امتیاز بندی مهاجرت به کانادا

17 اسفند 1397 بدون نظر

یکی از مراحل ورود به کانادا برای مهاجرت و اقامت گذراندن شرایط اکسپرس اینتری است که از سال 2015 در این کشور اجرا می شود. این قانون در سال 2017 اصلاحاتی را پذیرفت و امروز امتیاز بندی مهاجرت به کانادا منجر به اخذ اقامت دائم خواهد شد. نکته ای مهم که با به اجرا گذاشتن اکسپرس اینتری کانادا هویدا شد، این است که امتیازات کاری که قبلا امتیازی معادل 500 را داشت امروزه به 10 و در برخی از مشاغل به 200 رسیده است و این شانس کسانی که برای کار به این کشور مهاجرت می کنند را کاهش داده است.

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا بعد از کسب امتیاز 67 اولیه برای ثبت نام اولیه در سایت اداره مهاجرت کانادا برای شرایط اکسپرس اینتری است. پس از آن امتیازات تا سقف 1200 برای افراد در نظر گرفته شده است که به دو بخش 600 امتیازی تقسیم می شود.

در این امتیاز بندی، 600 امتیاز اول مربوط مشخصات فردی متقاضی می باشد که به سن، سطح تحصیلات، توانایی و تسلط به دو زبان انگلیسی و فرانسه، سابقه کاری و ... فرد و همسر وی بستگی دارد. در نهایت پس از بدست آوردن این امتیاز، 600 امتیاز دوم به افرادی تعلق می گیرد که دعوت نامه از یکی از استان های کشور کانادا را داشته باشند.

در این قانون، به کسانی که تحصیلات پس از دیپلم را در کانادا گذرانده باشند نیز امتیازی ویژه داده می شود و لذا باید توجه داشت که حداقل زمان این تحصیلات یک یا دو ساله خواهد بود. همچنین با بالا رفتن میزان تحصیلات و تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری این امتیاز برای افراد بیشتر خواهد شد.

از طرفی کسانی که در دوره های فنی حرفه ای کانادا ثبت نام کرده باشند و مدرکی مبنی بر آن داشته باشند می توانند امتیازی را از این حیث کسب نمایند تنها به شرط آنکه حداقل 8 ماه در این کشور برای گذراندن دوره حضور داشته باشند.

امتیاز کلی برای ثبت نام اولیه

·        تحصیلات فرد متقاضی با 25 امتیاز

·        میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی و فرانسه 28 امتیاز

·        سابقه ی کاری 15 امتیاز

·        سن متقاضی 12 امتیاز

·        پیشنهاد کار از طرف کارفرما در کانادا 10امتیاز و در مشاغل سطح NOC 00 200 امتیاز

·        انطباق پذیری 10 امتیاز

در این امتیازات که مجموع آن 100 امتیاز می باشد فرد می بایست حداقل 67 امتیاز را کسب نماید تا بتواند در سایت به صورت آنلاین ثبت نام نماید.

نحوه امتیاز بندی برای مهاجرت به کانادا

همان طور که گفته شد برای داشتن مجموع 600 امتیاز اولیه و قبولی در مرحله ی اصلی پارامتر هایی در نظر گرفته شده است که هر کدام تاثیر زیادی روی کسب امتیازات کلی دارد که به قرار ذیل می باشد:

سن: سن افراد از 18 سال امتیاز شروع شده و تا مرز 45 سال می رسد. در این امتیاز بندی برای فرد متاهل سن همسر و فرزندان وی نیز امتیاز خواهد داشت.

تحصیلات: یکی از مهم ترین مقوله های مهم امتیاز بندی برای مهاجرت میزان تحصیلات فرد و همسر وی می باشد که از دیپلم تا دکتری امتیازات با یکدیگر تفاوت دارند.

سطح آشنایی با زبان: دو زبان انگلیسی و فرانسه و میزان تسلط فرد روی آن ها اهمیت وافری در کسب نمره ی قبولی خواهد داشت.

سابقه ی کاری: هر چقدر فرد در ده سال گذشته سابقه کاری بیشتری داشته باشد امتیاز بیشتری برای اخذ مجوز مهاجرت خواهد گرفت.

پارامتر های دیگری نیز برای کسب امتیاز برای مهاجرت وجود دارند که می توان به وجود بستگان درجه یک و دو ساکن کانادا اشاره کرد. این امتیاز که از سال 2017 به برنامه اکسپرس اینتری اضافه شده است می تواند اخذ مجوز مهاجرت به کانادا را راحت تر کند.

ثبت پرسش

مطالب مرتبط و مفید