بورسیه تحصیلی در مجارستان

19 اسفند 1397 بدون نظر

تا به حال به تحصیل در یک کشور اروپایی فکر کرده اید ؟ کشور مجارستان به لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی از ارزان قیمت ترین کشورهای حوزه شنگن می باشد اما شاید باز هم تامین هزینه های آن برای بسیاری از عزیزان یک دغدغه محسوب شود. در مقاله ای که پیش روی شما قرار گرفته شده است سعی بر این بوده است که به موضوع بورسیه تحصیلی مجارستان پرداخته شود و ابهامات شما در این خصوص برطرف گردد. هر چند خود را ملزم به یادآوری این نکته می دانیم که اخذ کمک هزینه های تحصیلی از جمله بورسیه تحصیلی مجارستان کاری بسیار دشوار خواهد بود و دلیل آن فضای رقابتی اخذ بورسیه می باشد. تصور کنید که از کل دنیا تمام دانشجویان علاقه مند به داشتن تحصیلات ارزان قیمت و یا حتی رایگان هستند در نتیجه اگر می خواهید شانسی برای گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان داشته باشید لازم است رزومه درخشانی از خود ارائه دهید.

 

کشور مجارستان

کشور مجارستان که زبان رسمی اش نیز زبان مجاری می باشد، کشوری است که در اروپای مرکزی واقع گشته است و مساحتی بالغ بر 93.030 کیلومتر مربع را پوشانده است. در قسمت شمالی اش با کشور اسلواکی هم مرز است ، در شمال شرقی اش اوکراین قرار دارد، اتریش در شمال غربی این کشور بوده رو کشور رومانی در شرقش، و صربستان در مرزهای جنوبی اش واقع گردیده است هم چنین کرواسی در جنوب غربی اش بوده  و در نهایت همسایه غربی اش نیز کشور اسلوونی می باشد.

این کشور با حدود 10 میلیون جمعیت از سال 2007 میلادی عضوی از اتحادیه اروپا گشته است.

 

تحصیل در کشور مجارستان

دانشگاه ها و کالج ها

تحصیلات آموزش عالی در کشور مجارستان شامل کالج ها و دانشگاه های این کشور می شود. تفاوت دانشگاه و کالج هم در این نکته است که کالج بیشتر به لحاظ عملی دانشجویان را آماده می کند و در یک بازه زمانی کوتاه تر، در حالی که فعالیت  دانشگاه بیشتر به لحاظ تئوری و علم نظری می باشد.

جهت تحصیل در مجارستان لازم است بدانید که در این کشور مجموعا 62 دانشگاه موجود می باشد و از بین این 62 دانشگاه 17 تای آن ها دانشگاه دولتی هستند، 13 تای آنها کالج هستند، 26 تای آن ها نیز در گروه کالج های مذهبی قرار دراند و 6 تای آن ها دوره های فاندیشن ( مقدماتی ) خصوص می باشند.

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه های مجارستان

دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی تحصیل نمی کنند یا مشمول بورسیه های تحصیلی ( که در ادامه بیشتر راجع به آن ها توضیح داده خواهد شد ) نمی شوند می بایست هزینه های تحصیل خود را پرداخت نمایند. این هزینه ها بسته به نوع کورس و واحدهایی که فرد دانشجو انتخاب می کند تغییر پذیر می باشد و از 400 دلار آمریکا در هر ترم ( برای رشته حقوق ) شروع می شود و تا 2.400 دلار آمریکا ( برای رشته پزشکی ) متغیر است.

به طور خیلی خلاصه می توان گفت بورسیه تحصیلی به دانشجویانی داده می شود که رزومه آکادمیک درخشانی دارند به عنوان مثال دانشجویی که نمرات بالایی در دانشگاه یا کالجی که در آن مشغول به تحصیل است می گیرد شانس بالایی برای اخذ بورسیه تحصیلی برای ترم بعدی خود دارد. در واقع 80 در صد اختصاص بورس به دانشجویان به دلیل رزومه تحصیلی آن ها می باشد هر چند 20 درصد بورسیه ها نیز با در نظر داشتن فعالیت های غیر درسی و داوطلبانه به افراد اختصاص داده خواهد شد.

دانش جویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند حتی کمک هزینه خرید کتاب های آن ترم تحصیلی خود را نیز دریافت می دارند.

 

هزینه تحصیل برای دانش جویان بین المللی در کشور مجارستان

دانش جویان خارجی اگر موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان نشوند تحصیلشان در دانشگاه های این کشور توام با هزینه خواهد بود. هزینه تحصیل آن ها نیز بسته به نوع دانشگاه تفاوت می کند. برای کورس های مخصوص به دانش جویان بین المللی که به زبان آلمانی و یا انگلیسی ارائه می شود هر فرد می بایست ترمی تا 10 هزار یورو پرداخت نماید.

 

سال تحصیلی در مجارستان

سال تحصیلی در کشور مجارستان به دو ترم تقسیم گردد. ترم زمستانی ک در ماه سپتامبر آغاز گردیده و 114 تا 15 هفته به طول می انجامد. و ترم بهاره نیز از اوایل فوریه تا اواخر ماه مه است و هر دوی این ترم ها یک دوره شش هفته ای امتحانات را نیز در بردارند.

 

انواع بورسیه تحصیلی مجارستان

برنامه بورسیه مجاری

سالانه هزاران دانش جو از سر تا سر نقاط دنیا برای ادامه تحصیلات خود در مقاطع عالی در کشور مجارستان درخواست می دهند. و تعداد افرادی که در کنار درخواست پذیرششان از دانشگاه درخواست داده اند تا پرونده شان بررسی شود و مشخص گردد که آیا بورسیه مجاری شامل حال آن ها نیز می گردد یا خیر سال به سال افزایش پیدا می کند.

به عنوان مثال می توان به سال تحصیلی 2017-2018 اشاره کرد که نزدیک 4 هزار دانش جو تحصیلاتشان را در حالی در کشور مجارستان شروع کردند که این نوع بورسیه تحصیلی شامل حالشان گشته بود.این نوع بورسیه تابع یک نوع سیستم تبادل دانشجو از سر تا سر دنیا می باشد و تا به حال 50 کشوراز چهار قاره دنیا برای این تبادل دانشجو با کشور مجارستان فعالیت خود را آغاز کرده اند.

 

بورسیه تحصیلی EEA مجارستان

این بورسیه برای کاستن از تفاوت های اجتماعی بین کشورهای نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین و مجارستان بوده است. این بورسیه توسط کشورهای نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین برای دانشجویان مجاری در نظر گرفته شده است و آن ها می توانند از طریق موسسه آموزش عالی ای که در آن مشغول به تحصیل هستند برای این اخذ این نوع بورسیه درخواست نمایند.

 

بورسیه تحصیلی کریپوس ( CREEPUS ) مجارستان

این نوع بورسیه تحصیلی به منظور تبادل دانشجو و معلمین و اساتید در جنوب شرقی و مرکز اروپا می باشد. دانشجویان و اساتید مجاری می توانند با استفاده از این نوع بورسیه دوره ای از تحصیل یا کار خود را در خارج از مرزهای کشور مجارستان ادامه دهند.

کشورهایی که این نوع تبادل را با یکدیگر دارند عبارتند از :

آلبانی، اتریش، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک ، مجارستان، مقدونیه، مونته نگرو، لهستان، رومانی، صربستان و اسلواکی

 

همانطور که ملاحظه فرمودید اخذ بورسیه خصوصا برای دانش جویان بین المللی از کشور مجارستان کار بسیار دشواری خواهد بود. پیشنهاد ما این است که برای آگاهی دقیق تر از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان و تحصیلات نسبتا ارزان قیمت در کشور مجارستان یا سایر کشورهای دنیا پیش از هر اقدامی با وکلای مهاجرتی مشاوره نمایید

ثبت پرسش