تحصیل پزشکی در آلمان

19 اسفند 1397 بدون نظر

پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان

پذیرش در دانشگاه های پزشکی در آلمان رقابتی و محدود کننده است. تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است و شرایط اصلی پذیرش دیپلم دبیرستان و مهارت های زبان آلمانی است. تنها مقطع ارشد در تحصیلات پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود.

برای تحصیل کارشناسی در رشته پزشکی در همه دانشگاه ها در آلمان محدودیت هایی وجود دارد. در هنگام گزینش متقاضیان، دانشگاه ها نه تنها معدل، که نیز معیارهای دیگری چون نمرات برخی دروس، نتایج مصاحبه، یک ارزیابی کاری پیش از درخواست پذیرش در دانشگاه، دانشگاه مورد نظر دانشجو و موارد دیگر نیز مد نظر قرار می دهند. دوره انتظار برای یک جایگاه دانشگاهی نیز اهمیت دارد.

متقاضیان دانشگاه از شماری از کشورهای اتحادیه اروپا (EU) ، از ایسلند، لیختنشتاین، و نروژ یا اتباع خارجی و افراد فاقد تابعیت که شرایط تحصیل در آلمان را کسب کرده اند شرایطی معادل با اتباع آلمانی دارند و باید از طریق درگاه اینترنتی برای پذیرش در تحصیلات تکمیلی (Stiftung für Hochschulzulassung) درخواست دهند.

سایر متقاضیان بین المللی برای جایگاه های دانشگاهی که شرایط اولیه را برای شروع یک دوره کارشناسی در دانشگاه آلمانی احراز کرده اند، مستقیما درخواست خود را به دانشگاه مورد نظرشان تسلیم می کنند که آن ها را در جریان شرایط پذیرش برای دوره کارشناسی قرار می دهد. بسته به نوع دانشگاه، تا پنج درصد جایگاه های دانشگاهی برای این گروه از متقاضیان رزرو می شود.

برای شماری از دانشگاه ها، درخواست ها باید از طریق سرویس درخواست دانشگاه برای دانشجویان بین المللی، Uni-assist ارائه شود.

تحصیل پزشکی در دانشگاه های پزشکی آلمان، آموزش عملی و باکیفیت و اعتبار خوب بین المللی را در بردارد. تحصیل پزشکی در آلمان در شبکه ای از بیمارستان ها، دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و نهادهای تجاری در هم تنیده است. بنابرین، آموزش، خدمات درمانی و پژوهش یک مجموعه یکپارچه را شکل می دهند که بر همه – به ویژه دانشجویان – مزایایی دارد. همانند هر نقطه دیگری از جهان، آلمان فرصت هایی فوق العاده ای برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی ارائه می دهد: استخدام در بیمارستان یا دوره های عملی، پژوهش، صنعت، در خدمات درمانی عمومی یا مشاوره مدیریتی و غیره.

 

شرایط درخواست پذیرش برای دانشگاه پزشکی در آلمان

مهارت های زبان آلمانی

تحصیل پزشکی در آلمان نیازمند کسب مهارت های زبان آلمانی است. حتی دانشجویانی که تمایل دارند دوره زبان آلمانی را در Studienkolleg بگذرانند باید تا حدی روی این زبان تسلط داشته باشند. دانشجویان می توانند با ارائه مدرک صادره برای گذراندن DSH یا آزمون TestDAF (پس از تقریبا ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت کلاس) مهارت های زبان آلمانی خود را در سطح تقریبا B1 چارچوب مرجع رایج اروپایی برای زبان نشان دهند. 

 

Studienkolleg

در صورتی که مدرک دبیرستان برای تحصیل در دوره های کارشناسی کافی نباشد فرد باید یک دوره یک ساله را در Studienkolleg سپری کند و در پایان دوره از وی یک آزمون صلاحیت [Feststellungsprüfung] گرفته می شود. در صورت احراز صلاحیت فرد می تواند در دوره های کارشناسی شرکت کند. Studienkolleg دوره های متفاوتی را در برمی گیرد و فرد باید در دوره ای شرکت کند که با رشته تحصیلی آینده اش مطابقت دارد.

 

ویزای دانشجویی

دانشجویان بین المللی که برای ورود به جمهوری فدرال آلمان به ویزا نیاز دارند، می بایست به سفارت آلمان مراجعه کرده و برای اخذ ویزای دانشجویی درخواست دهند. توجه داشته باشید که تبدیل ویزای توریستی یا نوع دیگری از ویزا به ویزای دانشجویی امکان پذیر نیست.

در حال حاضر با توجه به این که سفارت آلمان وقت مصاحبه را برای صدور ویزای تحصیلی با تاخیر تعیین می کند و طی این مدت طولانی ممکن است پذیرش فرد منقضی شود، بهتر است که از طریق کشور دیگری برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام شود.

 

آزمایش پزشکی

به منظور درخواست برای ویزای دانشجویی، دانشجو باید یک مدرک پزشکی ارائه دهد. همچنین ممکن است برای تمدید مجوز اقامت از وی درخواست شود گواهی سلامت ارائه دهد.

 

ترجمه معتبر مدارک لازم

دانشجویان پزشکی بین المللی آتی در مدارس پزشکی آلمان باید اصل و ترجمه معتبر مدارک دبیرستان خود را ارائه دهند.

 

شرایط مالی

بیشتر دانشجویان بین المللی که برای تحصیل به آلمان می آیند دانشجویان خودکفا هستند. حتی با این که دانشجویان در آلمان اجازه کار دارند، تنها شمار محدودی از ساعت ها را در طول هفته می توانند به این منظور اختصاص دهند. حقوق این ساعت های کاری محدود نمی تواند همه هزینه های دانشگاه را پوشش دهد.

 

وضعیت دانشجویان Studienkolleg – دوره های آمادگی

دانشجویان پذیرفته در دوره های پیش پزشکی دانشگاه به طور خودکار از وضعیت ثبت نام در دانشگاه مربوطه برخوردار هستند. با این حال، زمان صرف شده برای تحصیل در Studienkolleg ر ا نمی توان جزء تحصیلات دانشگاهی آتی شان در آلمان دانست.

 

مدارک درخواست برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان

برای پذیرش در دوره های پیش پزشکی یا دانشگاه پزشکی، متقاضی باید مدارک زیر را ارائه دهد:

-    پشت سر گذاشتن آزمون مهارت زبانی DSH -  Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang  - برای ورود به دانشگاه پزشکی در آلمان و شرکت در کلاس ها به زبان آلمانی / TestDaF - Test Deutsch als Fremdsprache -  تست زبان آلمانی به عنوان یک زبان خارجی: آزمون استاندارد تسلط بر زبان آلمانی برای غیرآلمانی زبان ها. این آزمون برای افرادی است که در صدد تحصیل در این کشور هستند یا این که پژوهشگران و اساتیدی هستند که بناست در دانشگاه های آلمان تدریس نمایند.

-    یک مدرک اتمام مقطع متوسطه در کشور مبدا؛

-    درخواست برای پذیرش در دانشگاه؛

-    دانشجوهای برخی کشورها باید نشان دهند که آزمون ورودی دانشگاه سراسری را در کشور خود پشت سر گذاشته اند و یا یک یا دو سال در کشور خود به طور موفق اشتغال به تحصیل داشته اند.

 

ضرب العجل های درخواست برای دانشگاه های پزشکی در آلمان

ضرب العجل ها و نشانی های درخواست بسته به Studienkollegهای مختلف می تواند متفاوت باشد. برخی از Studienkollegها سال تحصیلی را با توجه به ترم های دانشگاه تنظیم می کنند، در حالی که سایرین از ریتم نیم سالانه مدارس استفاده می کنند. در برخی ایالات فدرال، می توانید مستقیما برای Studienkolleg درخواست دهید در حالی که در موارد دیگر، به اداره بین الملل دانشگاه درخواست می دهید و در سایرین، درخواست به مرجع عمومی تسلیم خواهد شد.

به طور کلی، ضرب العجل درخواست برای دانشگاه های پزشکی در آلمان تا ۱۵ جولای برای ترم زمستان و تا ۱۵ ژانویه برای ترم تابستان است. البته ضرب العجل های درخواست می تواند بسته به نوع دانشگاه متفاوت باشد. 

درخواست برای پذیرش در دوره عمومی پزشکی به شدت رقابتی است و در صورت اخذ پذیرش نیز یک دوره عمومی پزشکی به شدت زمان بر و مستلزم صرف انرژی است.

دوره پزشکی عمومی در کشور آلمان شش سال و سه ماه طول می کشد و حسن ختام آن یک آزمون دولتی (Staatsexamen) است که پیش شرط اخذ پروانه پزشکی (Approbation) است. دوره های پزشکی در آلمان تنها به زبان آلمانی ارائه می شود. 

دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل پزشکی در آلمان هستند باید یک مدرک پیش پزشکی شامل زبان آلمانی، شیمی، و دو رشته دیگر از ریاضی، بیولوژی یا فیزیک ارائه دهند. به این منظور یک سال تحصیل در کالج – stiudienkolleg –  (دوره M) لازم است. شایان ذکر است که برای درخواست پذیرش در تحصیل در کالج، به دانش زبان آلمانی در سطح B1 نیاز است. آزمون Feststellungsprüfung که در پایان دوره برگزار می شود تسلط فرد بر زبان آلمانی را اثبات می کند.  پس از آن می بایست آزمون ورودی دانشگاه پشت سر گذاشته شود.

برخی از دانشگاه ها تست های صلاحیت بیشتری را به اجرا می گذارند. همچنین به شدت توصیه می شود تا مدرکی دال بر سه ماه پرستاری عملی در زمان درخواست ارائه شود.

طبق یک قاعده، دوره های عمومی پزشکی توسط دانشکده های پزشکی در دانشگاه های آلمانی و نه توسط مدارس پزشکی خاص اداره می شوند. بیشترین درخواست ها برای پذیرش متوجه دانشگاه های مشهور پزشکی است (Heidelberg, Münster, Greifswald, Aachen, Berlin).

 

لازم به ذکر است با توجه به محدودیت هایی که سفارت آلمان در ایران در رابطه با تعیین وقت مصاحبه سفارت ایجاد می کند بهتر است از طریق یک کشور واسط برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جزئیات و قواعد مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان توصیه می شود با وکلای مهاجرتی و کارشناسان حقوق بین الملل مشاوره شود.

ثبت پرسش