بورسیه تحصیلی در کانادا

17 اسفند 1397 بدون نظر

بورسیه تحصیلی کانادا یکی از متنوعترین بورسیه های تحصیلی را شامل می شود .این بورسیه در انواع مختلف وجود دارد  و شامل تمامی مقاطع تحصیلی می شود . بورسیه ها در مقطع دکتری از تنوع بیشتری برخوردار هستند . برای اطلاع از شرایط دریافت بورسیه  تحصیلی در کانادا با ما همراه شوید .


چه مراکزی بورسیه تحصیلی کانادا را به متقاضیان اهدا می کنند ؟

دولت فدرال کانادا ، موسسات خیریه کانادا  ، ایالات کشور کانادا ، شرکت های خصوصی ، شرکت های دولتی که برای پروژه های  تحقیقاتی و مطالعات علمی به دانشجو های نخبه  بورسیه می دهند . 

متقاضیان دریافت بورسیه از کانادا باید بدانند درخواست خود را درزمان پذیرش و در فرم اولیه پذیرش باید اعلام کنند  .  دانشگاه پس از بررسی مدارک تحصیلی وشرایط شما  اگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را داشته باشید از شروع ترم تحصیلی بورسیه را به شما خواهد داد   . این بورسیه ممکن است فقط شامل تخفیف قسمتی از شهریه شما باشد . ممکن است شامل کل شهریه شود و یا حتی کمک هزینه زندگی نیز به شما بدهند .شرایط  علمی و تحصیلی و نمره زبان شما تعیین کننده است .


بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس :

جهت دریافت  بورسیه تحصیلی در کانادا در مقطع لیسانس کار اندکی سخت تر از سایر مقاطع است .شما باید زمان اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه  مدرک  آیلتس حداقل 6 آکادمیک  ، معدل دیپلم a  و A+ و  توصیه نامه از حداقل دو معلم در مقطع دیپلم را ارائه نمایید .شایان ذکر است که گرفتن بورسیه در این مقطع برای دانش آموزان ایرانی کار ساده ای نیست  .بنابراین بهتر است  پس از گذراندن حداقل دو ترم  تحصیلی در دانشگاه های کانادا در خواست  بورسیه  نمایید . این  بورسیه یا همان کمک هزینه تحصیلی در حدود 2.000 $ تا نهایت 9.000 $ است  .

  معمولا عزیزانی که علاقمند دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی هستند بهتر است در ابتدای ورود وارد سال اخر دبیرستان شوند .و پس از سپری کردن 1 سال تحصیل و ارائه رزومه تحصیلی عالی و کسب نمرات عالی  برای دریافت پذیرش از دانشگاههای کانادا اقدام کنند . شانس گرفتن بورسیه و پذیرش از بهترین دانشگاهای کانادا در تمامی رشته ها دراینصورت  وجود دارد .


انواع بورسیه تحصیلی در کانادا :

·         بورسیه هایی که  خارج از محل تحصیل و دانشگاه به دانشجو تعلق می گیرد

·         بورسیه دانشگاهی فوق لیسانس و مقطع دکتری

·         Bursaries

·         کمک هزینه تحصیل  (  Teaching Assistantship )

·         فاند تحقیقاتی Research Assistantship  )          )


1- بورسیه هایی که  خارج از محل تحصیل و دانشگاه به دانشجو تعلق می گیرد  :

vanier Canada graduate scholarship :

این بورسیه فقط شامل مقطع تحصیلی دکتری در کانادا می شود . این بورسیه را استاد راهنما و در تعداد محدود به دانشجویان می دهد  .در واقع این بورسیه متعلق به استاد است نه دانشگاه .  این بورسیه سالیانه فقط شامل حال تعداد انگشت شماری از متقاضیان می شود . مبلغ پرداختی  به دانشجویان  بسته به شرایط بورسیه و نظر استاد راهنما دارد.

trudeau foundation doctoral scolarships :

این  بورسیه تحصیلی در تعداد بسیار محدود و تنها  به 15 دانشجو (کانادایی و غیر کانادایی )داده می شود . این بورسیه  فقط شامل مقطع دکتری می شود  . در این نوع بورسیه تحصیلی مبلغ پرداختی به دانشجویان  تا سقف 60.000 $ است .

banting postdoctoral fellowships :

این  بورسیه تحصیلی فقط در مقطع پست دکتری ارائه می شود و به مدت دو سال به دانشجو داده می شود  .  این بورسیه در واقع  فلوشیپ است  و مبلغ 70.000 $ به فرد متقاضی  برای دو سال پرداخت  می شود  .

Canadian Queen Elizabeth:

این  بورسیه  مختص به ملکه الیزابت می باشد و تنها از طرف هیات ایشان به دانشجویان تعلق خواهد گرفت   .


2- بورسیه دانشگاهی فوق لیسانس و مقطع دکتری کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس از مقطع لیسانس ساده تر است . ارائه  مدرک زبان حداقل 6.5 آکادمیک  و معدل بالا ی 17 و نمره قبولی در آزمون GRE و GMAT جهت دریافت این بورسیه ضروری است .در این بورسیه ارائه توصیه نامه از استاد ضروری است .


3-  کمک هزینه تحصیل Teaching Assistantship

این بورس تحصیلی کانادا که به بورس  TA  معروف است از طرف استاد راهنما  به دانشجوی دکتری که پذیرفته شود  اعطا می شود .  در این بورسیه دانشجو  کمک استاد می شود و در کارهایی از قبیل  تصحیح نمودن آزمون ها و نمره دادن به دانشجویان به استاد کمک می کند و در ازای این کارها حقوق دریافت می کنند .


4-  فاند تحقیقاتی Reaserch Assistantship :

این بورسیه   RA  است . در واقع این بورس تحصیلی  در مقطع دکتری تحقیقاتی  است. در این نوع بورس تحصیلی دانشجویان در  پروژه های تحقیقاتی  خاص به استاد راهنما ( سورپروایزر )کمک می کنند .  در این بورسیه ماهیانه  750 $ تا 1500 $ از طرف استاد راهنما به دانشجو پرداخت می شود  .


اگر علاقمند به ادامه  تحصیل در کانادا هستید و به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاههای این کشور هستید باید بدانید گرفتن بورسیه از دانشگاههای درجه یک کانادا کار ساده ای نیست .ارائه  مدرک زبان مورد نیاز و فارغ التحصیلی با معدل بالا از دانشگاههای معتبر و ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاها  برای این امر ضروری است .

دریافت بورسیه در مقطع دکتری ساده تر از سایر مقاطع است . برای دریافت پذیرش دکتری شما باید مدت زیادی را جهت ارتباط با استادراهنما صرف کنید . در صورت تایید از طرف استاد راهنما چنانچه شرایطش را داشته باشید می توانید با استاد راهنما در زمینه بورسیه مذاکره کنید .


.در این صفحه در مورد بورسیه تحصیلی کانادا  و شرایط اخذ آن نگارش شده چنانچه قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید قبل از هر گونه اقدام و پرداختهای دلاری و یورویی با کارشناسان مجرب و وکلای ارشد موسسات حقوقی معتبر تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان برخوردار شوید . در رابطه با اخذ ویزای کشورهایی چون کانادا قطعا با مشاوره و کمک وکیل وارد پروسه ویزا شوید .

ثبت پرسش

مطالب مرتبط و مفید