده ارائه می دهد. قرارداد باید اطلاعات دقیقی در مورد جستجوی عنوان زمین و یک بازرسی خانه را در برداشته باشد چون شرایط باید پیش از انتقال وجوه مورد تایید قرار گیرد.

4- پس از امضاء حذف موضوعات در قرارداد امضاء و تایید شده فروش و خرید، از دلال معاملات ملکی بخواهید تا با وکیل املاک یا اداره ثبت برای انتقال رهن، انتقال پول و ثبت نام تان در املاک تماس بگیرد.

 

قیمت ملک در کانادا

اساسا یکی از جذابیت های بزرگ مهاجرت به کانادا برای بسیاری از افراد قیمت ملک به نسبت سایر کشورها در موقعیت یکسان بوده است.

این جذابیت خاص در سال های اخیر تا حد زیادی کمرنگ شده است به این دلیل که قدرت دلار کانادا از این حکایت دارد که مهاجرین جدید از قدرت خرید کمتری به نسبت سال های قبل برخوردار هستند.

قیمت ملک در کانادا همچنان روند صعودی دارد در حالی که قیمت ها در بسیاری از کشورهای دیگر تغییر اندکی داشته یا حتی افت کرده است.

قیمت ها در شهرهای بزرگ کانادا به نسبت شهرهای حومه ای و نواحی روستایی بالاتر هستند.

بالاترین قیمت های ملک در کانادا در ساحل غربی در ونکوور/ بریتیش کلمبیا هستند که معتدل ترین آب و هوا را دارند.

آب و هوای به شدت سرد در زمستان ها یا دوری از بازارهای بزرگ معمولا کاهش قیمت ملک را به همراه دارد برای مثال قیمت ملک در منیتوبا و پرنس ادوارد آیلند پایین آمده است.

در سال ۲۰۰۷ قیمت ها در آلبرتای در حال توسعه از قیمت ها در اونتاریو برای اولین بار پیشی گرفت و در عین حال قیمت ها در کالگاری از انتاریو هم بالاتر رفت.

تا سال ۲۰۱۱ وضعیت برگشت و یک بار دیگر قیمت ملک در انتاریو و تورنتو از کالگاری و البرتا پیشی گرفت.

افزایش قیمت ملک در کانادا در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ تا حدی به دلیل قوانین رهنی جدید و سخت گیرانه تر که در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ عرضه شدند کمترین میزان را داشتند. در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ قیمت ملک به طور پایداری در ونکوو و تورنتو افزایش یافت.

در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ قیمت ملک در بریتیش کلمبیا و انتاریو همچنان از میانگین ملی بالاتر بود. در آلبرتا قیمت ملک پس از افتی که در سال ۲۰۱۵ داشت از سال ۲۰۱۶ نسبتا پایدار است.

در سال ۲۰۱۷ فروش ملک در کانادا افت کرد و قیمت ها در غالب استان ها پایدار شد.

یک قانون پیش پرداخت ۲۰٪ در سال ۲۰۱۸ اجرایی شد و در کنار یک تست فشار بر درخواست های رهن انتظار می رود که قیمت ملک اندکی کاهش یابد.

 

میانگین قیمت ملک در استان های کانادا در آوریل ۲۰۱۸

استان میانگین قیمت ملک تغییر ۱۲ ماهه
بریتیش کلمبیا $730,000 +0.2%
انتاریو $578,000 -13.0%
البرتا $387,000 -4.9%
کبک $297,000 +3.1%
منیتوبا $296,000 +0.4%
ساسکاچوان $288,000 -6.5%
نوا اسکوتیا $249,000 +1.6%
نیوفاندلند/ لابرادور $246,000 -3.7%
پرنس ادوارد آیلند $230,000 +18.4%
نیوبرانسویک $178,000 +10.2%
میانگین کانادایی $495,000 -11.3%

 

فروش ملک در کانادا

در زمان فروش ملک در کانادا، فردی که در این کشور اقامت ندارد باید علاوه بر شرایط عادی حاکم در مورد شهروند و مقیم در کانادا، از شرایط دیگری نیز برخوردار باشد. فرد غیرمقیم باید یک مدرک شفاف سازی به روز ارائه دهد دال بر این که هیچ گونه مبلغ و پولی به دولت کانادا بدهکار نیست. صدور این مدرک توسط آژانس درآمد کانادا می تواند چندین هفته به طول انجامد. بنابرین، فروشنده باید در زودترین زمان ممکن پس از امضاء توافق خرید و فروش برای این مدرک درخواست خود را ارائه دهد تا اطمینان حاصل شود که مدرک پیش از تاریخ پایان اخذ خواهد شد.

در صورتی که وکیل پیش از عقد قرارداد مدرک انطبق را دریافت نکند، وکیل باید ۲۵٪ قیمت خرید ملک را تا زمان دریافت مدرک انطباق نزد خود حفظ کند. در صورتی که پول در بدهی آژانس درآمد کانادا باشد، وکیل باید مبلغ متعلق به CRA (آژانس درآمد کانادا) را بپردازد و باقی مبلغ به فروشنده عودت داده می شود.

خرید ملک در کانادا برای اتباع خارجی جذابیت زیادی دارد چون قیمت ملک در این کشور به نسبت سایر مقاصد در جهان پایین تر است. در سال های اخیر قیمت ملک حتی در شهرهای بزرگی چون ونکوور و تورنتو رو به افت بوده است.

 

آیا اخذ تابعیت کانادا با خرید ملک امکان پذیر است ؟

خرید خانه در کانادا برای افراد غیرمقیم، اقامت و تابعیت این کشور را به همراه نمی آورد. هر فردی که در صدد اخذ مهاجرت به کانادا از طریق ملک است باید به هر حال فرایند پیچیده مهاجرتی این کشور را پشت سر بگذارد و خرید ملک در این کشور در این راستا امتیاز خاصی محسوب نمی شود.

در صورتی که در کشور کانادا اقامت ندارید و در صدد مهاجرت به کانادا از طریق خرید ملک هستید، باید با افراد متخصص در زمینه قواعد و قوانین حقوقی مالکیت در خارج از کشور مشاوره داشته باشید.

ثبت پرسش

مطالب مرتبط و مفید