مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

19 اسفند 1397 بدون نظر

 

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل روز به روز در میان دانشجویان بین المللی محبوبیت بیشتری پیدا می کند. این امر به خصوص زمانی فزونی یافت که آلمان شهریه را از تحصیلات عالیه برداشت. بیش از ۱۵۰۰۰ دوره آلمانی وجود دارد که برخی از آنها به طور ویژه برای تدریس به زبان انگلیسی طراحی شده اند.

کسانی که آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند و تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند، به این منظور به ویزا نیاز ندارند. در صورتی که از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستید و تصمیم به تحصیل دانشگاهی بلند مدت دارید باید ویزای مربوطه را اخذ نمایید.

 

تصمیم گیری در مورد دانشگاه و اخذ نامه پذیرش از آلمان

در صورتی که هنوز در مورد دانشگاه یا موسسه مناسب برای ادامه تحصیل در آلمان اطمینان ندارید، باید پیش از شروع فرایند درخواست ویزای تحصیلی در این رابطه تصمیم گیری نمایید. پس از پذیرش در یک دانشگاه آلمانی، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا را دریافت خواهید نمود.

برخی از دانشگاه های بنام کشور آلمان به این قرار هستند:

·    دانشگاه RWTH Aachen

·    Georg-August-Universitat Gottingen

·    دانشگاه Bonn

·    موسسه فناوری Karsruhe

·    دانشگاه Bayreuth

 

هزینه تحصیل در آلمان

در سال ۲۰۱۴، تمام ۱۶ ایالت کشور آلمان شهریه را برای دانشجویان کارشناسی در همه دانشگاه های دولتی برداشتند. به این معنی که در حال حاضر هم دانشجویان آلمانی و هم دانشجویان بین المللی می توانند تحصیلات خود را به رایگان در دانشگاه های آلمان ادامه دهند و تنها مبلغ اندکی را به منظور پوشش هزینه های اداری و سایر هزینه ها در هر ترم پرداخت کنند.

هر چند ممکن است این فرصت خوب چندان مانا و پایدار نباشد. در پاییز سال ۲۰۱۷ ایالت بادن ووتمبرگ مجددا هزینه های تحصیل را برای دانشجویان خارج اتحادیه اروپا اعمال کرد و ممکن است که باقی ایالت ها نیز در سال های آتی همین روند را پی بگیرند.

در حال حاضر، شهریه های پایین مطمئنا تحصیل در کشور آلمان را به گزینه مطلوب و جذابی برای دانشجویان آتی تبدیل می کند و این کشور پیش از این عنوان چهارمین مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی در دنیا را از آن خود کرده بود (پس از آمریکا، انگلستان و واسترالیا).

با این که در مقطع کارشناسی می توان در دانشگاه های عمومی آلمان به رایگان تحصیل کرد، هر ترم هزینه ای برای ثبت نام، تایید و امور اداری اعمال می شود. این هزینه معمولا از ۲۵۰ یورو بیشتر نیست ولی بسته به دانشگاه می تواند متفاوت باشد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های عمومی و خصوصی آلمان

بیشتر دانشگاه های آلمان عمومی هستند. موسسات خصوصی معمولا بودجه خود را از شهریه های دریافتی تامین می کنند و خودشان شهریه خود را تعیین می کنند که می تواند تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال هم برسد.

 

کمک هزینه تحصیلی در آلمان

برنامه کمک هزینه تحصیلی فدرال (BAföG) می تواند از سوی دانشجویان آلمانی و برخی دانشجویان بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی این کمک هزینه به افراد زیر ۳۰ سال (و زیر ۳۵ سال برای مقطع کارشناسی ارشد) تعلق می گیرد ولی بسته به شرایط ممکن است استثناءهایی نیز قائل شود. BAföG معمولا به دو صورت به دانشجو اعطاء می شود که یک بخش آن به صورت کمک هزینه دولتی است و نیم دیگر وام بدون بهره ای است که باید به صورت اقساط در زمان انقضاء حداکثر دوره کمک بازپرداخت شود.

 

هزینه تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان در صورتی که پیوسته باشد – مثلا به دنبال یک مقطع کارشناسی در رشته مرتبط باشد – رایگان است. مجددا، هر ترم مبلغ اندکی برای ثبت نام و امورد اداری اعمال می شود. شهریه دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته برای افرادی که مدرک کارشناسی خود را در جای دیگری از دنیا اخذ کرده اند، بسته به دانشگاه فرق می کند و می تواند در موسسات عمومی به ۲۰۰۰۰ یورو در سال و در دانشگاه های خصوصی آلمان به ۳۰۰۰۰ یورو در سال برسد.

در مقطع دکترا، شهریه در همه دانشگاه های آلمان – حداقل برای شش ترم اول – رایگان است. در همه سطوح تحصیلی، دانشجویان PhD نیز باید هر ترم مبلغ تا ۲۵۰ یورو در ترم را برای امور اداری پرداخت نمایند.

 

انواع ویزا برای تحصیل در کشور آلمان

1- ویزای متقاضی دانشجو:

سندی که در صورتی که هنوز از هیچ دانشگاهی پذیرش نگرفته اید برای ورود به آلمان به آن نیاز خواهید داشت. در صورتی که تمایل دارید پردیس های دانشگاهی آلمان را ببینید، فرصت های تحصیلی یا طرق اقامت در کشور را بررسی کنید، این ویزا برای شما مناسب است. ویزای متقاضی دانشجو معمولا برای چند ماه صادر می شود و یک اقامت سه ماه با امکان تمدید تا شش ماه به وی اعطا می شود.

2- ویزای دانشجویی – ویزای نوع D:

در صورت پذیرفته شدن در یک دوره دانشگاهی آلمانی یا یک دوره فاندیشن، می توانید از طریق ویزای دانشجویی وارد این کشور شوید که به مدت سه ماه اعتبار دارد. این مشهورترین نوع ویزای دانشجویی در آلمان است.

3- ویزای دوره زبان:

در صورتی که هدف تحصیل در دوره های زبان آلمانی باشد، این نوع ویزا صادر می شود.

 

زمان و مکان درخواست ویزای دانشجویی در آلمان

برای اخذ ویزا باید در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود درخواست دهید. تاریخ های موجود را روی وب سایت سفارت آلمان در کشور خود بررسی کنید و قراری را برای مصاحبه ویزا ترتیب ببینید.

توصیه می شود دانشجویان ایرانی حداقل ۱۸ ماه قبل از ورود به آلمان برای وقت سفارت درخواست دهند.

پس از تسلیم مدارک لازم، این مدارک به اداره مهاجرت دانشگاه تان برای تایید ارسال خواهند شد و سپس به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور مبدا شما بازگردانده خواهند شد.

 

الزامات زبانی برای تحصیل در آلمان

در صورتی که برای یک ویزای بلند مدت درخواست بدهید، باید از حداقل مهارت های اولیه زبان آلمانی برخوردار باشید، بنابرین می بایست یکی از آزمون های زیر را پشت سر بگذارید (که هیچ یک نباید از ۴ سال قدیمی تر باشند):

·    مدرک A1 از موسسه Goethe

·    مدرک KCSE از KNEC

·    TestDAF

این شرط و الزام برقرار است، حتی اگر در رشته ای پذیرش گرفته باشید که به زبان انگلیسی ارائه می شود.

مصاحبه ویزا در سفارت آلمان نیز مکالمه ای به زبان آلمانی را شامل می شود و در این مصاحبه فرد باید نشان دهد که توانایی درک و تعامل با استفاده از اصطلاحات مکالمه ای ابتدایی به زبان آلمانی را دارد.

 

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی در آلمان

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید یکی از ویزاهای فوق الذکر را اخذ و در درخواست خود موارد زیر را تسلیم نمایید:

·    مدرکی دال بر این که تحت پوشش بیمه سلامت هستید، که برای ثبت نام در دانشگاه نیز لازم است. در آلمان، بیمه های سلامت عمومی از ایالات کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بوسنی-هرزگوین، اسرائیل، مراکش، مقدونیه، لیختنشتاین، ایسلند، نروژ، سوئیس، صربستان، ترکیه و تونس مورد قبول هستند؛

·    اثبات منابع مالی، با حداقل میزان ۷۲۰ یورو در ماه؛

·    رونوشتی از مدارکی دال بر زمینه کادمیک، دست آوردها و ویژگی های سابق شما؛

·    در صورتی که در دوره ای ثبت نام کنید که به زبان آلمانی برگزار می شود: مدرک مبنی بر تسلط بر زبان آلمان؛

·    تکمیل فرم درخواست؛

·     پاسپورت معتبر؛

·    هزینه درخواست (۶۰ یورو)؛

·    دو عکس؛

·    نامه پذیرش از دانشگاه؛

·    اعلام تایید همه مدارک.

 

اطلاعات سودمند در مورد مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل برای دانشجویان ایرانی

·    دانشجویان ایرانی برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل به ویزای نوع D نیاز دارند. این ویزا به خصوص برای دانشجویانی تعبیه دیده شده که در صدد تحصیل در این کشور هستند. دانشجویان ایرانی باید زمان بیشتری را به نسبت اتباع کشورهای دیگر برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اختصاص دهند. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر، باید روند درخواست برای ویزای نوع D/ مجوز اقامت به جریان بیافتد. در حال حاضر از آنجا که وقت سفارت برای دانشجویان ایرانی برای حداقل هجده ماه آینده تنظیم می شود،  این فرایند برای اتباع ایرانی تا حدی پیچیده می شود.

·    دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور آلمان باید مراحلی را پشت سر بگذرانند: ممکن است از آنها درخواست شود تا بیومتریک خود را در حین فرایند درخواست ویزا ارائه دهند. بیومتریک اساسا مدارک شناسایی مضاعف (مانند اثر انگشت و عکس) است که کشورها برای اهداف امنیتی به آنها نیاز دارند.

·    باید در حین فرایند درخواست در مصاحبه ویزا شرکت کنید.

·    ویزای نوع D/مجوز اقامت آلمان تا سه ماه اعتبار دارد. بنابرین برای این که بتوانید در تمام دوره تحصیل در این کشور اقامت داشته باشید، باید هر ساله ویزای خود را تمدید کنید. در صورتی که پس از پایان دوره تحصیلی تمایل به ادامه اقامت در این کشور داشته باشید، باید برای یک نوع ویزای دیگر درخواست دهید یا این که ویزای خود را از طریق اداره مهاجرت تمدید نمایید.

·    هزینه درخواست برای ویزای نوع D/ مجوز اقامت برای ایرانی ها 75 یورو است. بسته به وضیت فرد، مقامات و مراجع آلمانی به فرد اجازه می دهند این مبلغ را به صورت آنلاین، در محل در مرکز درخواست ویزا در ایران یا از طریق انتقال بانکی پرداخت کنند.

·    دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای آلمان ملزم به ارائه بیمه سلامت نیستند.

·    دانشجوها باید یک هزینه مجوز اقامت سالیانه به مبلغ ۱۱۰ یورو را پرداخت نمایند.

·    یکی از مهترین شرایطی که دانشجوی ایرانی در هنگام درخواست ویزا برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل باید احراز کند این است که از تمکن مالی مناسب برای تامین خود در حین دوره تحصیل برخوردار است. برای آلمان باید نشان دهید که قادر به پرداخت ۷۲۰ یورو در ماه از طریق یک منبع خارجی هستید یا این مبلغ را از پیش در حساب بانکی خود موجود دارید.

·    دانشجویان ایرانی ملزم به اثبات مهارت های زبان انگلیسی خود برای تحصیل در یک دانشگاه بین المللی در آلمان نیستند. این مهارت های زبانی اطمینان حاصل می کنند که می توانید در کلاس های خود موفق باشید و مسیر خود را در آلمان هموار نمایید.

·    دانشجویان ایرانی ملزم به پشت سر گذاشتن تست پزشکی پیش از ورود به آلمان نیستند.

·    دانشجویان بین المللی ملزم به افتتاح یک حساب بانکی محدود نیستند. این نوع حساب بانکی مبلغ پول قابل برداشت در هر ماه را محدود می کند و به شما اجازه می دهد تنها هنگام ورود به آلمان به این مبلغ دسترسی پیدا کنید.

 

درخواست مجوز کار در حین تحصیل در آلمان

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند بدون هیچ گونه محدودیت زمانی در آلمان کار کنند. دانشجویان خارج اتحادیه اروپا اجازه دارند در سال ۱۲۰ روز تمام وقت یا ۲۴۰ روز پاره وقت کار کنند. یعنی ۲۰ ساعت کار در هفته در طول هر ترم. هرچند، اگر بخواهید از این محدوده زمانی فراتر بروید، باید در آژانس استخدام فدرال و مرجع مربوط به خارجی ها برای مجوز کار درخواست دهید.

 

آلمان در زمینه ارائه تحصیلات دانشگاهی با کیفیت بالا، زیرساخت پژوهشی، روش تدریس، تحصیلات کم هزینه و دورنمای شغلی شهرت زیادی دارد. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل برای بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا می تواند مقدمه و راه گشای اخذ اقامت های ارزشمندتر باشد. البته این رویا برای بسیاری از افراد به آسانی تحقق نمی پذیرد. دانشجوهای بین المللی تحت شرایطی می توانند از تحصیل رایگان در دانشگاه های عمومی آلمان بهره مند شوند. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه های آلمان صرفا به آن دسته از دانشجویان ایرانی پذیرش می دهند که از دانشگاه های سراسری ایران مدرک عدم منع تحصیل ارائه دهند. فارغ از بحث پذیرش، مسئله ویزا مطرح می شود؛ در حال حاضر سفارت آلمان وقت مصاحبه را برای زمان های طولانی تعیین می کند و این موضوع تا حد زیادی مهاجرت تحصیلی به این کشور را پیچیده می کند. بنابرین توصیه می شود در صورتی که در صدد مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل هستید از طریق یک کشور ثالث اقدام کنید. برای اخذ اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی به آلمانی و اخذ ویزای تحصیلی این کشور با مشاورین حقوقی و متخصصین مهاجرتی معتبر مشاوره نمایید.

 

ثبت پرسش