مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

19 اسفند 1397 بدون نظر

مجارستان اقتصاد بازی دارد و زیرساخت باکیفیت و موقعیت مکانی مرکزی آن از ویژگی هایی هستند که این کشور را به مقصد جذابی برای سرمایه گذاری بدل می کنند. جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به خصوص در بخش های تولیدی و صادرات محور در الویت قرار دارد. با اینحال، در بخش های دیگر چون بانک داری و انرژی، سیاست های دولت منجر شده که برخی از سرمایه گذاران خارجی سهام خود را به نهادهای دولتی بفروشند.

هدف این برنامه جذب و دعوت سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در صندوق توسعه این کشور است.

شهروندان تمام کشورها به این روش قادر به اخذ اقامت دائم مجارستان هستند. در این راستا نیازی به تسلط به زبان مجاری یا آگاهی از تاریخ این کشور نیست و الزامی برای زندگی و اقامت فرد در کشور مجارستان وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است که این برنامه تا پیش از شروع ماه آوریل سال ۲۰۱۷ برای مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری اجرا می شد و پس از این تاریخ به حالت تعلیق درآمده و در صورت کسب آراء موافق از جمیع نمایندگان پارلمان مجارستان مجددا به جریان خواهد افتاد.

در این مقاله به برنامه های دولت مجارستان برای جذب سرمایه گذاران می پردازیم.

 

مزایا و معایب سرمایه گذاری در مجارستان

نقاط قوت

-   مجارستان به طور گسترده دروازه ای به اروپای مرکزی و جنوب شرقی محسوب می شود که آن را به بازار جذابی برای سرمایه گذاری خارجی تبدیل می کند.

-   نیروی کار مجارستان تا حد زیادی ماهر و آموزش دیده است و تاکید خاصی بر مهندسی و پزشکی و اقتصاد دارد. بر طبق جدیدترین آمار، نرخ سواد ۹۹.۱٪ است.

-   علیرغم رشد کند در ۲۰۱۵، مجارستان همچنان یکی از اقتصادهای سریع الرشد اتحادیه اروپا را داراست. نظام مالی آن یکی از پیشرفته ترین ها در منطقه است.

-   زیرساخت، نیروی کار و چارچوب قواعد آن کیفیت بالایی با فرصت های زنجیره تامین قابل توجه در صنایع اتومبیل و الکترونیک برخوردار هستند.

-   انضمام در اتحادیه اروپا ثبات سیاسی و اقتصادی خود را تقویت می کند و در عین حال حمایت سازمان های بین المللی از تاثیرات بحران کاسته است.

-   به عنوان بخشی از طرح توسعه ملی ۲۰۲۰-۲۰۱۴ ، ۶ میلیارد یورو به  برنامه های بیشتر در زمینه گردشگری، درمان، زیرساخت و حفاظت از محیط زیست اختصاص یافته است.

 

نقاط ضعف

-   از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۱ ، دولت مجارستان به طور موفق آمیزی نرخ بالای بدهی ۸۱ درصدی را به نسبت GDP ۷۶.۹٪ کاهش داده است. هرچند، به این منظور، مالیات های متعدد جدیدی اعمال شده که بخش های بانک داری، انرژی و ارتباط از راه دور را تحت الشعاع قرار می دهد. این تغییرات از لحاظ کوته نظری در تولید اصلاحات ساختاری بلند مدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

-   استقبال کشور به وضعیت اقتصادی شرکای تجاری اصلی آن در اتحادیه اروپا بستگی دارد.

-   جمعیت کشور برای دریافت وام به ارز خارجی درخواست داده و تورم پیامد بحران، بازپرداخت این وام ها را مشکل کرده است.

-   بانک ها از زیان های عظیم از بحران مالی به دلیل بازخرید بدهی و سرمایه گذاری های احتکارآمیز رنج می برند.

-   علیرغم پیشرفت های اخیر، واحد پول این کشور از زمان بحران اقتصادی ارزش خود را از دست داده است.

-   از مارس ۲۰۱۵، بیشتر فروشگاه ها از بازگشایی در روزهای یکشنبه منع شده اند که می تواند افت تراکنش و درآمد را به همراه داشته باشد.

 

شرایط سرمایه گذاری در اوراق قرضه مجارستان

برنامه اوراق قرضه سرمایه گذار هیچ معیار خاصی از لحاظ ارزش خالص شخصی یا تجربه مدیریتی ندارد. با این حال، مجریان اداری مجارستان حق درخواست برای مصاحبه را برای کسی محفوظ می دارند که  حتی الامکان از شرایط لازم برخوردار باشد.

در طول مراحل اولیه و مراحل درخواست سرمایه گذاری در مجارستان، میانجیگری مالی و مراجع مجارستانی روال استانداردهای مشتری مداری و پول شویی را پیگیری می کنند. متقاضیان اصلی باید مجموعه ای از مدارک استاندارد را ارائه دهند که منبع درآمد و تمکن مالی آن ها را شفاف سازی می کند.

 

گزینه های سرمایه گذاری در مجارستان

سرمایه گذاری کامل

روال قانونی برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی قابل قبول در برنامه اوراق قرضه اقامت سرمایه گذاری خرید اوراق قرضه دولتی مجارستان به مبلغ ۳۰۰۰۰۰ یورو با اعتبار پنج سال را شامل می شود. در پایان موعد، سرمایه اصلی بدون ارزش افزوده به فرد سرمایه گذار بازگردانده می شود.

قوانین این الزام را وارد می کنند که سرمایه ای برای خرید اوراق قرضه به کار رود که توسط یک نماینده اوراق قرضه اقامتی مورد تایید مراجع مجارستانی صادر می شود. نماینده، به نوبه خود، آن مبلغ را در اوراق قرضه دولتی مجارستان سرمایه گذاری می کند. تراکنش در معرض یک توافق اشتراک با نهاد طرح شده قرار دارد که باید برای منطقه جغرافیایی متقاضی اصلی مجوز بگیرد. اوراق قرضه دولتی تنها برای برنامه در نظر گرفته شده اند و نمی توانند برای معامله در بازار عمومی یا ثانویه مورد استفاده قرار گیرند.

به محض صدور وثیقه برای سرمایه گذار، نماینده اوراق قرضه اقامتی یک اظهارنامه غیرقابل فسخ ارائه خواهد دارد که تصریح می کند یک اوراق قرضه خزانه با یک ارزش اسمی ۳۰۰۰۰۰ یورویی و یک عده پنج ساله با استفاده از وجوه دریافتی از سرمایه گذار طی صدور مجوز اقامتیش ابتیاع خواهد شد. علاوه بر سرمایه گذاری، متقاضیان باید همه هزینه های پردازش و درخواست ویزا را تقبل نمایند.

برای تضمین بیشتر سرمایه گذاری، ممکن است متقاضیان تمایل داشته باشند که یک نامه ضمانت بانکی توسط بانک صادر کننده اخذ نمایند. ممکن است هزینه های بیشتری توسط بانک اعمال شوند.

 

 

برنامه مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری در اوراق قرضه در ۳۱ مارس ۲۰۱۷ پایان یافت. این برنامه با خرید اوراق قرضه به ارزش ۳۰۰۰۰۰ یورو به فرد اقامت دائم می داد. این برنامه در حال حاضر معلق شده و به طور کامل بسته نشده است. به این معنی که قانونی که به سبب آن سرمایه گذاران به واسطه سرمایه گذاری و مساعدت مالی شان به مجارستان اقامت می دهد لغو نشده است. خزانه در حال حاضر اوراق قرضه اقامتی را به فروش نمی رساند ولی در صورتی که پارلمان مجارستان در رابطه با شروع مجدد این برنامه به توافق برسد این برنامه از سر گرفته می شود. با توجه به شرایط حال حاضر، افرادی که تمایل به مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری دارند می توانند به واسطه خرید ملک و یا ثبت شرکت و طرق دیگر، به طور غیرمستقیم در این کشور سرمایه گذاری کنند و تحت شرایطی به اقامت و متعاقبا، تابعیت این کشور دست یابند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و محافظت هر چه بیشتر از سرمایه خود در صورت مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری با مشاورین و متخصصین حقوقی در زمینه مهاجرت مشاوره نمایید.

ثبت پرسش