اقامت اتریش

18 اسفند 1397 بدون نظر

اقامت اتریش و مقدمه ای بر آن

اقامت اتریش، روش های مهاجرت به اتریش و شرایط اخذ تابعیت اتریش در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا اتریش مقصد مناسبی جهت مهاجرت می باشد؟ کدام روش مهاجرت به اتریش توصیه می شود؟ اقامت اتریش با پایتخت وین جزو بهترین کشورهایی است که در سال های اخیر توجه افراد زیادی را جهت کار، تحصیل و سرمایه گذاری به خود جلب نموده است. وین شهری تاریخی، ارزشمند و دارای مناظر طبیعی و دوست‌ داشتنی بسیاری است. مردم اتریش بسیار اجتماعی و مهربان هستند و خلق و خوی نژادپرستی در آنها وجود ندارد. در این مقاله اساسی ترین و مهمترین نکات پیرامون اقامت اتریش به صورت مدون، ساده و مفید خدمت شما متقاضیان گرامی ارائه می گردد.در صورت وجود هر گونه ابهام وسئوال در باب انواع راه های مهاجرت به اتریش می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.. با ما همراه باشید تا تمامی موارد را در خصوص اقامت اتریش بررسی نماییم.

 • اقامت اتریش و شرایط عمومی آن
 • اقامت اتریش از طریق کار
 • اقامت اتریش از طریق تحصیل
 • اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت اتریش از طریق ازدواج
 • اقامت اتریش و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت اتریش از طریق پناهندگی
 • اقامت اتریش برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • اقامت اتریش و هزینه های زندگی در اتریش
 • اقامت اتریش و اخذ تابعیت اتریش
 • اقامت اتریش و سخن پایانی

_____________________ مؤسسه حقوقی ملک پور ____________________

اقامت اتریش و شرایط عمومی آن

اقامت اتریش کشوری که از لحاظ فرهنگی و اقتصادی، مرفه و غنی به شمار می آید، مورد توجه بسیاری از متقاضیان است. اتریش از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین هم‌ مرز است. جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۸٫۸۲۲٫۲۶۷ نفر گزارش شده است. زبان رسمی اتریش، زبان آلمانی است. برطبق آمار بانک جهانی، کشوراتریش هفتمین کشورثروتمند جهان است. با توجه به رشد اقتصادی خوب درکشور اتریش و نرخ بیکاری آن (4.8 درصد) می توان گفت که مقصد مناسبی برای کار، تحصیل و سرمایه گذاری می باشد. برای مهاجرت و اخذ اقامت اتریش شش راه وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

اقامت اتریش از طریق کار

اقامت اتریش از طریق کار همواره یکی از بهترین و پرطرفدارترین راه های ورود به اروپا و اخذ اقامت اروپا محسوب می شود. متقاضیان اخذ ویزای کاردراتریش می توانند در صورت داشتن شرایط لازم به این کشورمهاجرت کرده و مشغول به کار گردند و اقامت اتریش را برای خود و خانواده خود اخذ نمایند. اخذ ویزای کاری اتریش از دو طریق امکان پذیر می باشد:

دعوت نامه یا پیشنهاد کاری (job offer)

یکی از راه های اخذ ویزای کار اتریش برای اتباع خارجی مشابه اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این صورت است که فرد یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما داشته باشد. دریافت دعوت نامه امری بسیار سخت می باشد چرا که بایستی کارفرما آگهی آن شغل را به مدت 3 ماه در کشور اتریش درج نماید و سپس به مدت 3 ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار شود و در صورتی که متقاضی واجد شرایط در کشور اتریش و اتحادیه اروپا نباشد، این جایگاه شغلی به متقاضی خارجی می رسد.

ویزای جستجوی کار(job seeker)

درکشور اتریش نوع دیگری از ویزا به نام ویزای جستجوی کار وجود دارد. ویزای جستجوی کار که مدت آن ۶ ماه می باشد، این امکان را برای فرد به وجود می آورد که وارد کشور اتریش شده و به دنبال کار بگردد و و در صورت پیدا کردن کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی، درخواست کارت اقامت اتریش بدهد. این ویزا امتیازبندی است و شخص برای دریافت آن بایستی حداقل 70 امتیاز از 100 امتیاز را اخذ نماید. مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سن، سابقه، میزان درآمد سالانه و انجام کارهای تحقیقاتی از جمله عوامل در کسب امتیاز هستند. فرد با اخذ ویزای جستجوی کار اتریش نمی تواند همسر و فرزندان خود را همراه خود ببرد و پس از استخدام و پیدا کردن کاراین امکان وجود دارد که خانواده به او ملحق گردند. پس ازعقد قرارداد کاری، مدارک برای اداره کار اتریش ارسال می گردد و در صورت توافق، کارت قرمز سفید قرمز به فرد اعطا می گردد. شرایط امتیاز بندی به صورت زیر می باشد:

سیستم امتیاز بندی برای نیروی کار مورد نیاز
 مدارک تحصیلی حداکثر 40 امتیاز
مدرک تحصیلی کارشناسی 20 امتیاز
مدرک تحصیلی در رشته های فنی و مهندسی، کامپیوتر،علوم طبیعی و کشاورزی 30 امتیاز
مدرک تحصیلی دکترا 40 امتیاز
ثبت اختراع و کارهای تحقیقاتی 20 امتیاز
حقوق دریافتی در سال اخیر حداکثر 30 امتیاز
50000 تا 60000 یورو 20 امتیاز
 60000 تا 70000 یورو 25 امتیاز
بالاتر از 70000 یورو 30 امتیاز
سن حداکثر 20 امتیاز
تا 35 سال 20 امتیاز
از 35 تا 40 سال 15 امتیاز
از 40 تا 45 سال 10 امتیاز
سطح زبان حداکثر 10 امتیاز
زبان انگلیسی و یا زبان آلمانی در سطح A1 5 امتیاز
زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح A2 10 امتیاز
سوابق کاری حداکثر 20 امتیاز
هر سال سابقه کار 2 امتیاز
هر شش ماه سابقه کار در اتریش 10 امتیاز
جمع امتیازات 100 امتیاز

اقامت اتریش از طریق تحصیل

اقامت اتریش از طریق تحصیل یکی دیگر از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. با توجه به این که دانشجو در ضمن تحصیل اجازه کار پاره وقت داشته و پس از تحصیل نیز فرصت شش ماهه تا یک ساله برای پیدا کردن کار دارد، می تواند پس از یافتن کار مورد نظر، اقامت اتریش را دریافت کند. به دلیل متدهای عالی آموزشی و شهریه پایین، تحصیل در اتریش همواره مورد توجه متقاضیان بسیاری بوده است.

تحصیل در کشور اتریش درمقطع ابتدایی از شش سالگی آغاز می شود. تحصیل در مدارس خصوصی سالانه بین 20000 تا 30000 یورو هزینه دارد. اخذ ویزای تحصیلی برای افراد زیر 18 سال در صورتی امکان پذیر است که در مدارس شبانه روزی ثبت نام کنند یا یک ضامن و قیم در کشور اتریش داشته باشند.

تحصیل دردانشگاه های دولتی اتریش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقریباً رایگان می باشد و قبولی در دانشگاه های سراسری ایران را نیاز دارد. جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور اتریش تسلط به زبان آلمانی در سطح B2/2 الزامی است البته برای اخذ پذیرش، مدرک زبانA2 کفایت می کند. دانشگاه پس از ورود دانشجو به کشور اتریش و صدور کارت دانشجویی موقت فرصتی دوساله جهت اقامت اتریش و تکمیل دانش زبان آلمانی تا سطح مورد نظر را به فرد می دهد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور اتریش با داشتن مدرک زبان انگلیسی امکان پذیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسته به رشته و دانشگاه متغیر می باشد و عموماً در سال بین 7000 یورو تا 15000 یورو است. اخذ پذیرش در مقطع دکتری علاوه بر دارا بودن مدرک زبان آیلتس 7، به سوپروایزرهم نیاز دارد. نکته قابل توجه دیگر آن است که تحصیل در مقطع دکترا با توجه به اینکه دانشجو پروژه دریافت می کند، همراه با حقوق است وجزو سوابق کاری فرد محسوب می گردد. امکان اخذ بورسیه تحصیلی در اتریش وجود دارد اما در مقطع لیسانس دریافت بورس بسیار دشوار است و در مقطع ارشد و دکترا آسان تر می باشد.

اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر می باشد .اتریش به دلیل ثبات اقتصادی و سیاسی یکی از امن ترین و کم ریسک ترین کشورهای دنیا برای سرمایه گذاری است. راه های سرمایه گذاری در اتریش به شرح زیر می باشند:

اقامت اتریش و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

خرید ملک در اتریش، سرمایه گذاری سودآوری می باشد وفرصت خوبی برای افرادی است که قصد انتقال سرمایه خود را دارند. از سال 2010 تا 2017 قیمت املاک در اتریش 51 درصد افزایش داشته است و بازارخرید و اجاره ملک در کشور اتریش رونق بسیار دارد. ایرانیان امکان خرید ملک در کشور اتریش را دارند اما خرید ملک در اتریش منجر به اخذ اقامت اتریش نمی گردد و فرد صرفاً تا زمانی که صاحب ملک می باشد، می تواند ویزای بلند مدت برای رفت و آمد اخذ نماید. در صورتی که خرید ملک به همراه ثبت شرکت باشد امکان اخذ اقامت اتریش وجود دارد. قیمت ملک درمرکز اتریش گرانتراست و هرچه که از مرکز دورتر می شویم از قیمت آن کاسته می شود. مؤسسه حقوقی ملک پور در زمینه خرید ملک و اخذ اقامت اتریش به همراه بهترین وکلای اتریشی شما را راهنمایی می نماید.

اقامت اتریش و سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

ثبت شرکت انواع مختلف دارد و به هدف، بیزینس و میزان سرمایه متقاضی بستگی دارد. در ثبت شرکت مسئولیت محدود که محبوب ترین شکل شرکت های تجاری است شخص بایستی 35 هزار یورو به حساب شرکت به عنوان سرمایه اولیه واریز نماید. حالت دیگر ثبت شرکت سهامی عام می باشد که سرمایه اولیه مورد نیاز آن حدودا 70 هزار یورو است که البته این سرمایه را می توان به سهام داران فروخت. ثبت شرکت با مشارکت عمومی نوع دیگری از شرکت است که در آن به همکاری دو یا چند نفر از افراد حقیقی یا حقوقی نیاز می باشد. اگر فرد بخواهد علاوه بر ثبت شرکت، اقامت اتریش را اخذ نماید، می تواند در صورتی که همسر او شرایط لازمه را براساس سیستم امتیازبندی اتریش داشته باشد، در شرکت استخدام شود واز طریق استخدام همسر اقامت اتریش را دریافت نماید.

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی با بیزینس قوی از دیگرراه های اخذ اقامت اتریش می باشد. متقاضی ثبت شرکت و کارآفرینی باید بیزینس پلن قوی که دارای نوآوری باشد ارائه دهد. همچنین سرمایه ای بالغ بر 50 هزار یورو نیاز دارد.

اقامت اتریش از طریق خود حمایتی

اقامت خود حمایتی اتریش یکی از پرطرفدارترین روش های اخذ اقامت اتریش محسوب می شود. اقامت اتریش از این طریق مناسب افرادی است که توانایی مالی بالایی داشته و نیاز به کار کردن در اروپا ندارند. در این نوع اقامت شخص به مدت 5 سال اجازه کار در اتریش ندارد اما می تواند کارفرما و سرمایه گذار باشد. دراقامت خود حمایتی نیازی به انتقال سرمایه به کشور اتریش نیست بلکه تنها کافیست متقاضی چند ملک داشته باشد و به ازای هر نفر از اعضای خانواده داخل حساب خود در ایران حدود 22 هزار یورو نشان دهد همچنین اثبات کند گردش مالی و درآمد خوبی در ماه دارد. از دیگر نکات مهم اقامت اتریش از طریق خود حمایتی آنست که شرط حضور حدود شش ماه در سال دارد. فرد در این روش ابتدا اقامت موقت دریافت می کند و پس از پنج سال در صورتی که در سالیان اقامت خود در اتریش سوءپیشینه نداشته باشد، اقامت دائم دریافت می نماید. مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق خود حمایتی در تخصص مؤسسه حقوقی ملک پور است. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این خصوص، با مشاوران این مؤسسه تماس بگیرید.

اقامت اتریش از طریق ازدواج

اقامت اتریش از طریق ازدواج از دیگر روش های مهاجرت به این کشور است. ازدواج با مرد یا زن اتریشی در صورتی که متقاضی شرایط لازمه را رعایت نماید، می تواند منجر به اخذ اقامت اتریش شود. یکی از نکات مهم برای اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج، اثبات واقعی بودن ازدواج است. البته فرد در ابتدا اقامت دائم اخذ نمی کند و در صورتی که حدود 5 سال از زندگی مشترک آن ها سپری شده باشد می تواند برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور اتریش اقدام کند. اخذ تابعیت کشور اتریش مانند سایر کشورها شرایط دیگری نیز دارد. از جمله شرایط اخذ تابعیت کشور اتریش، داشتن مدرک زبان آلمانی، پیروی از قوانین اتریش و عدم ارتکاب به جرم و جنایت است.

اقامت اتریش و اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت اتریش از طریق تولد تابع سیستم خون است. قانون خون به این صورت است که اعطای تابعیت به طفل بر اساس ملیت پدر یا مادر می باشد و محل تولد فرزند مورد نظر نیست بلکه به این توجه می شود که والدین او تابعیت کجا را دارند. تولد فرزند از پدر یا مادر اتریشی سبب اخذ تابعیت اتریش برای این فرزند می شود. همچنین طفلی که در خاک کشور اتریش از پدر ومادری نامعلوم بدنیا بیاید نیز اقامت اتریش را دریافت می کند. در نتیجه فرزند صرفاً با تولد در خاک اتریش تابعیت و پاسپورت دریافت نمی کند. برخی کشورها از قانون خاک پیروی می کنند مانند آمریکا، کانادا، برزیل و ... . در برخی از این کشورها مانند برزیل علاوه بر فرزند، والدین نیز پاسپورت دریافت می کنند.

اقامت اتریش از طریق پناهندگی

اقامت اتریش از طریق پناهندگی یکی از سخت ترین و خطرناک ترین راه های مهاجرت به این کشور است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. کشور اتریش عضو کنوانسیون ژنو است. از دید حقوقی پناهنده به فردی گفته می شود که کشورش را از ترس شکنجه و کشته شدن بخاطردین و مذهب، باورهای سیاسی، ملیت یا آزار و اذیت های جسمی و یا جنسی ترک می کند. بر طبق قانون دوبلین، افراد متقاضی پناهندگی اتریش اگر در کشور دیگری انگشت نگاری انجام داده باشند، تقاضای پناهندگی آنها مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و به همان کشوری که انگشت نگاری انجام داده اند، برگشت خواهند خورد.

پناهندگی اتریش طی مراحل خاصی انجام می شود. افرادی که پناهندگی اتریش را انتخاب می کنند این نکته را باید مد نظر داشته باشند که بسته به نوع کیس، طول مدت بررسی پرونده شخص متفاوت و گاها سال ها به طول می انجامد و در صورتی که رأی صادره منفی باشد پناهنده موظف است ظرف مدت کوتاهی خاک کشور اتریش را ترک نماید. مؤسسه حقوقی ملک پور، پناهندگی اتریش را پيشنهاد نمی كند و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و به شما توصیه می کند وقت و هزینه خود را صرف راه های مهاجرت قانونی نمایید و با احترام و بدون خطر وارد کشور اتریش شوید.

اقامت اتریش برای هنرمندان و افراد فوق موفق

اقامت اتریش برای هنرمندان برجسته و دارای سابقه هنری ویژه همچنین ورزشکاران موفق وحرفه ای در صورت داشتن اسپانسر، امکان پذیر می باشد. اگر شما یک شهروند جهان سومی هستید و در یک شرکت اتریشی به عنوان یک کارمند کلیدی کار می کنید، در صورت داشتن شرایط زیر می توانید کارت قرمز سفید-قرمز که برای 24 ماه معتبر است را دریافت نمایید:

 • برای کارگران کلیدی بالای 30 سال حقوق دریافتی حداقل 3،132 یورو
 • برای کارگران کلیدی زیر 30 سال حقوق دریافتی حداقل 2،610 یورو
 • لیستی از معیارهای زیر با حداقل 55 امتیاز:
 

امتیازات

معیارهای واجد شرایط برای کارگران کلیدی

حداکثر امتیاز: 30

واجد شرایط بودن

20

آموزش حرفه ای یا مهارت خاص در شغل مورد نظر

30

تکمیل یک برنامه مطالعاتی با حداقل مدت سه سال در مؤسسه آموزش عالی

25

واجد شرایط برای پذیرش در دانشگاه

حداکثر امتیاز: 20

تجربه کاری

2

هر سال تجربه کاری

4

هر سال تجربه کاری در اتریش

حداکثر امتیاز: 15

مهارت زبان آلمانی

5

در سطح A1

10

در سطحA2

15

در سطحB1

حداکثر امتیاز: 10

مهارت زبان انگلیسی

5

مهارت زبان انگلیسی در سطح A1آلمانی

10

مهارت زبان انگلیسی در سطح A2آلمانی

حداکثر امتیاز: 15

سن

15

تا 30 سالگی

10

تا 40 سالگی

90

مجموع امتیازات مجاز

20

امتیاز اضافی برای ورزشکاران و مربیان ورزشی حرفه ای

55

حداقل امتیاز مورد نیاز

اقامت اتریش و هزینه های زندگی در اتریش

اقامت اتریش و هزینه های زندگی در این کشور مقوله ای است که برای سفر و مهاجرت به اتریش باید به آن توجه کرد. اتریش جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا است اما هزینه زندگی آن نسبت به کشورهای اروپایی بالا نیست. هزینه های زندگی در اتریش متناسب با سطح درآمد است و افراد می توانند با حقوق متوسط زندگی خوبی داشته باشند. هزینه زندگی در ماه بسته به محل سکونت، سبک زندگی و انتخاب ها فرد متفاوت است. در ادامه لیستی از انواع هزینه های زندگی در شهر وین ارائه می گردد.

 اجاره خانه در هرماه میانگین قیمت
آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 724.65 €
آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز 577.29 €
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 1،326.04 €
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 1،028.50 €
 خرید آپارتمان قیمت میانگین قیمت
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 4،638.73 €
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز 3،213.09 €
بازار ها قیمت
یک کیلوگرم گوشت گاو 15.54 €
یک لیتر شیر 1.03 €
تخم مرغ 3.15 €
یک کیلوگرم مرغ 9.50 €
آب معدنی 0.55 €
پنیر 10.63 €
یک کیلوگرم پیاز 1.36 €
یک کیلوگرم برنج 1.60 €
یک قرص نان 1.73 €
یک کیلوگرم گوجه فرنگی 2.16 €
کاهو 1.18 €
یک کیلوگرم موز 1.76 €
یک کیلوگرم پرتقال 2.11 €
یک کیلوگرم سیب 2.22 €
حمل و نقل قیمت
تاکسی (1 کیلومتر) 1.50 €
بنزین(1لیتر) 1.24 €
بلیط یک طرفه مترو 2.40 €
ماشین جدید و کوچک 20،000.00 €
ورزش و اوقات فراغت قیمت
هزینه ماهیانه باشگاه تناسب اندام 26.75 €
سینما ،1صندلی 10.00 €
حقوق و تامین مالی مبلغ
متوسط درآمد ماهیانه پس از کسر مالیات 1،996.52 €
نرخ بهره وام برای نرخ ثابت 20 ساله 2.21
 

اقامت اتریش و اخذ تابعیت اتریش

اقامت اتریش و اخذ تابعیت آن با توجه به آنکه از ثروتمند ترین کشورهای اروپایی می باشد و رفاه اجتماعی بالایی نیز دارد، از جذاب ترین کشورها در امر مهاجرت بوده است. دریافت اقامت اتریش از بعضی طرق مهاجرت مانند تولد، ازدواج، ثبت شرکت، خودحمایتی و کار امکان پذیر می باشد که معمولاً در ابتدا فرد اقامت موقت دریافت کرده و پس از حدود 5 سال و رعایت شرایط لازمه اقامت دائم اخذ می نماید. متقاضی با دارا بودن اقامت دائم می تواند درخواست پاسپورت بدهد. لازم به ذکر است که با داشتن پاسپورت اتریش امکان کار، تحصیل و زندگی در سایر کشورهای اروپایی نیز وجود دارد.

____________________ اقامت اتریش و سخن پایانی ___________________

اقامت اتریش در این مقاله به صورت کامل و مفصل مورد بررسی قرار گرفت. اخذ اقامت اتریش از آنجا که این کشور در قلب اروپا است و از نظر فرهنگی غنی و اقتصادی پیشرفته دارد، همواره مورد توجه سرمایه گذاران و متقاضیان کارو تحصیل بوده است. اساساً امر مهاجرت دارای پیچیدگی های بسیار است لذا ما به شما توصیه می کنیم اطلاعات خود را در باب انواع راه های مهاجرت واخذ اقامت اتریش کامل و به روز نمایید تا بتوانید بهترین مسیر برای مهاجرت خود را انتخاب کنید. همچنین می توانید با تهیه و مشاهده ویدیو گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت شرایط خود را برای مهاجرت از طرق مختلف در کشورهای متفاوت بررسی نمایید و همانند یک وکیل مهاجرتی نسبت به مهاجرت خود تصمیم گیری و اقدام نمایید. در قسمت دیدگاه در انتهای مقاله این امکان فراهم گردیده تا نظرات و پرسش های خود را بگذارید و در سریعترین زمان ممکن به آنها پاسخ داده خواهد شد.

ثبت پرسش