مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

24 تیر 1398 بدون نظر

 

آیا تا به حال به فکر اخذ اقامت کشوری از طریق سرمایه گذاری بوده اید ؟ کشور آلمان با توجه به اقتصاد قوی و فرهنگ غنی می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری شما باشد.

در مقاله پیش رو نیز به موضوع مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری پرداخته شده است و امید است خواندن آن برای شما مفید واقع شود.

جهت اخذ اقامت در آلمان از طریق سرمایه گذاری 3 روش کلی وجود دارد که هریک داری پیچیده گی های مخصوص به خود است:

1- دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت با حداقل سرمایه 250.000 یورو

2- کار آفرینی در آلمان از طریق ایجاد شغل برای حداقل 5 نفر

3- خود اشتغالی

 

کشور آلمان پرجمعیت ترین کشور اروپا می باشد و در گروه کشورهایی است که عضو اتحادیه شنگن هستند. این کشور تاریخ و فرهنگی غنی دارد. نکته دیگر در خصوص آلمان این است که این کشور با توجه به شرایط بسیار خوب کاری و اقتصادی دومین مقصد مهاجران از سر تا سر دنیا می باشد.

نکته مهم در خصوص زندگی در آلمان دانستن زبان رسمی این کشور یعنی زبان آلمانی می باشد. هر چند یاد گرفتن یک زبان جدید ممکن است یک چالش بزرگ به نظر بیاید اما فراگیری و تقویت زبان آلمانی دریک محیط آلمانی زبان به سرعت اتفاق می افتد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

اگرچه کشور آلمان از پر طرفدارترین مقاصد مهاجرت در سر تا سر دنیا می باشد راه های مهاجرت به این کشور محدود است. یکی از گزینه های مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت، گرفتن اجازه ی کار در آلمان می باشد. با توجه به سخت بودن و پیچیدگی این راه ، گزینه جایگزین دیگری نیز وجود دارد و آن اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در این کشور می باشد. افراد سرمایه گذاری که تجارت خودشان را در این کشور شروع می کنند در صورتی که کارشان تاثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان بگذارد شانس بالایی دارند که اقامت این کشور را اخذ نمایند.

نکته مهم در خصوص سرمایه گذاری در آلمان این است که فرد می بایست حداقل 25.000 یورو سرمایه اولیه را که کمینه سرمایه مورد نیاز برای تاسیس یک شرکت مسئولیت محدود ( GmbH) می باشد، داشته باشد. این نوع شرکت رایج ترین نوع شرکت می باشد.

البته لازم به ذکر است پروسه های سرمایه گذاری با توجه به حساسیت و نیاز بالایی که به دقت عمل دارند نیازمند این هستند که به دست وکلای حاذق در حوزه تجارت بین الملل انجام بپذیرند زیرا ثبت شرکت در آلمان یک فرآیند مرحله به مرحله است و نیاز به فرآیند اداری و حقوقی دقیق دارد. علاوه بر آن زمانی که می خواهید بر مبنای سرمایه خودتان درخواست اخذ اقامت را داشته باشید مسئله پیچیده تر هم می شود.

حقوق آلمان بیان می دارد که فرد برای این که بتواند از طریق سرمایه گذاری در آلمان به اخذ اقامت این کشور برسد می بایست یک کمینه تعیین شده از سوی دولت را همراه داشته باشد. از یکم ژانویه سال 2009 قانون آلمانی این اجازه را به خارجی هایی که شرایط مورد نظر از سوی کشور آلمان را دارند، می دهد که با حداقل سرمایه 25 هزار یورویی ( یعنی حدود 32.5 هزار دلار آمریکا )  سرمایه گذاری کنند و اقامت بگیرند. یکی دیگر از شروط اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری ایجاد کار برای حداقل 5 نفر می باشد.

یک نوع دیگر از شرکت که با تاسیس آن می توان اخذ اقامت کرد شرکت سهامی عام می باشد یا AG می باشد. این نوع شرکت می بایست یک سرمایه حداقلی 50 هزار یورویی و حداقل 5 نفر کارمند داشته باشد.

یک نوع دیگر شرکت، شرکتی انعطاف پذیر است که هم می تواند توسط یک فرد تاسیس گردد و هم با یک قرارداد بین دو یا چند شخص. این شرکت اصطلاحا GbR یا Gesellschaft bürgerlichen Rechts نامیده می شود.

یک راه دیگر می تواند ایجاد شعبه ای از شرکت خودتان در کشور آلمان باشد در حالتی که شرکت اصلی در کشور دیگری تاسیس گشته است. برای تاسیس شعبه هیچ کمینه تعیین شده ای از سوی قانون وجود ندارد.

و در آخر شرکت OHG می باشد که یک نوع شرکت نسبتا ساده است که شرکای شرکت مسئولیت نامحدود دارند و موظف هستند تجارت خود را مطابق بندهای موجود در قرارداد تنظیم کنند.

 

الزامات قانونی سرمایه گذاری در آلمان

به منظور تاسیس یک تجارت افراد می بایست دو نوع مالیات بپردازند. یک نوع مالیات، مالیات تجاری و نوع دیگر ، مالیات محلی می باشد. شما هم چنین لازم است تجارت خود را در یک دادگاه محلی در آلمان ثبت کنید. علاوه بر این باید اجازه اقامت خود در کشور آلمان را نیز نشان دهید و پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و نوع شرکتی که تصمیم دارید تاسیس نمایید را بیان دارید.

 

پروسه ثبت شرکت در آلمان

در صورتی که می خواهید تجارت خود را در کشور آلمان شروع نمایید، شرکت شما می بایست در سازمان تجارت محلی ثبت گردد. برای این مسئله شما باید موارد ذیل را تهیه فرمایید :

·    کارت شناسایی معتبر یا پاسپورت

·    اجازه اقامت

·    تاییدیه طرح تجاری

·    پرداخت مالیات

در صورتی که شما بیش از 6 ماه مستمر در آلمان اقامت داشته اید یک فرد مقیم محسوب می شوید و می بایست روی درآمد و دارایی خود در این کشور مالیات پرداخت نمایید.

 

پرداخت مالیات تجاری

تمام شرکت ها در کشور آلمان می بایست مالیات پرداخت کنند. و این مسئله صرف نظر از این است که تجارت شما چه میزان کسب درآمد می کند. افرادی که می خواهند تجارتی را در کشور آلمان آغاز نمایند می بایست 25 درصد مالیات شرکت را بپردازند.

اگر شرکتی که تاسیس می نمایید از نوع AG یا  GmbH است نیز می بایست 25 درصد مالیات شرکت را بپردازید.

 

خود اشتغالی در آلمان

اولین نکته ای که در شرایطی که می خواهید به عنوان یک فرد خود اشتغال برای مهاجرت به آلمان اقدام نمایید باید مورد توجه قرار دهید این است که شما در بدو امر می بایست اجازه اقامت این کشور را اخذ نمایید.

برای اخذ اجازه اقامت شما می بایست موارد ذیل را فراهم نمایید :

·    طرح تجاری

·    صلاحیت ها و تجربه قبلی

·    پشتیبانی و تمکن مالی

·    تاثیرات احتمالی شرکت شما بر روی استخدام و شرایط اقتصادی کشور

·    درصد نوآوری طرح شما

متقاضیانی که یک سرمایه حداقلی 250 هزار یورویی دارند و برای 5 نفر شرایط استخدامی فراهم می کنند به صورت خودکار و اتوماتیک اجازه اقامت خود را اخذ می نمایند. در سایر موارد درخواست شما با دقت از سوی دولت آلمان بررسی می شود.

افرادی که قصد کارآفرینی در آلمان را دارند قوانین شرکت های تجاری شامل حالشان نمی شود.

 

همان طور که مشخص است مسئله سرمایه گذاری چه به طریق ثبت شرکت چه به طریق کارآفرینی و خود اشتغالی نیاز به بحث تخصصی با یک فرد متخصص دارد. پیشنهاد داریم قبل از شروع پروسه خود برای مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری با یک وکیل ماهر مشورت نمایید و توسط وی اقدام نمایید.

 

ثبت پرسش